Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

173 Tl Fazla Talep EttİĞİmİz İÇİn 1000 Tl Vekalet Ücretİ Ödemek Adİl Mİ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2011, 15:48   #1
ahmetcan2014

Varsayılan 173 Tl Fazla Talep EttİĞİmİz İÇİn 1000 Tl Vekalet Ücretİ Ödemek Adİl Mİ?

2008 yılında sonuçlanan bir iş davasında, hüküm altına alınan miktardan sadece 173 TL fazla talep ettiğimiz ve davayı kısmen kazandığımız için kararda, davalıya 1 000 tl avukatlık ücreti ödememize hükmedilmiş idi.danıştay idare dava daireleri kurulu 2011 AAÜT nin bununla ilgili maddesinin yürürlüğünün durdurulmasına karar vermiştir.davamız şu an Yargıtay da temyiz incelemesinde.karar bizim açımızdan kesinleşti, davalı taraf temyiz etti.2008 AAÜT ndeki aleyhimize olan bu hükmün iptali ve davamızda uygulanması için ne yapabiliriz?değerli meslektaşlarım görüşlerini yazarlarsa çok memnun olacağım.herkese iyi çalışmalar dilerim.
Old 15-09-2011, 18:13   #2
Av. Caner Arıcı

Vekalet ücreti, "karar tarihindeki A.A.Ü.T." ne göre hükmedilmektedir..

Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararları geriye yürümektedir..

Ancak;

Mevcut olayda davalı tarafa hükmedilen vekalet ücreti 2008 yılı A.A.Ü.T. ne göre belirlendiğinden, 2008 yılı A.A.Ü.T. ile ilgili bir yürütmeyi durdurma kararı olmadığından, kanaatimce yapılacak birşey yok!!...
Old 15-09-2011, 21:16   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Mevcut olayda davalı tarafa hükmedilen vekalet ücreti 2008 yılı A.A.Ü.T. ne göre belirlendiğinden, 2008 yılı A.A.Ü.T. ile ilgili bir yürütmeyi durdurma kararı olmadığından .....

... ve ayrıca karar tarafınızdan bu gerekçelerle de olsa temyiz edilmeyerek kesinleştiğinden ...
Old 16-09-2011, 17:39   #4
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan mehmethamurcu
2008 yılında sonuçlanan bir iş davasında, hüküm altına alınan miktardan sadece 173 TL fazla talep ettiğimiz ve davayı kısmen kazandığımız için kararda, davalıya 1 000 tl avukatlık ücreti ödememize hükmedilmiş idi.danıştay idare dava daireleri kurulu 2011 AAÜT nin bununla ilgili maddesinin yürürlüğünün durdurulmasına karar vermiştir.davamız şu an Yargıtay da temyiz incelemesinde.karar bizim açımızdan kesinleşti, davalı taraf temyiz etti.2008 AAÜT ndeki aleyhimize olan bu hükmün iptali ve davamızda uygulanması için ne yapabiliriz?değerli meslektaşlarım görüşlerini yazarlarsa çok memnun olacağım.herkese iyi çalışmalar dilerim.

Sayın meslektaşım,

Yargılama esnasında, talep ettiğiniz rakam ile hüküm altına alınan rakam arasında 173-TL'lik bir fark olduğu (örneğin bilirkişi raporu - belgeler vs. ile) anlaşılmış mıydı?
Old 17-09-2011, 10:23   #5
ahmetcan2014

Varsayılan Evet

Ben 1600 Tl Kidem Tazmİnati Ve 900 Tl İhbar Tazmİnati Olmak Üzere Toplam 2500 Tl Nİn HÜkÜm Altina Alinmasini Talep Ettİm. BİlİrkİŞİ Raporunda MÜvekkİlİmİn 1473 Tl Kidem Tazmİnati Ve 852 Tl İhbar Tazmİnati AlacaĞi OlduĞu HesaplandiĞi İÇİn Rapora GÖre Toplam 2325 Tl HÜkÜm Altina Alindi. 175 Tl Fazla Talep İÇİn 1000 Tl Davaliya Vekalet Ücretİ Ödememİze HÜkmedİldİ.
Old 17-09-2011, 11:11   #6
by dinçer

Aslında kararda bir isabetsizlik bulunmuyor.Hakimin taleple bağlı olması ve dosya kapsamına giren bilirkişi raparondaki miktar beraber değerlendirildiğinde talep fazlası üzerinden karşı taraf lehine vekalet ücretine hükmedilmesi kannatimce doğrudur.

Buna rağmen kararı temyiz etmiş olsa idiniz, dosya henüz Yargıtay da olduğundan yazacağınız ek bir dilekçe ile ilgili maddenin yürütülmesinin Danıştay tarafından durdurulduğu gerekçesiyle olumlu bir sonuç alabilme şansı elde edebilirdiniz.Ancak sizin de ifade ettiğiniz üzere karar sizin açınızdan kesinleşmiş ve yapılacak bi şey yok gibi .

Son olarak benzer bir davada bilirkişinin eksik hesap yapması sebebiyle talep ettiğim miktar ile bilirkişi raporu arasında 0,36 KRŞ evet kuruş nedeniyle yasal vekalet ücreti hakim tarafından ikiye bölünmek suretiyle her iki taraf lehine eşit şekilde hükmedildi.Üstelik karşı taraf hiçbir celseye iştirak etmemişti.Sizce de durum vahim değil mi ????
Old 17-09-2011, 11:17   #7
ahmetcan2014

vakit ayıran herkese teşekkür ediyorum.danıştayın iptal kararı belki kesinleşen dosyalarımızda adaleti sağlayamayacak ama buundan sonra adil bir uygulamanın yolunu açacak bence.
Old 18-09-2011, 09:20   #8
andrius

.Üstelik karşı taraf hiçbir celseye iştirak etmemişti.Sizce de durum vahim değil mi ????[/quote]

Celseye iştirak etmemiş avukat vekalet ücreti değil dilekçe yazım ücretine hükmedilir diye düşünüyorum.

Vekalet ücretinin 2 tarafa paylaştırılmasının dayanağını ben bilmiyorum siz biliyorsanız paylaşırmısınız,vicdanen aksini ama kanunen hepsinin size yüklenmesini gerektiğini düşünüyorum.
Old 18-09-2011, 18:39   #9
by dinçer

Sayın andrius ;

Aynen söylediğiniz gibi dilekçe ücretine hükmetmesi gerekiyodu ve ikiye bölmenin gerekçesini kısmi kabul kısmi red ( 0,36 KRŞ )olarak açıkladı Sayın Mahkeme.İşin acı tarafı sabırsız davranan Müvekkil, duruma razı oldu ve kararı bozdurma zevkini elimden aldı diyebilirim. Tabi vekalet ücretimi de ödedi sağolsun.Hakkını da yememek gerek ....

" yasak değil, serbest..."( by dinçer )
Old 18-09-2011, 19:59   #10
Avukat Hakan Eren

"Celseye iştirak etmemiş avukat vekalet ücreti değil dilekçe yazım ücretine hükmedilir diye düşünüyorum."

Neden böyle düşünüyorsunuz ?
Old 18-09-2011, 20:04   #11
by dinçer

Syn EREN ;

Biz aynı fikirdeyiz.Yani dilekçe ücretine hükmedilmesi gerekir iken vekalet ücretine hükmedilmesinin yasal bir dayanağı yok.Zaten ben de durumun vehametini göstermek için vermiştim bu örneği.Ancak Mahkeme bizimle aynı fikirde olmadığından bu kararı vermişti.

" yasak değil,serbest..." ( by dinçer )
Old 15-01-2012, 22:39   #12
andrius

Bunu bir yargıtay kararında okumuştum ama bulamadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi