Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

DoĞalgaz Tesİsatinda MÜŞterek Malİkİn İznİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-08-2011, 14:04   #1
avsevilaldemir

Varsayılan DoĞalgaz Tesİsatinda MÜŞterek Malİkİn İznİ

Herkse iyi çalışmalar diliyorum.Müşterek olarak malik bulunulan bir arsada 2 adet ev bulunmakta.Hissesi diğerine göre daha az olan kişi,doğalgaz tesisatı için kuruma başvuruyor.Ancak,yetkiliker diğer malikin de izin vermesi gerektiğini söylüyor.Diğer malikle arada husumet olduğu için dava açılması gerekiyor.Bu durumda hakimin müdahelesini mi talep edeceğiz?Ve talep kısmında ne talep edeceğiz?Davayı Kat Mülkiyeti mi,komşuluk hukukuna mı dayanadıracağız?İlgilenenlere teşekkür ederim.
Old 05-08-2011, 14:35   #2
av.elfida

Ayrı iki adet ev olduğu için bence kat mülkiyeti hükümlerine tabi değildir. Kat Mülkiyeti Kanunu hangi halde kat mülkiyeti esaslarının geçerli olacağını söylemiş.

''Madde 1 - Tamamlanmış bir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulun maliki veya ortak malikleri tarafından, bu kanun hükümlerine göre, bağımsız mülkiyet hakları kurulabilir.''

Müşterek mülkiyete tabi bir taşınmaz olduğundan sorunuzun cevabı paylı mülkiyeti düzenleyen maddelerde gizli olmalı.

Paylı mülkiyette önemli yönetim işlerini düzenleyen madde şu şekilde:

Madde 691 - İşletme usulünün veya tarım türünün değiştirilmesi, adi kiraya veya ürün kirasına ilişkin sözleşmelerin yapılması veya feshi, toprağın ıslahı gibi önemli yönetim işleri için pay ve paydaş çoğunluğuyla karar verilmesi gerekir.

Olağan yönetim sınırlarını aşan ve paylı malın değerinin veya yarar sağlamaya elverişliliğinin korunması için gerekli bakım, onarım ve yapı işlerinde de aynı çoğunluk aranır.

Pay ve paydaşların eşitliği halinde hakim, paydaşlardan birinin istemi üzerine bütün paydaşların menfaatini gözeterek hakkaniyete uygun bir karar verir; gerekli gördüğü işlerin yapılması için paydaşlar arasından veya dışarıdan bir kayyım atayabilir.

Benimki sadece bakış açısı olayınızla ilgili yargıtay kararı bulamadım ancak kanunun bu hükmünden yola çıkarak hakimden bir karar alabilirsiniz. Kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi