Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Bu Da Haksizlik DeĞİl Mİ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2006, 18:32   #1
Av. UYSAL

Önemli Bu Da Haksizlik DeĞİl Mİ?

Merhaba Herkese...Size henüz hukukçu namzeti olarak şu konu hakkında fikirlerinizi bilmek istiorum:Bildiğiniz gibi Hukuk Fakültesini bitirenler artık avukat değil,Hukukçu olarak nitelendirecekler..Yani artık yeni mezunlar avukatlık sınavına tabi tutulacaklar.Sınavın olması konusunda bende sizin gibi hemfikirim.Çünkü bu durum belkide daha kaliteli avukatların olmasını sağlayacak.Ancak;haksızlık olarak nitelendirdiğim bikaçs ene öncesine kadar olmayan ve şu an ortaya çıkan sınav benden öncekilerede tabi tutulmalı.Çünkü adını zikredemeyeceğim kadar kötü Hukuk fakülteleri var ve bunlardan daha önceden mezun olmuş olan sayısız avukatlar var.O halde onlarda sınava tabi tutulsun.Eğer bendne farklı düşünceleriniz varsa paylaşın,tartışalım...
Old 14-06-2006, 21:08   #2
Tractatus

Aslında ben bu sınava pek karşı değilim, yurtdışında özellikle anglosakson ülkelerde, avukatlık sınavı benzeri sınavlar vardır. Meslekte kalite için maalesef bu sınav zorunlu diye düşünüyorum. Ancak bu sınav teorik olmaktan öteye geçemezse hiçbir anlamı kalmaz, daha çok uygulama ağırlıklı sorular içermeli.

Sizden önceki mezunların sınava tabi olmamasını haksızlık olarak görmenizi yadırgamıyorum ancak zararın neresinden dönülse kardır diye düşünüyorum. Eğer bu sınav, bütün avukatlara uygulansın dersek, o zaman bu meslekte 20-30 yılını harcamış üstadlarımızı da bu sınava sokmamız gerekir ki bu kabul edilemez.

Eskiden Türkiye'de üniversitelere sınavsız öğrenci alınıyordu, üniversite sınavına ilk defa girecek olanların "daha önceki mezunlar da bu sınava girsin" demesi ne kadar anlamsız ise, avukatlık sınavına ilk defa gireceklerin de, şu an avukatlık yapaların sınava girmesini istemesi aynı derecede anlamsız.
Old 15-06-2006, 20:01   #3
Av. UYSAL

Varsayılan Tractatus'a ithafen...

Ben zaten bu sınavın kesinlikle olması gerektiği fikrinde hemfikir olduğumu belirttim.Benim haksızlık olarak nitelendirdiğim şey bu sınavın Eşitlik ilkesine aykırı nitleik taşımasıdır.Bende 20-30 yıllık üstadları bu sınava tabi tutalım demiyorum.Ancak enazından 5-10 yıllık avukatları bu sınava tabi tutmalıyız.Ayrıca bu sınavın belirli aralıklarla tekrarlanmasıda her yıl mezun olan binlerce avukatın devamlı kendilerini geliştirmelerini sağlar.
Old 16-06-2006, 10:57   #4
Av.Levent

Sayın Sadie Celik

Hukuk Fakültesinde okuyorsunuz ama bu öneriyi yaparken "Avukatlarında avukatlık sınavına girmeleri" bir noktayı atlamışsınız kanaatindeyim. O da KAZANILMIŞ HAK. Ayrıca çoğu hukuk fakültesinin kalitesiz olduğunu nasıl biliyorsunuz? Bunu anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Siz sadece bir hukuk fakültesinde okuyorsunuz ve diğerleri hakkında böyle yorumlar veya genellemeler nasıl yapabiliyorsunuz? Önemli olan öğrencidir. Sizin tabiriniz ile "kaliteli" fakültede okuyup yapılacak olan avukatlık sınavını geçemeyenler olacağı gibi "kalitesiz" fakültede okuyup sınavı geçenlerde olacaktır. Demek ki bu fakülteyle değil bilgiyi alacak ve kullanacak öğrenci ile ilgilidir. Bilmem yanlış mı düşünüyorum?
Old 16-06-2006, 12:57   #5
Av. UYSAL

Bu konu hakkında artık son kez yanıt verip,daha fazla bi yanıt vermeyi düşünmüyorum.Çünkü benimd emek istediklerim açık ve net biçimde ortada,bunu anlamak istemeyenler kendi bilir...Diğer Hukuk Fakülteleri hakkında tabi ki bilgim var,çnükü kendi üniversitemin Hukuk fakültesini seçerken tabi ki bilinçli bir öğrenci olarak diğerlerinide araştırdım ve bu Hukuk Fakültelerine giden birçok arkadaşım var.Heralde bir iddaa oratya atarken bazıları gibi konuşmak için konuşmuyorum.Birşeyi bilmesem neden böyle birşey belirteyim..Ben ne fakülteler biliyorum ki dedesi,babası geldiğinde öğrenciyi geçirttiren...Diğer bir konuda tabi ki öğrencide iş biter,benim derdim KALİTELİ yada KALİTESİZ die fakülteleri yargılamak ya da değerlendirmek değildir kiii böyle bir değerlendirmeyede haddimin olmadığının farkındayım.Benim demek istediğim madem hepimiz Hukuku bi şekilde öğrenmeye çalışıyoruz,o zaman bu durumda Eşitsizlik değil mi...Orada birisinin yardımı ile 3-5 sene önce avukat diye nitelendirilen insanlar olurken ben böyle bir sınava tabi tutulacam.Madem eşitlik var;o zaman bunu görelim...Bu arada ek olarak;o avukatların kazanılmış hakkıdır diyorsunuz...Eğer bu hak bu kadar geçerli bir haksa neden bizim Üniversitede Kazanılmış hakkımız olan bütünlemeler kalktı...(Tabi ki bu benim problemim,ancak gördüğünüz gibi kazanılmış haklar pek de önemsenmediğini henüz öğrenci olmama rağmen görmekteyim.O yüzden açıkçası kazanılmış haklardır savı bana pek de inandırıcı gelmiyor)...
Old 16-06-2006, 15:55   #6
Av.Levent

Cevap Hakkımın doğduğunu düşünerek bu cevabı yazıyorum. (Eğer aksini düşünen varsa lütfen site yönetimene bildirsin.)

"Ben ne fakülteler biliyorum ki dedesi,babası geldiğinde öğrenciyi geçirttiren." Lütfen bu fakülteleri söyleyinde kamuoyu bilinçlensin.

"Orada birisinin yardımı ile 3-5 sene önce avukat diye nitelendirilen insanlar olurken ben böyle bir sınava tabi tutulacam." (Ben yeni bir avukat olarak üzerime alındım. Yarası olan kaşınır gibi tabirler aklınıza gelmesin.)Hiçbir meslektaşımın birisi ve/veya birilerinin yardımı ile avukat olduğunu zannetmiyorum. Bu meslek yardımla değil gönülden geldiği için yapılır.

"Madem eşitlik var;o zaman bunu görelim." Gerçekten bende görmek isterim bu eşitliği, özellikle devlet üniversitesinin hukuk fakültesi bölümünü kazanamayıp maddi durumu olmadığı için özel üniversitede de hukuk fakültesine gidemeyenler için.

"Eğer bu hak bu kadar geçerli bir haksa neden bizim Üniversitede Kazanılmış hakkımız olan bütünlemeler kalktı." Madem kazanılmış hakkınız elinizden alındığını düşünüyorsunuz. İşte size güzel bir fırsat. Öncelikle kendi hakkınızı aramayı öğreninki ileride avukat olunca başkalarının hakkını daha iyi savunursunuz.

Son Söz:Fikriniz güzel ama uygulama kabiliyeti yok. Böyle güzel fikirlerle kafanızı yorocağınıza Avukatlık Sınavına konsantre olsanız.

Saygılarımla
Old 16-06-2006, 17:25   #7
Av. UYSAL

Varsayılan ----

Cevap vermemek için gerçekten kendimle büyük mücadele ettim ama direk bana karşı atıflar olduğu için kendimi bundan alıkoyamadım.
İlk önce o fakültelerin ismini sölemek benim haddim değil,,kiii bunlar zaten herkes tarafından bilinen fakülteler...
"Orada birisinin yardımı ile 3-5 sene önce avukat diye nitelendirilen insanlar olurken ben böyle bir sınava tabi tutulacam"dediğimde gördüğünüz gibi herhangi bir genelleme yapmadım bildiğim kişiler var ki ben bu tür laflar söyleyebiliorum.AYRICA bu mesleğin yardımla değil;gönülden yapılacağını biliyorum.Ben mesleğin yapılmasından değil;MEZUN OLUNMA şeklinden bahsediyorum..Herhangi bir meslektaşınıza böyle bir tutumu konduramayabilirsiniz ama hatırlayacağınız üzere meslektaşlarınız daha neler neler yapıyor..[bnmde gelecekteki meslektaşlarım olacaklar](bundan utanç duysamda danıştay saldırısını yapan da bir avukat.......)
Emin olun ben sadece Hukuku kitaplardan okumuorum..Kazanılmış haklarada sahip çıkmam içinde herhangi birisinin uyarısına ihtiyacım yok.Şu anda okulla davamız sürmekte...Ve değerli avukatlar tarafından da bu iş ele alındı.
Son söz:devlet fakültelerine karşı herhangi bir sözüm tabi ki yok ama ben sayısız avukattan daha farklı birşeyim olmasını tercih ettim;3 tane yabancı dil gibi...O arkadaşların çoğuda emin olun bunu düşünen kişiler.Ayrıca bu eşitlik ilkesine aykırı bir tutum deil;bildiğiniz gibi bu tür üniversitelerinde hukuk fakülteleri TIPKI DEVLET ÜNİVERSİTELERİ GİBİ öss sınavından çıkan sonuçla öğrenci yerleştiriorlar;bence siz bi puanlarını inceleyin..Üstelik özel üniversitelere burslu da girilebilir.

SAYGILARIMLA...
Old 21-06-2006, 09:35   #8
Av.Ayşe

Ben ne fakülteler biliyorum ki dedesi,babası geldiğinde öğrenciyi geçirttiren

Sayın Çelik bu söylediğiniz tam bir skandaldır bilmem farkındamısınız?Net bir şekilde söyleyin de bu fakülteler hangileriymiş bilelim.Çünkü gece gündüz ders çalışmış bir devlet üviversitesi mezunu olarak bunu kabullenmem mümkün değildir.Madem ortaya böyle bir iddia attınız devanımı da getirmelisiniz.
Ayrıca da eşitlikten bahsetmişsiniz.Sayın Çelik eşitliği tartışacaksak avukatlık sınavı bu tartışmanın en sonunda yer alır.Avukatlık sınavından önce tartışmamız gereken o kadar çok mesele var ki...Mesela vakıf üniversitelerinde açılan hukuk fakültelerinin yarattığı eşitsizlik ilk sırada yer alır.Daha sonra ülkenin heryerinde birbiri ardına açılan ama altyapısı yeterli olmayan hukuk fakülteleri yer alır.Devlet okullarına neden fazla öğrenci alınıyor ve aynı anfide 250 kişi ders görüyor bunları tartışmamız gerekir.Tüm bu yapılan zincirleme yanlışlar sonucu da avukatlık sınavı bir çözüm olarak görülmüştür.Çünkü ülkemizde maalesef sorunların kaynağına inmek yerine geçici çözümler üretiliyor.Sayın Çelik bunların hepsini birarada değerlendirin sakin düşünmeye çalışın bana hak vereceksiniz.Saygılarımla.
Old 21-06-2006, 12:57   #9
hukukçu42

Sn. Çelik;

Eşitlik aynı konumda bulunanlar arasında geçerli olan bir ilkedir. Avukatlık Sınavının eşitlikle hiçbir ilgisi yoktur.
A Ünv.nden mezun olana sınav getirip B Ünv. mezununu muaf tutarsanız işte o noktada eşitlik ilkesine aykırılık olacaktır.
Bir Hukuk öğrencisi olarak mezun olan Avukatlar da sınava girsin fikrinize o sizin ifadenize göre "Kalitesiz " ünv. de okuyan 1. sınıf öğrencileri bile gülecektir.
Bence de eğer eşitlik tartışılacaksa öncelikle eğitimdeki fırsat eşitliği tartışılmalı. Parası olan değil, bilgisi olan bu fakültelere girebilmeli. Hukukta kalite işte o zaman yükselecektir.

Saygılarımla
Old 21-06-2006, 13:04   #10
hukukçu42

Varsayılan Yorum Sİze KalmiŞ

Alıntı:
DEVLET ÜNİVERSİTESİ - ÖZEL ÜNİVERSİTE MEZUNLARININ BAŞANI ORANLARI
Sınava Giren Devlet Üniversitesi Mezunu Aday Sayısı: 3180
Sınavı Kazanan Devlet Üniversitesi Mezunu Aday Sayısı: 477
Başarı Oranı: % 15

Sınava Giren Özel Üniversite Mezunu Aday Sayısı: 211
Sınavı Kazanan Özel Üniversitesi Mezunu Aday Sayısı: 6
Başarı Oranı: % 2,8

Kaynak:http://www.anayasa.gen.tr/adli-hakimlik.htm
Old 21-06-2006, 14:26   #11
Av.Ayşe

Alıntı:
Yazan hukukçu42
Sn. Çelik;

Eşitlik aynı konumda bulunanlar arasında geçerli olan bir ilkedir. Avukatlık Sınavının eşitlikle hiçbir ilgisi yoktur.
A Ünv.nden mezun olana sınav getirip B Ünv. mezununu muaf tutarsanız işte o noktada eşitlik ilkesine aykırılık olacaktır.
Bir Hukuk öğrencisi olarak mezun olan Avukatlar da sınava girsin fikrinize o sizin ifadenize göre "Kalitesiz " ünv. de okuyan 1. sınıf öğrencileri bile gülecektir.
Bence de eğer eşitlik tartışılacaksa öncelikle eğitimdeki fırsat eşitliği tartışılmalı. Parası olan değil, bilgisi olan bu fakültelere girebilmeli. Hukukta kalite işte o zaman yükselecektir.

Saygılarımla
o kadar haklısınız ki söze gerek yok.her cümlenize katılıyorum.
Old 24-06-2006, 21:00   #12
Av.Güçlü KERVAN

Alıntı:
o kadar haklısınız ki söze gerek yok.her cümlenize katılıyorum.

Sayın Ayşe arslan bu siteyi yaklaşık olarak 6 aydır takip ediyorum,her ne kadar üyeliğim geç başlasada daha önceden de elimden geldiğince diğer meslektaşlarımın yazılarını olduğu gibi sizin yazılarınızıda aklım ve mantığımca yorumladım.Daha önce Özel-Devlet üniversiteleri forumunda da fevrilik barındıran mesajlarınızı okudum.

Neden bilmiyorum ama içinizde bir yerlerde vakıf üniversitesi düşmanlığı var ve benim gibiler buralara hasbel-kader gelmiş ve devlet okullarında okuyan insanlara göre de mesleklerinde başarıyı yakalayamamış insanlar güruhuyuz!!

Siz de avukatlık yapıyorsunuz ama avukatlığın bir uzlaştırıcı yanı olduğunu unutuyor ve sürekli saldırgan bir tutum izliyorsunuz.Yazılarınızı şöyle bir gözden geçirirseniz nerede bir özel üniv. konusu var ve orada ateşli bir devlet üniversitelerinin savunucusu olduğunuzu göreceksiniz..

acaba diyorum bundan sonra bir foruma mesaj yazarken coğunluğu oluşturan kişilerin nereden mezun olup olmadıklarına bakıp öyle mi mesaj yazayım.Yani devlet okulu mezunları forum alanı-vakıf üniversiteleri mezunları forum alanı...Bence bu benim gibi aynı dersleri almış aynı şekilde binbir zorlukla okulu bitirmiş hukuk fak.i mezunlarının yapacağı birşey olamaz.

SON SÖZÜM;Biz birbirimeze katlanamaz birbirimizle uğraşır isek bence en önemli hedefimiz olan avukatların uzlaştırıcı yanını nasıl hayata geçireceğiz.Sizden dileğim ayşe hanım meslektaş elinizi bize de uzatmanız,göreceksiniz kaybedeceğiniz hiçbir şey olmayacak!

Saygılarımla...
Old 26-06-2006, 16:17   #13
Av.Ayşe

Sayın meslektaşım keşke bu görüşlerinizi bana özel msj atarak ya da mail atarak gönderseydiniz de forumu kişiselleştirmeseydik ama siz bana hitaben yazdığınız yazıyı foruma eklemeyi tercih ettiğinize göre bana da cevap hakkı doğmuş oluyor.Sayın meslektaşım yorumlarımı fevri uslubumu ise saldırgan bulduğunuzu söylüyorsunuz. sizin yorumunuzdur saygı duyarım.Eğer söylediğiniz gibi tüm yazılarımı okuduysanız amacımın tartışma ortamı yaratmak olmadığını sadece görüşlerimi belirttiğimi ama bazı meslektaşlarımızın alınganlık ederek bana hitaben birçok yazı yazdığını ve benim saygıyı hiç elden bırakmadığımı hatta bir noktadan sonra hiç yorum yapmadığımı görmüş olmalısınız.Ben hukukun üstünlüğüne yürekten inanan bir hukukçuyum ve biz hukukçuların çok iyi yetişmesi gerektiğini düşünüyorum.Benim getirdiğim eleştiriler sadece vakıf üniversitelerine değildir devlet üniversitelerine de eleştiriler getirdim bunları yukarıda okuyabilirsiniz.Bizler çok iyi koşullarda okumadık. ilkokul yıllarıdan itibaren ders çalışma disiplinine ve belli bir bilgi birikimine sahip öğrenciler olmamıza rağmen çok zorlanarak mezun olduk.Dolayısıyla da burada kiriterimiz fakültenin zorluğu olamaz.Sayın meslektaşım bu alınganlığı bir kenara bırakarak yazdıklarımı tekrar okuyun bana hak vereceksiniz.Ayrıca da uzlaştırıcı olmaktan söz etmişsiniz biz burda meslektaşız taraf değiliz.Saygılarımla.
Old 26-06-2006, 19:39   #14
MeLoDyY

Varsayılan ayıp..

başlığı açan arkadaşımın fikrine geline
size sonuna kadar katılıyorum.yazılan cevaplardan anladığım kadarıyla yanlış anlaşılmışsınız ve haklı olarak tepki vermiş ve daha fazla yanlış anlaşılmışsınız..
bence de avukatlık sınavı kesinlikle adaletsiz..saynı fakültede arkadş olduğumuz insanlar diplomayı alınca avukat olacakkken ben sınava giricem..sınavı kazanamam benim kötü hukukçu olduğumu mu gösterecek?sanmıyorum..insanlık hali sınav anında herşey başıma gelebilir..ne demeli ki burası türkiye burda eşitlik bir başka yaşanıyor...

teşekkürler
Old 28-06-2006, 10:32   #15
Av. UYSAL

Varsayılan Melody'e ithafen....

başlığı açan arkadaşımın fikrine geline
size sonuna kadar katılıyorum.yazılan cevaplardan anladığım kadarıyla yanlış anlaşılmışsınız ve haklı olarak tepki vermiş ve daha fazla yanlış anlaşılmışsınız..
bence de avukatlık sınavı kesinlikle adaletsiz..saynı fakültede arkadş olduğumuz insanlar diplomayı alınca avukat olacakkken ben sınava giricem..sınavı kazanamam benim kötü hukukçu olduğumu mu gösterecek?sanmıyorum..insanlık hali sınav anında herşey başıma gelebilir..ne demeli ki burası türkiye burda eşitlik bir başka yaşanıyor...
----------------------------------------------------------
Beni anlayabilmeye çabaladığınız ve demek istediklerimi saptırmadığınız için sonsuz teşekkürler....
Old 28-06-2006, 20:57   #16
arif0275

“Bu arada ek olarak;o avukatların kazanılmış hakkıdır diyorsunuz...Eğer bu hak bu kadar geçerli bir haksa neden bizim Üniversitede Kazanılmış hakkımız olan bütünlemeler kalktı...(Tabi ki bu benim problemim,ancak gördüğünüz gibi kazanılmış haklar pek de önemsenmediğini henüz öğrenci olmama rağmen görmekteyim.O yüzden açıkçası kazanılmış haklardır savı bana pek de inandırıcı gelmiyor)...” Alıntı..

Bu konuda benim de alıntı yaptığım aşağıdaki kararlar ve açıklamaların konuya bir katkı sağlayabileceğini ümit ediyorum.

Prof.Dr.Metin Günday İdare Hukuku Dersleri 1 (Ankara1990)

Hukuk Devleti İlkesinin bir başka gereği de Devlet faaliyetlerinin Belirliliği ilkesidir bu ilkenin Yasama Organını bağlayan yönleri;1-Kanunların Geriye Yürümezliği İlkesi 2-Kazanılmış Haklara Saygı İlkesi 3-Suç Ve Cezaların Kanuniliği İlkesidir.

Anayasa 10.maddeye göre aynı veya benzer durumlarda olan kişi ve olaylar hakkında eşit uygulamayı sağlamak için objektif düzenlemeler yapmak veya müstekar uygulamalarda bulunmak…(Sahife 28)

Ayrıca belli statü içinde bulunanlara uygulanabilecek hükümlerin bu statü dışında bulunan kişilere de uygulanması halinde,söz konusu işlem hukuka aykırı olacaktır.Örneğin askeri öğrenciler için çıkarılmış bulunan bir yönetmeliğin,askeri öğrencilik statütüsünden çıkmış bir kişiye uygulanmasına yönelik bir idari karar konu unsuru yönünden hukuka aykırı olacaktır.
Nihayet geçmişe etkili hüküm ve sonuç doğuran idari kararlar da konu unsuru yönünden hukuka aykırı olurlar.Bir idari karar,gerekli hazırlık işlemleri yapıldıktan sonra yetkili idari makamca alınıp ilgiliye duyurulmakla tamamlanır ve ilgili hakkında hüküm ifade eder.Kural bir idari kararın tamamlandığı anda yürürlüğe girmesi ve o andan itibaren geleceğe yönelik hüküm ve sonuçlar doğurmasıdır.(Sahife 87)

Düzenleyici işlemlerin yürürlüğe girmeleri ile ilgili olarak belirtilmesi gereken bir nokta da,düzenleyici bir işlemin yürürlüğe girmesinden önce kurulup süregelen hukuki durumların da (=statülerin) yeni düzenleyici işleme tabi olacaklarıdır.Hatta yeni düzenleyici işlem,eskisinden beri sürüp gelen hukuki durumlar için daha ağırlaştırıcı hükümler taşısa dahi,bu hukuki durumlara uygulanır.Bunun nedeni,İdare hukuku alanındaki hukuki durumların genel,nesnel ve kişilik dışı olmalarıdır.Bir fakülte sınav yönetmeliğini yürürlükten kaldırarak onun yerine daha ağır hükümler getiren yeni yönetmelik,yalnızca kendi yürürlüğe giriş tarihinden sonra fakülteye kaydedilmiş bulunan öğrencilere değil,aynı zamanda kendi yürürlük tarihinden evvel fakülteye kaydedilmiş ve halen öğrencilik statüsü içinde bulunan öğrencilere de uygulanabilecektir.Buna karşılık,yeni düzenleyici işlem (örneğimizdeki yeni sınav yönetmeliği) kendi yürürlüğünden önce sona ermiş bulunan hukuki durumlara (fakülteyi bitirerek öğrencilik statüsünden çıkmış kişilere)uygulanamayacaktır.Düzenleyici işlemlerin geriye yürümezliğini bu anlamda anlamak gerekir. (Sahife 143)

Danıştay 12’nci Daire 24/2/1966 tarih E.1966/140 K 1966/612 sayılı kararında “idarenin kamu hizmetlerinin daha iyi yürütülebilmesi için zaruri değişiklikleri yapmağa hak ve selâhiyeti bulunup, bir öğrencinin bütün öğrenim süresince eski yönetmelik hükümlerine tabi tutulacağı yolundaki bir iddianın hukuki mesnedinin bulunmayacağına ve müktesep hakkın mevzuata uygun olarak kazanılmış bir hak demek olup kaide tasarruflar ile kabul edilen hukuki olay ve esasların ferdi durumlara inkilâp etmedikçe müktesep bir hakkın mevcudiyetinden bahsolunamayacağı” görüşü ile sınav hakkının üçe indirilmesinde müktesep hakların ihlâli durumu bulunmadığına ve öğrencinin üç sözlü sınavda da başarı sağlayamadığına göre eleme hakkının düşürülebileceği sonucuna varmıştır.
Anayasa Mahkemesinin 3/7/86 tarihli E.1986/3 K.1986/15 sayılı kararlarına da atıfta bulunarak “kazanılmış bir haktan söz edilebilmesi için bu hakkın yasadan önce yürürlükte olan kurallara göre bütün sonuçlarıyla fiilen elde edilmiş olması gerekir” sonucuna varmıştır.
D 3/03) TC Anayasa Mahkemesi kararlarına da atıfta bulunarak “bir hakkın kazanılmış hak olabilmesi için, beklenti olmaktan çıkması ve eski yasaya göre fiilen elde edilmiş olması gerekir” görüşünü benimsemiştir. Birleştirilmiş Anayasa Mahkemesi 29,30 ve 31/02 (D 2/03) sayılı davada ise Anayasa Mahkememiz bir hakkın kazanılmış hak olabilmesi için (2) koşulun gerektiğini belirtmiş ve bunları şöyle sıralamıştır:
    1. o hak fiilen elde edilmiş olmalı. Yani bir beklenti olmaktan çıkmış olmalı.
    2. Geçmiş yasalar o hakkın elde edilmesine olanak sağlamalı veya geçmiş yasalar o hakkın elde edilmesini amaçlamış olmalı.

Ayrıca bildiğim kadarıyla (yanlış ise düzeltiniz lütfen) Avukatlık Sınavına tabi olanlar Hukuk Fakültesi’ne bu değişiklikten sonra girenlerdir.

Ancak;haksızlık olarak nitelendirdiğim bikaçsene öncesine kadar olmayan ve şu an ortaya çıkan sınav benden öncekilerede tabi tutulmalı.Çünkü adını zikredemeyeceğim kadar kötü Hukuk fakülteleri var ve bunlardan daha önceden mezun olmuş olan sayısız avukatlar var.O halde onlarda sınava tabi tutulsun”
“Benim haksızlık olarak nitelendirdiğim şey bu sınavın Eşitlik ilkesine aykırı nitleik taşımasıdır.Bende 20-30 yıllık üstadları bu sınava tabi tutalım demiyorum.Ancak enazından 5-10 yıllık avukatları bu sınava tabi tutmalıyız.”
“Ayrıca bu sınavın belirli aralıklarla tekrarlanmasıda her yıl mezun olan binlerce avukatın devamlı kendilerini geliştirmelerini sağlar. ” alıntı.

Sayın arkadaşım bu alıntılardan da anlaşılıcağı gibi yaptığım alıntılar alındığım noktaları gösteriyor ki maalesef tüm görüşlerinize yakın bir kısmını kapsıyor.Şu işin mantığını anlayamadım niçin 5/10 yıllık avukatlar tam da beni kapsıyor hani.Üstadlık hangi ölçütlere göre belirleniyor.(Yanlış anlaşılmasın böyle bir iddiaya sahip değilim).Kriter meslekte ki kıdem mi bu beyanınız yukarıda ki kendi beyanınız ile çelişmiyor mu.Şunu biliniz ki sosyal,ekonomik yönden belki en büyük güçlükler ile karşılaşan gruptur o 5/10 yıllık grup çünkü ülkedeki en kötü ekonomik krizlere denk gelen bir süredir.

Son söz:devlet fakültelerine karşı herhangi bir sözüm tabi ki yok ama ben sayısız avukattan daha farklı birşeyim olmasını tercih ettim;3 tane yabancı dil gibi...O arkadaşların çoğuda emin olun bunu düşünen kişiler.Ayrıca bu eşitlik ilkesine aykırı bir tutum deil;bildiğiniz gibi bu tür üniversitelerinde hukuk fakülteleri TIPKI DEVLET ÜNİVERSİTELERİ GİBİ öss sınavından çıkan sonuçla öğrenci yerleştiriorlar;bence siz bi puanlarını inceleyin..alıntı..
Bu son alıntı içeriği itibariyle nasıl anlaşılmalı diye düşündürüyor sadece ve yapılabilecek pek bir yorum da kalmıyor sanırım bir devlet üniversitesi mezunu ve sayısız avukatlar grubuna dahil ve mesleki anlamda onlardan hiçbir farklılık iddiasında bulunmayan düz bir üye olarak bu durumdan pek de şikayetçi değilim ..……..Saygılar……....
Old 28-06-2006, 21:51   #17
Av.Levent

Yenide Merhaba

Aslında bu konu ile ilgili tekrar yazı yazmamak için kendimi gerçekten zor tuttum. Taa ki Arif beyin yazsını okuyana kadar.

Teşekkür ederim Arif Bey KAZANILMIŞ HAK kavramını gerçekten çok iyi açıklamışınız. Devlet üniversitesi hukuk fakültesi mezunu ve 5-10 yıllık avukatlar grubuna ben denizde dahil olduğum için konuyu açan sayın çelik'in yapmış olduğu ithamları bildiği bir şeyler varsa açık ve net bir şekilde açıklamasını isterdim ama o bundan kaçındı.

Neyse fazla lafı uzatmayayım tekrar tebrik ediyorum.
Saygılarımla
Neyse
Old 29-06-2006, 10:25   #18
Ferhat PİŞKİN

Vakıf üniversitesinde hukuk okuyan bir öğrenci olarak bu tartışmaya katılıma hakkımın olduğunu düşünüyorum.Benim fikrim Avukatlık sınavı denilen mesleğe giriş sınavının Anayasanın 10. maddesine aykırı olduğu yönündedir, zira 2001 mayıs ayı sonrası fakülteye giren kişi sınava tabi olacak; fakat 2001 yılından önce girmiş ve her ne sebeple olursa olsun fakülteyi bitiremeyenler sınavdan muaf tutulacak sizce bu adalet nalayışına uygun mu? Hukukçu olmak için Öss'de başarılı olmak yetmez zannederim, ben burslu olarak okuyorum ancak para verip çok kaliteli olarak yetişeceğine inandığım bir çok arkadaşım var, onlara haksızlık yaptığınızı belirtmekle beraber bir hukukçunun önyargılı davranamayacağından hareket ederek düşünerek konuşmanızı dilerim.Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,10884690 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.