Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

isim değiştirme ve yaş düzeltme davaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2012, 08:28   #1
av.bahar ecevit

Varsayılan isim değiştirme ve yaş düzeltme davaları

İsim değiştirme veyaş düzeltme davası aynı anda açılabilir mi?Ve burada oturduğu yer asliye hukuk mu görevlidir?Çünkü ikametgahı Batmanda ve kendisi 10 yıldır Adanada oturuyor. Burada Adana mahkemeleri mi yetkilidir?
Old 06-04-2012, 11:32   #2
etez

İki davayı aynı anda açmanın bir sakıncası olmadığı kanaatindeyim.
İkametgahı Batman'da ve Adana'da oturuyor derken zannedersem kütüğü Batman'da ve ikametgahı Adana'da demek istiyorsunuz.
Bu durumda ikametgahı Adana ise dava burada açılabilir.
Old 06-04-2012, 11:41   #3
sektör_a

Davayı istediğiniz yerde açabilirsiniz. ( adana veya batman ) Ancak kayıtlar kütüğün bulunduğu yerden geleceğinden dava biraz uzayabilir. Gerçi artık ön inceleme aşaması ile bu sorun hallediliyor sanırım..
Asliye hukuk Mahkemesi yetkilidir.
iyi çalışmalar dilerim..
Old 06-04-2012, 13:02   #4
av.bahar ecevit

Ama ben sanki yasada yapılan son değişiklikle sulh hukuk mahkemesi yetkili diye düşündüğüm için bir çelişkiye düştüm. Bir de bu davada davalı olarak nüfus idaresini mi göstermeliyim? Ve , yaş düzeltilmesi davası ile ilgili olarak, eğer hastanede doğmuşsa bu kişi, dava reddedilir diye anlamadığım bir bilgiyle karşılaştım. Bı konuda da aydınlatırsanız sevinirim...
Old 06-04-2012, 13:37   #5
av.serpil gölge

Şahıs varlığına ilişkin bu davalar HMK.nın 2.md.sine göre Asliye Hukuk Mahkemesinin görev alanına girmektedir.
Davalı olarak nüfus idaresini göstermeniz gerekir.Nüfus idaresi yasal hasımdır.
Bir kişi hastanede doğmuşsa,hastane doğum tutanağı düzenler,bu tutanak resmi belge niteliği taşıdığından bu belgede yazılı doğum tarihinin hatalı olamayacağı ve doğum tarihinin değiştirilemeyeceği kabul edilmektedir.
Old 06-04-2012, 14:29   #6
sektör_a

Yaş davalarında tescil tarihi de önem arzetmektedir. GÖzönüğnde bulundurmanızı tavsiye edebilirm .. görevli mahkeme asliye hukuktur.
Old 06-04-2012, 14:33   #7
av.serpil gölge

Bir kimsenin nüfusa tescil tarihinden önce ki bir tarihte doğduğu ileri sürülemeyeceğinden, tescil tarihi yaş tashihi davalarında önemlidir
Old 06-04-2012, 16:24   #8
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan av.bahar ecevit
Ama ben sanki yasada yapılan son değişiklikle sulh hukuk mahkemesi yetkili diye düşündüğüm için bir çelişkiye düştüm. Bir de bu davada davalı olarak nüfus idaresini mi göstermeliyim? Ve , yaş düzeltilmesi davası ile ilgili olarak, eğer hastanede doğmuşsa bu kişi, dava reddedilir diye anlamadığım bir bilgiyle karşılaştım. Bı konuda da aydınlatırsanız sevinirim...

Sevgili Meslektaşım. Sulh Hukuk'ta açarsanız görevsizlik verilir.
Asliye Hukuk'ta açmalısınız bu HUMK gereği değil Nüfus işleri Yönetmeliğinden doğar. HEr ne kadar çekişmesiz yargı olsada nüfus müdürlüğü'nü davalı gösterin.

Ayrıca vekaletnamenizde özel yetki olmalı bazen fotoğraflı vekaletname isteyebiliyrolar.
Old 06-04-2012, 18:25   #9
AV Sezin

Alıntı:
Yazan av.bahar ecevit

İçiniz rahat olsun Asliye hukuk mahkemesidir görevli mahkeme zira bende aynı çelişkiye düşmüştüm ancak Nüfus işleri Yönetmeliğine göre görevli mahkeme Asliye mahkemesi olduğunu öğrendim.
Davalı nüfus müdürlüğüdür.
Davayı da istediğiniz yerde açabilirsiniz
Old 06-04-2012, 19:14   #10
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan AV Sezin
İçiniz rahat olsun Asliye hukuk mahkemesidir görevli mahkeme zira bende aynı çelişkiye düşmüştüm ancak Nüfus işleri Yönetmeliğine göre görevli mahkeme Asliye mahkemesi olduğunu öğrendim.
Davalı nüfus müdürlüğüdür.
Davayı da istediğiniz yerde açabilirsiniz

Meslektaşım maalesef bu dva isediğimiz yerde açılmıyor. Artık tüm davalar davalınını ikametinde yani kayıtlı olduğu nüfus idaresinin yargı yetkisi içerisinde açılmalıdır. AKsi takdirde yetkisizlik verileektir.
Old 06-04-2012, 22:26   #11
AV Sezin

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Meslektaşım maalesef bu dva isediğimiz yerde açılmıyor. Artık tüm davalar davalınını ikametinde yani kayıtlı olduğu nüfus idaresinin yargı yetkisi içerisinde açılmalıdır. AKsi takdirde yetkisizlik verileektir.

Nüfus kanunu madde 46:Yaş, ad, soyadı ve diğer kayıt düzeltme davaları ilginin oturduğu yer asliye hukuk mahkemesinde Cumhuriyet savcısı ve nüfus başmemuru veya nüfus memuru huzuriyle görülür ve karara bağlanır."
Buna istinaden Adana ya da Batmanda açılabileceğini düşünüyordum.
Artık derken kanunda değişiklik mi oldu bilgim yoktu
Old 06-04-2012, 22:38   #12
tiryakim

Alıntı:
Yazan AV Sezin
Nüfus kanunu madde 46:Yaş, ad, soyadı ve diğer kayıt düzeltme davaları ilginin oturduğu yer asliye hukuk mahkemesinde Cumhuriyet savcısı ve nüfus başmemuru veya nüfus memuru huzuriyle görülür ve karara bağlanır."
Buna istinaden Adana ya da Batmanda açılabileceğini düşünüyordum.
Artık derken kanunda değişiklik mi oldu bilgim yoktu

Çekişmesiz yargıda eğer özel bir düzenleme bulunmuyorsa, görevli mahkeme kural olarak sulh hukuk mahkemesi, yetkili mahkeme de talepte bulunanın veya ilgilerden birinin oturduğu yer mahkemesidir (6100 S. K. m. 383, 384). Ancak mahkeme kararı ile yapılan nüfus kayıtlarına ilişkin düzeltme davaları, düzeltmeyi isteyen şahıslar ile ilgili resmi dairenin göstereceği lüzum üzerine Cumhuriyet savcıları tarafından yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki görevli asliye hukuk mahkemesinde açılır (5490 S. K. m. 36).
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi