Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

davada vekil unutularak karar verilmiş olması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-04-2012, 15:21   #1
av.aka

Varsayılan davada vekil unutularak karar verilmiş olması

İyi günler.
Aile mahkemesinde görülen davada usulüne uygun vekaletname ile davalı vekili olarak duruşmalara katılmaktaydım. son duruşmamda davacı tarafın gelmemesi üzerine dosya müracaata kaldı. davacı taraf dosyayı yenilemiş ancak duruşma tarihi tarafıma tebliğ edilmedi. avukat unutularak tebliğat müvekkile yapılmış. müvekkilde duruşmadan heberimin olduğunu sanarak duruşmaya gitmiş ve o duruşmada müvekkil lehine karar verilmiş. ancak ne müvekkile gelen tebligatta nede duruşmada vekil olarak benim ismim geçmiyor. bu nedenle tarafıma hükmedilmesi gereken vekalet ücretide hükmedilmedi. benim bu olaydan dava kesinleştikten sonra haberim oldu.(dün sorduğumda dosya kesinleşmenin onaylanması için hakimde imzadaydı. bugun imzadan çıkmış) konuyu kararı veren hakime anlattım. bir dilekçe verin hata varsa size kararı tebliğ ederiz temyiz edersiniz dedi. bu konu ile ilgili izlemem gereken yollar nelerdir. burada bir idari hata yokmudur. idari hata varsa ne yaılmalıdır.

Old 03-04-2012, 16:00   #2
üye7160

Alıntı:
Yazan av.aka
İyi günler.
Aile mahkemesinde görülen davada usulüne uygun vekaletname ile davalı vekili olarak duruşmalara katılmaktaydım. son duruşmamda davacı tarafın gelmemesi üzerine dosya müracaata kaldı. davacı taraf dosyayı yenilemiş ancak duruşma tarihi tarafıma tebliğ edilmedi. avukat unutularak tebliğat müvekkile yapılmış. müvekkilde duruşmadan heberimin olduğunu sanarak duruşmaya gitmiş ve o duruşmada müvekkil lehine karar verilmiş. ancak ne müvekkile gelen tebligatta nede duruşmada vekil olarak benim ismim geçmiyor. bu nedenle tarafıma hükmedilmesi gereken vekalet ücretide hükmedilmedi. benim bu olaydan dava kesinleştikten sonra haberim oldu.(dün sorduğumda dosya kesinleşmenin onaylanması için hakimde imzadaydı. bugun imzadan çıkmış) konuyu kararı veren hakime anlattım. bir dilekçe verin hata varsa size kararı tebliğ ederiz temyiz edersiniz dedi. bu konu ile ilgili izlemem gereken yollar nelerdir. burada bir idari hata yokmudur. idari hata varsa ne yaılmalıdır.

maddi hata yapılmışsa Tavzih dilekçesi verebilirsiniz..Mahkemece değerlendirilecektir.
Old 04-04-2012, 13:03   #3
yılmazkan

Kararı temyiz etmeniz gerekecektir, tavzih yolu ile sorunun çözüleceğini sanmıyorum.
Old 06-04-2012, 13:16   #4
av.serpil gölge

Taraf vekili olduğunuz halde,dava dışı bırakılmanız ve davanın bu şekilde sonuçlanması hali tavzih yoluyla düzeltilemez.Kararın size tebliğini sağlayarak hükmü temyiz etmelisiniz
Old 09-04-2012, 10:04   #5
primavera

merhaba sayın meslektaşlar,

mahkeme hatası nedeni ile davalının haklı temyizi durumunda temyiz yargılama giderleri davacıya yükletilebilir mi? ya da durum nedir uygulamada? yardımcı olursanız sevinirim.
Old 09-04-2012, 10:43   #6
yılmazkan

Yargıtay, haklı gördüğü taraf lehine kararı bozduğu takdirde temyiz harçlarının ilgilisine iadesine karar verir. Ancak bu iade bildiğim kadarı ile sadece harçları kapsamaktadır. Diğer giderler yargıtay posta giderleri vb mahkemece yeniden karar verildiğinde hüküm altına alınmaktadır.
Old 09-04-2012, 11:09   #7
primavera

Sayın yılmazkan,

olayımızda davalıda davacı da haksız değil yani mahkemenin hatası söz konusu. bu durumda uygulamada temyiz harç ve giderleri diğer tarafa mı yükleniyor?
Old 09-04-2012, 11:21   #8
yılmazkan

Temyiz harçları, bozmayla birlikte lehine bozulan temyiz isteyene iade edilir. Masraf konusunda HMK 46 gereğince hakimin sorumluluğu doğmuştur, diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi