Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcrada Satılan Gayrımenkulün Tescili İsteminin Reddi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2010, 20:17   #1
av.tamer cengiz

Varsayılan İcrada Satılan Gayrımenkulün Tescili İsteminin Reddi

İcrada satılan gayrımenkul hissesini müvekkil ihaleden satın almıştır. İcra Müdürlüğünden hissenin tescili için İcra Müdürlüğünce yazılan yazı gereğini, Tapu Sicil Müdürlüğü tescili istenen taşınmazın bölünemez tarım arazisi olduğu gerekçesi ile yerine getirmeyerek reddetmiştir.
Benzer konularda Tapu Müdürlüğüne açılan idari davalar reddedilmektedir.
Bu durumda İhalenin Feshi, Sebepsiz Zenginleşme yada Mülkiyet Tespit Davalarından hangisini açacağımız konusunda tereddütte kaldık.
Sayın meslektaşlarım konu hakkında düşüncelerinizi bildirirseniz sevinirim.
Old 15-06-2010, 20:21   #2
üye14072

satış sureti ile ortaklığın giderilmesi davası mümkün görünüyor
Old 15-06-2010, 21:11   #3
av.tamer cengiz

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
satış sureti ile ortaklığın giderilmesi davası mümkün görünüyor

Hisse tapuda kayıtlı olmadığı için ortaklığın giderilmesi mümkün görünmüyor sanki sayın meslektaşım !
Old 16-06-2010, 13:27   #4
Av. Mehmet Demirezen

Merakımdan soruyorum .. tapuda hisseli olmayan bir gayrimenkul icra yoluyla nasıl hisseli olarak satılmıştır?

İcra Müdürlüğüne gelen tapu kaydında taşınmazın hisseli olmadığı anlaşılmıyormu?
Old 18-06-2010, 14:39   #5
av.tamer cengiz

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
Merakımdan soruyorum .. tapuda hisseli olmayan bir gayrimenkul icra yoluyla nasıl hisseli olarak satılmıştır?

İcra Müdürlüğüne gelen tapu kaydında taşınmazın hisseli olmadığı anlaşılmıyormu?

Özür dilerim, tam ifade edememişim. İcrada satılan elbetteki takip borçlusunun tapudaki hissesi... İcra ihalesinden satın alınan bu hisse tapuda müvekkil adına tescil edilemediği için, tapu kaydında hissedar görünmeyen ihale alıcısının ortaklığın giderilmesi davası açabilmesi mümkün değil demek istemiştim....
Old 18-06-2010, 14:48   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.tamer cengiz
İcrada satılan gayrımenkul hissesini müvekkil ihaleden satın almıştır. İcra Müdürlüğünden hissenin tescili için İcra Müdürlüğünce yazılan yazı gereğini, Tapu Sicil Müdürlüğü tescili istenen taşınmazın bölünemez tarım arazisi olduğu gerekçesi ile yerine getirmeyerek reddetmiştir.
Benzer konularda Tapu Müdürlüğüne açılan idari davalar reddedilmektedir.
Bu durumda İhalenin Feshi, Sebepsiz Zenginleşme yada Mülkiyet Tespit Davalarından hangisini açacağımız konusunda tereddütte kaldık.
Sayın meslektaşlarım konu hakkında düşüncelerinizi bildirirseniz sevinirim.

Tapu Sicil Müdürlüğü'ne taşınmazı böl diyen yok ki. Önceden borçluya ait olan hisseyi ihale alıcısı adına tescil edecekler, o kadar. Bence İcra Müdürlüğü'nün yazısında bir yanlış anlamaya yol açacak hata yok ise, yazı gereğini yerine getirmeyenler hakkında suç duyurusunda bulunun.
Old 13-11-2012, 21:22   #7
Av.Arzu Erkan

Sayın av. tamer cengiz tescili yaptırabildiniz mi? Aynı durumla biz de karşılaştık. Açıkçası ne yapacağımı bilemiyorum.Tapudaki borçlu hissesinin iptali ile ihale alıcısı adına tescilini talep edebilir miyiz? Saygılarımla...
Old 13-11-2012, 23:21   #8
gamze tuna

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tasarruf İşlemleri Dairesi Başkanlığı
Sayı :B.09.1.TKG.0.10.00.01-073/ 20/03/2007
Konu : 5578 sayılı Kanun.
GENELGE NO:1643

sayılı genelgeyi incelemenizi tavsiye ederim.Ben de aynı sorunla karşı karşıyayım.sanki taşınmazı fiilen bölücez gibi son derece saçma bir uygulama.borçlu adına kayıtlı bulunan her türlü hak ve alacağın yasaca engellenmediği sürece haczi mümkün ise ve hatta satışı bile yasalara uygun bir şekilde yapılıyor ise özel kanunla İİK gibi bir genel kanunun önüne geçilmiş bulunuluyor.ben ortaklığın giderilmesi talep ettim red edildi.muameleyi şikayet ettim red edildi.ihale ile taşınmazı satın alan kimse o taşınmazın sahibidir.cebri icra ile satışlarda mülkiyet ihale tarihinde alıcıya geçer.tapu kütüğüne tescil işlemi malikin tasarruf yetkisi kullanabilmesi için gereklidir.ihale alıcısı - mülkiyet hakkı sahibi yani malik olduğundan tapu iptali tescil davası açmayı düşünüyorum.kolay gelsin.
Old 16-11-2012, 00:54   #10
BALDIRAN

Merhaba.Aynı sorun bende de var.Tescil yapılmadı.Genel Müdürlüğe soruldu. İdare Mahkemesinde tapu müdürlüğünün işleminin iptali için dava açtım.Adli yargı görevlidir diye görevs,zlik verdi.Adli yargıda tescil davası açacağım. saygılar
Old 28-11-2012, 11:25   #11
Av.Arzu Erkan

Sayın Gamze Tuna ve BALDIRAN tapu iptali tescil davası açtınız mı? Ortaklığın giderilmesi davası konusunda hakimin fikrini almak istedim, fakat daha önceden böyle bir davayla karşılaşmadığı için net bir şey söyleyemedi. Saygılarımla...
Old 28-11-2012, 22:05   #12
BALDIRAN

Arzu Hanım iyi akşamlar.Henüz İdare Mahkemesinin görevsizlik kararı kesinleşmediği için adli yargıda dava açmadım. Açınca gelişmeleri paylaşırım.Saygılar
Old 29-11-2012, 15:04   #13
Av.Arzu Erkan

Sanırım ben önümüzdeki hafta sizden önce açacağım . Dayanak olarak ihale alıcı belgesini, icra dosyasını gösterip davalı borçlunun hissesinin iptali ile müvekkil adına tescilini talep edeceğim. Saygılarımla...
Old 30-11-2012, 01:36   #14
BALDIRAN

Deneyimlerinizi paylaşırsanız memnun oluruz. Kolaylıklar dilerim.
Old 30-11-2012, 01:46   #15
garani

izale-i şüyu davası yukarıda yazıldığı gibi satıştan solayı reddediliyor.
Old 16-01-2013, 18:04   #16
gamze tuna

bu hususla ilgili anayasa mahkemesi yeni bir karar çıkarmış.karara ulaşırsam ekleyeceğim.
Old 16-01-2013, 18:45   #17
Mevlüt KILIÇASLAN

Yalnız o karar 3083 saylı yasadaki engel durum için diye biliyorum.Hisseli bir taşınmazın hissedar dışında bir üçüncü kişeye satılabilmesi için taşınmazın toplam yüz ölçümünün 20.000,00m2 yi geçmesi gerekir.Geçmezse tescil işlemini tapu müdürlüğü yapmıyor.
Old 17-01-2013, 02:56   #18
SHODAN

Tapu sicil müdürlükleri bir taşınmazın hisseli ya da hisseyi bölerek satılıp satılamayacağına Belediye başkanlığından alacağı cevaba göre karar verir.,

İşleme konu taşınmaz belediye ve mücavir alanı içinde ise belediyeye, belediye hudutları dışında ise bayındırlık müdürlüklerine soru edip alınacak cevaba göre işlem yapar.

3194 sayılı imar kanunun l8 maddesinin son fıkrasına göre; veraset yoluyla intikal eden, 18 maddeye göre şuyulandırılan, sanayi ve depolama amacı için yapılan hisselendirmeler, cebri icra yolu ile satılanlar hariç < imar planı olmayan yerlerde her türlü yapılaşma amacıyla arsa ve parselleri hisselere ayıracak özel parselasyon planları, satış vaadi sözleşmeleri yapılamaz>.

Bu maddenin içindeki tarım arazileriyle ilgili bölüm ise; 5403 sayılı Toprak koruma ve arazi kullanımı kanununda yapılan değişiklikle yürürlükten kaldırılmıştır.

Hisseli satışın yapılabilmesi için işleme konu taşınmazı imar planı içinde olması gerekiyor. Tapu sicil müdürlükleri öncelikle a) taşınmazın imar planının olup olmadığını, b) plan kapsamında ise hangi amaca tahsis edildiğini, c) hisseli satışın yapılıp yapılamayacağını sorar. Alınan cevap da taşınmazın plan kapsamında, konut, sanayi, depolama, turizm gibi amaca tahsis edildiğinin, satış işleminin yapılabileceği bildirilmişse hisseli satış yapılır.

Tarım arazilerinde ise durum tamamen farklı;En küçük alana sahip ve daha fazla küçülmemesi gereken bölünemez parsel büyüklükleri mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0,5 hektar, örtü altı tarım yapılan arazilerde 0,3 hektar olup belirtilen bölünmez büyüklükteki tarım arazilerinde oluşmuş hisselerin 3. kişilere satılması, rehin edilmesi yasaklanmıştır.

Bölünemez büyüklüklerin üzerinde bir alana sahip tarım arazilerinde, paydaşlardan biri veya bir kaçının hisselerini 3. şahıslara aynen veya kısmen satmalarında veya rehin etmelerinde bir sakınca yoktur.

Onaylı imar planı bulunmayıp yoğun yerleşim alanında kalan tarımsal amaçlı kullanımının mümkün olmadığı belgelendirilen araziler bu kanun kapsamı dışındadır. Böyle bir arazinin durumunu belediye hudutlarında ise belediyeler, belediye hudutları dışında il özel idaresi belirler.

Tarım arazisinin hangi sınıfa girdiği, tarım il veya ilçe müdürlüklerine soru konusu edilerek veya ilgilisi tarafından alınacak yazı ile belgelendirilecektir.
Old 18-01-2013, 10:36   #19
Matrix

Değerli arkadaşlar; hisseli tarım arazilerinin, borç nedeniyle satışı hususunda Yargıtay'ın görüş değiştirdiğini ancak kararın henüz yayınlanmadığını öğrendim.Bu hususta bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ....
Old 30-01-2013, 23:16   #20
gamze tuna

yargıtayın bu hususla ilgili vermiş olduğu son karara göre bölünemez tarım arazilerinin icra yoluyla borçlu hissesinin satışının mümkün olmayacağı ANKCAK ALACAKLIYA İİK 121 E GÖRE DAVA AÇMAK İÇİN YETKİ VERİLMESİ YÖNÜNDEDİR..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi