Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kötü Tedavi Tam Yargı Davası Dava Dilekçesinde Yardım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2015, 22:04   #1
Fazladanödemeyeçözüm

Varsayılan Kötü Tedavi Tam Yargı Davası Dava Dilekçesinde Yardım

Merhaba sayın meslektaşlarım,öncelikle iyi seneler dilerim. İzmir'de bir Kamu Hastanesinde kötü tedavi sebebiyle ilk kez bir tam yargı davası açmak aşamasındayım.

1-Tam Yargı Davası maddi tazminat tutarını ıslah ile artırabilmek üzere şimdilik 1.000.-TL olarak ikame etmeyi düşünüyorum

2-Manevi tazminat tutarını 50.000.-TL olarak ikame etmeyi düşünüyorum. Bu tutarın ıslah ile artırılamayacağını düşünüyorum,son yargı paketi ile manevi tazminat tutarının artırılabilmesi mümkün müdür?

3-Yetkili mahkeme İzmir İdare Mahkemesi

4-Hasım : Sağlık Bakanlığı İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi

5-İDARİ BAŞVURU KOŞULU, uygulamada mercii tecavüzü yolu ile doğrudan tam yargı davası açılması gibi bir kısım değerlendirmeler gördüm, bu konuda mesleki tecrübesi olan meslektaşlarımın tecrübesine ihtiyacım var. Yasal süresi içinde doğrudan tam yargı davası açmak tutarlı olur mu?

6-Dava açma masrafını internet hesaplama araçları ile hesaplayamadım,bu konuda 51.000.-TL müddeabih için ne kadar masraf istenmelidir?

Saygılarımı sunuyorum,yeni yılın sağlıkla dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum.
Old 06-01-2015, 08:56   #2
Av.Sevgi Mart

Varsayılan İdari Merci Tecavüzü İle İlgili

Merhaba Sayın Meslektaşım,
ben de bir Kamu Avukatıyım. İdare'den taleple sonuç alınma ihtimali olupta, doğrudan dava açılan hallerde, idari merci tecavüzü iddiasında bulunduğum 100 dosyanın 75'inde, bu talebim kabul edildi. bu nedenle, size tavsiyem, öncelikle, İdareye başvuru yapıp; daha sonra, Yasal süreler içerisinde davanızı açmanızdır. iyi çalışmalar dileğiyle, saygılarımla.
Old 06-01-2015, 11:18   #3
ferit alphan

olayınızda : dava tam yargı davasıdır,kısmı açın (kısmı hakkınız sadce maddi tazminata ilişkindir manevi tazminat için kısmı olmaz), manevi tazminat miktarınız bence yeterli, yetkili mahkeme hastaya müdahelenin yapıldığı yer idare mahkemesidir(olayınızda izmir idare mahkemsi yetkilidir),
karşı taraf(davalı) sağlık bakanlığıdır, mutlaka önce idareye başvurmanız gerekmektedir(üst merci olan sağlık bakanlığına idari başvuruda bulunun) yanlız burda 60 günlük sürelere dikkat edin,
bu tür davalarda zaman aşımı zararın öğrendiği andan itibaren 1 yıldır her halukar da 5 yıldır.(not :devam eden zararlarda zamanaşımı işlemiyor)

müvekkiliniz durumu yoksa adli yardımlı açın(fakirlik kağıdını da sunun)
fazlaya ilişkin haklarınızı mutlaka saklı tutun... saygılar
Old 06-01-2015, 11:32   #4
ferit alphan

bir de idari başvuruda zarar miktarını belirtmeye bilirsiniz ( fazlaya dair talep ve dava haklarımızı saklı tutmak kaydı ile müvekkile yapılmış olan (olayı anlatacaksınız) tarihli olay sonucunda müvekkilimin sağlığında,bedeninde meydana gelmiş olan zarar tespiti yapılarak doğmuş olan bu zararın tarafımıza ödenmesini talep ederiz) diye idari başvuru talebiniz olsun(tabi bu konuda yazdıklarıma bağlı kalmayabilirsiniz taktir sizin)

not:idari başvuruda manevi tazminat talebiniz ne kadar sa onu belirtin ancak maddi tazminata ilişkin talebiniz ise yukarıda belirtiğim şekilde beyan edebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi