Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muvazaa Nedeniyle Sıra Cetveline İtiraz Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2013, 16:00   #1
Aydinho

Varsayılan Muvazaa Nedeniyle Sıra Cetveline İtiraz Davası

Muvazaa Nedeniyle Sıra Cetveline İtiraz Davası açtım. Meslektaşlarımdan ellerinde varsa bu dava türüne ait yerel mahkeme kararlarından örnekler ve varsa göreve ve delillere ilişkin emsal yargıtay kararlarını rica ediyorum.

Önceliğim yerel mahkeme kararlarıdır.

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 15-12-2013, 14:36   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Aydinho
Muvazaa Nedeniyle Sıra Cetveline İtiraz Davası açtım. Meslektaşlarımdan ellerinde varsa bu dava türüne ait yerel mahkeme kararlarından örnekler ve varsa göreve ve delillere ilişkin emsal yargıtay kararlarını rica ediyorum.

Önceliğim yerel mahkeme kararlarıdır.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Yargıtay 23. H.D. 2012/6597 E. 2013/8 K. 14.01.2013 Tarih : "...Şikayet, sıra cetvelindeki sıraya ilişkindir. Düzenlenen sıra cetveline itiraz, alacağın esas ve miktarına yönelik ise dava yoluyla genel mahkemede (İİK m. 142/1), yalnız sıraya ilişkin ise icra mahkemesinde (İİK m. 142/son) ileri sürülmelidir..."
Old 21-11-2014, 19:06   #3
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Muvazaa nedeniyle maaş haczinin iptali davasında 23 hd 14.01.2014 tarih 2013/7887 E 2014/87 K sayılı ilamı ile görüş değiştirerek ispat yükünü genel hükümlere göre davacıya ait diyerek kabul edilen davayı bozmuş.Bu hususta bilgisi olan var mıdır? syg.
Old 05-01-2015, 11:46   #4
Av. Serpil

merhaba arkadaşlar yargıtay son kararlarında bu konuda görüş değişikliğine gitti. muvazaalı takip nedeniyle sıra cetveline itiraz davalarında maaş haciz sırasının sıra cetveli yerine geçeceği konusunda bir görüş değişikliği yoktur.ancak önceden işveren kurumca yapılan maaş haciz sıralamalarını sıra cetveli yerine sayıp ispat yükü de davalıdadır seklinde düşünüyordu.şimdi ise hayır işveren kurumun yaptığı sıralama sıra cetveli sayılmaz bu nedenle de ispat yükünü sadece davalı üzerinde bırakıp hüküm kurmak yanlıştır şeklinde düşünmektedir. yani işveren kurumdan gelen, sıralamayı belirten, muzekkere cevabına dayanılarak açılan davaları ispat yükü açısından reddediyor. Ancak sıralamanın icra müdürlüğünce yapılması halinde davayı, sıra cetveline itiraz davası olarak görecek ve ispat yükünün de davalıda olduğunu kabul edecektir. Benim son kararlardan anladığım budur.(ör:y.23.HD.2013/7887 E. 2014/87 K. T:14.01.2014)bende icra müdürüyle konuşup maaş haciz sıralamasını icra müdürünün bizzat hazırlaması istedim o da işverene yazı yazalım maaş üzerindeki hacizleri detaylı bir şekilde sıralasın bizde yazı cevabı gelince maaş üzerindeki hacizler şu kalemlerden oluşmaktadır diye bir karar çıkaralım siz de davanızı bu karardan sonra açın dedi.ancak işverene gönderdiğimiz yazı ne yazık ki anlaşılamadı. detaylı bir sıralama istememize rağmen önceki maaş haciz müzekkeresine gönderdiği cevabı tekrardan gönderdi. dolayısıyla müdür de karar çıkaramadı. bende şimdi sıra cetveline ititraz mı yoksa BK. ya göre muvazaa nedeniyle iptal davası mı açmalıyım bilemiyorum. sıra cetveli olsaydı işimiz çok kolay olacaktı ispat açısından
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi