Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mirasçının hissesine düşen paradan fazlayı haczetmek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-04-2008, 10:34   #1
av.h.şahin

Varsayılan mirasçının hissesine düşen paradan fazlayı haczetmek

Murisin bankada nakit parası var. Eşi de dahil olmak üzere 8 adet mirasçısı var. Mirasçılardan biri 3. bir kişiye borçlanıyor. Alacaklı, murisin bankada parasının olduğunu bildiği için, toplam borç miktarını gösterir şekilde bankaya yazı yazıyor ve müvekkilinin hissesi oranında haciz konmasını istiyor. Ekinde veraset ilamını da gönderiyor. Ancak banka, mirasçının hissesi oranında değil de, tüm borç miktarı kadar murisin parasına haciz koyuyor ve icra müdrülüğüne sorumluluğu size ait olmak üzere ödeme yapıyoruz diyip parayı gönderiyor. Alacaklı parayı alıyor ve dosya infaz oluyor.
1- Haciz konulup gönderilen para, mirasçının hissesinin çok çok üzerinde bir meblağ. Banka ile yaptığı görüşmelerde, tasfiye memuru olmadıkları için kime ne düşüyor diye hesaplayamayacaklarını, dolayısıyla tüm borç kadar haciz koyduklarını ve ödeme yaptıklarını söyledileler. Böyle bir haciz koyma ve ödeme mümkün mü?
2- ben, 4 mirasçının vekillliğini yapmaktayım. Bu konuda, istirdat ve ya sebepsiz zenginleşme davası açmayı düşünüyorum. Ancak husumet konusunda tereddütlerim var. Alacaklının yanında, banka ve icra müdürlüğü'nüde davalı olarak göstersem olur mu?
Old 03-04-2008, 12:04   #2
av.bengü bulut

iCRA MÜDÜRLÜĞÜNÜN İŞLEMİ YASAYA AYKIRI.mERCİYE ŞİKAYET EDEBİLİR,RESEN FAZLA ÖDENEN PARANIN YİNE İCRA MÜDÜRLÜĞÜNCE İADESİNİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ.
Old 03-04-2008, 12:10   #3
av.h.şahin

teşekkürler sayın bengü hanım ancak ben bankanın da sorumlu olduğu kanaatindeyim.bu konuyla ilgili yargıtay kararı varsa elinizde gönderirseniz sevinirim
Old 03-04-2008, 12:29   #4
Av.Nesrin

Merhabalar;

Öncelikle bu olayda bahsettiğiniz gibi bankanın, icra dairesinin ve sonucunda alacaklı yanın işlemleri hukuka aykırıdır.

Bankaya gönderilen haciz talimatında yalnızca veraset ilamı eklenip mirasçının hissesi üzerine haciz tatbiki istenilmiş olmakla bu aşamada ilk sorumluluk bankanın diye düşünüyorum. Banka tüm para üzerine bloke koyup, durumu icra müdürlüğüne yeniden bildirecek ve bunun üzerine hisse oranlarında hesap yapılıp ( ki kim yapar, bilirkişi veya mahkemeden miras hissesinin tespiti olabilir.), yeni hesap bankaya bildirilmeliydi.Zira telafisi zor bir olaya kendisi sebebiyet vermiş olup sorumluluk icra müdürlüğünündür diye bu sorumluluğundan kurtulamaz diye düşünüyorum.Zira olayın ve yazışmaların tüm açıklığına rağmen basiretli bir tacir gibi hareket etmemiştir.

İkinci sorumluluk ta gelen yazıya binaen bankadaki tüm mirasçıların parasının gönderildiği hesap yapılamadığı bildirilmesi karşısında dosyadaki fazla paranın karşı yana iadesi, ve yine karşı yanın da dosyaya vakıf olduğu bilinmesine göre hakkının fazlası parayı alması karşısında kendisi de sorumludur.

Bence dosya yazışma örneklerinin suretleri ile birlikte bankaya noterden fazla paranın iadesi istemli ihtar olmazsa faizi varsa diğer zararlarıyla birlikte istirdat davası.

Tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla icra dairesinden 361 gereği fazla paranın iadesi (faiziyle beraber, yasada açıklık yok ama) için talep, red halinde tetkik merciine şikayet, bankayla yazışmaların da eklenmesi gerekir diye düşünüyorum. Her iki işlemin de aynı anda başlatılması daha hızlı sonuç almayı sağlar gibi geliyor.

İyi çalışmalar dilerim.

2004 sayılı İcra İflas Yasası

Fazla verilen paranın geri alınması:

Madde 361 – İcra dairelerince borçludan fazla para tahsil olunarak alacaklıya verildiği yahut yanlışlıkla bir tarafa para tediye olunduğu hesap neticesinde anlaşılırsa verilen para ayrıca hükme hacet kalmaksızın o kimseden geri alınır.
Old 03-04-2008, 12:34   #5
av.h.şahin

çok teşekkür ederim. sayın nesrin. ben de sizin gibi düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi