Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka Artırımı Davası için ilamın zamanaşımına uğraması?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2015, 09:40   #1
üye46129

Varsayılan Nafaka Artırımı Davası için ilamın zamanaşımına uğraması?

1999 yılında boşanmanın ferilerine ilişkin olarak müşterek çocuk yararına tedbir (kararın kesinleşmesinden sonra iştirak) nafakasına hükmedilmiş ve bu karar icraya konulmuştur.

2002 yılında ise nafakanın günün ekonomik koşulları ile bağdaşmadığı gerekçesiyle nafaka artırım davası ikame edilmiş ve nafakanın artırımına karar verilmiş. Bu bağlamda, 1999 yılındaki icra dosyası da yeni ilama göre uyarlanmıştır. Ancak, dosyada uzun müddet hiçbir işlem yapılmadığı için dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilmiş.

Biz, 2015 yılı içerisinde yenileme emri ile 1999 yılındaki icra dosyasını yeniledik. Ancak, malumunuz üzere 2002 yılındaki şartlar ile halihazırdaki şartlar arasında büyük farklılıklar mevcut. Bu nedenle, yeniden nafaka artırım davası ikame etmek istiyoruz.

Benim sorunum ise bu noktada başlıyor. Şöyle ki; dosyada en son verilen ilam 2002 tarihli çok eski bir karar. Bilindiği üzere, ilamlar 10 yıllık zamanaşımı süresine tabi. Bu noktada, 2002 yılındaki karar dayanak gösterilerek nafaka artırım davası ikame edebilmemiz mümkün müdür? İlamın zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle davamız reddedilebilir mi? Hiç riske girmeyip iştirak nafakası olarak yeni bir dava mı ikame etmeliyiz?

Siz değerli meslektaşlarımın bu konudaki görüşleri benim için büyük önem arz ediyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 03-11-2015, 10:26   #2
AV. cannn

Alıntı:
Yazan hukukmarmara
1999 yılında boşanmanın ferilerine ilişkin olarak müşterek çocuk yararına tedbir (kararın kesinleşmesinden sonra iştirak) nafakasına hükmedilmiş ve bu karar icraya konulmuştur.

2002 yılında ise nafakanın günün ekonomik koşulları ile bağdaşmadığı gerekçesiyle nafaka artırım davası ikame edilmiş ve nafakanın artırımına karar verilmiş. Bu bağlamda, 1999 yılındaki icra dosyası da yeni ilama göre uyarlanmıştır. Ancak, dosyada uzun müddet hiçbir işlem yapılmadığı için dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilmiş.

Biz, 2015 yılı içerisinde yenileme emri ile 1999 yılındaki icra dosyasını yeniledik. Ancak, malumunuz üzere 2002 yılındaki şartlar ile halihazırdaki şartlar arasında büyük farklılıklar mevcut. Bu nedenle, yeniden nafaka artırım davası ikame etmek istiyoruz.

Benim sorunum ise bu noktada başlıyor. Şöyle ki; dosyada en son verilen ilam 2002 tarihli çok eski bir karar. Bilindiği üzere, ilamlar 10 yıllık zamanaşımı süresine tabi. Bu noktada, 2002 yılındaki karar dayanak gösterilerek nafaka artırım davası ikame edebilmemiz mümkün müdür? İlamın zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle davamız reddedilebilir mi? Hiç riske girmeyip iştirak nafakası olarak yeni bir dava mı ikame etmeliyiz?

Siz değerli meslektaşlarımın bu konudaki görüşleri benim için büyük önem arz ediyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba,
Periodik olarak her ay tekrar eden bir alacağıa hükmedilmiş ve ilam işleme konulmuş bulunduğuna göre zaman aşımı sözkonusu olamaz. Hatta bugünden itibaren on yıl geri dönük nafakalar her zaman istenebiliyor birikmiş nafaka olarak. 2015 yılında 2005 yılından itibaren birikmiş nafakalar istenebilir. Yeni davanızı nafaka arttırım davası olarak açabilirsiniz. Ben 2002 yılına it bir karara dayanmak suretiyle 2013 yılında dava açtım ve sonuçlandırdım. 2002 yılına it karar hiç icra edilmemiş olduğu halde 2013 yılında 2003 yılından itibaren hesap yapıp icraya koydum. Umarım faydalı olmuştur.
Old 03-11-2015, 10:48   #3
üye46129

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim AV. cannn

Peki sizin ikame etmiş olduğunuz davada dosya Yargıtay incelemesinden geçti mi? Bu onuda Yargıtay' ın görüşü ne yöndedir bir bilginiz mevcut mu? Herhangi bir zamanaşımı defi durumunda dosyaya sunabileceğimiz Yargıtay kararınız mevcut mu?
Old 03-11-2015, 12:53   #4
Yücel Kocabaş

Nafaka ilamları diğer alacaklarda olduğu gibi 10 yıllık zamanaşımına tabidir.Ancak nafaka alacakları periyodik alacaklardan olması(her ay için yeniden doğması) nedeniyle alacağın tamamının zamanaşımına uğraması mümkün değildir. Talep tarihinden itibaren geriye doğru 10 yılı aşan kısmı zamanaşımına uğrar ,10 yıla kadar olan kısmı her zaman takip edilebilir.

Kaldı ki, zamanaşımı itirazdan farklı olarak defi olarak ileriye sürülmüşse dikkate alınır ,sürülmezse dikkate alınmaz.İleriye sürülse dahi o hakkın varlığını ortadan kaldırmaz yalnız o hakkın yerine getirilmesini önler.

Bu durumda, ortada bir nafaka ilamı varken, yeniden nafaka davası açılmasında davacının hukuki yararı bulunmamaktadır.Nafakanın arttırılması davası açılması gerekir.Diye düşünüyorum.(AV.Cannn)'ın cevabına da katılıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi