Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

askerliğe elverişsizken askerliğe alınma ve daha sonra terhis edilme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-10-2009, 15:54   #1
avukat_y

Varsayılan askerliğe elverişsizken askerliğe alınma ve daha sonra terhis edilme

merhabalar, hukuki yardıma ihtiyacım olan bir konu ile karşı karşıyayım.bir kişi askerliğe alınıyor ama skolyoz adında doğuştan gelen omur ilik bozukluğu var, omur iliği eğri.askerlik vakti geldiğinde muayene oluyor ve askere alınıyor.Tokatta acemi birliğindeyken sivas asskeri hastanesine sevk ediliyor ve orada usta birliğinde bu durumunu söylemesini ve onu ameliyat edeceklerini söylüyorlar.Kıbrısta usta birliğine gittiğinde ise askerliğe elverişlisin diyolar ve ameliyat etmiyorlar.ilaç yazıp gönderiyorlar kişiyi.daha sonra kontrollerini yaptırdığı başka bir seferde kişiyi ankara etimesgut hastanesine ordan da gataya sevk ediyorlar ve gata ameliyatının riskli olduğunu söyleyerek askerliğe elverişsizlik raporu veriyor.kişi askerliğinin bitimine 64 gün kala terhis edliyor.
şimdi bu kişi maddi ve manevi tazminat davası açmak istiyor ama bu durum mmanevi tazminat açmaya elverişli bir durum mu ona karar veremedim.aslında elverişsizken askere alınıp sonra elverişsiz raporu verip gününden önce terhis edilmeye ilişkin örnek bir dava var mıdır?
Old 14-10-2009, 22:33   #2
Yerleşik Yabancı

Maddi zararının yanı sıra manevi zararının da olduğu aşikardır. Bü süreçte ısrarla rahatsız olduğunu beyan ediyor ancak her defasında talebi dikkate alınmıyor. Bence manevi zararından bahsetmek mümkündür. Saygılarımla.
Old 15-10-2009, 11:34   #3
düzzgün

merhaba arkadaşlar
benim de benzer bi olayla karşı karşıya kalmış bir müvekkilim var. kendisi sara hastası ve askere alınmış bir kaç ay önce de askeri hastaneden verilen çürük raporuyla evine dönmüş. araştırmalarım sonucunda tazminat için dava açılabileceğini öğrendim ancak bi ayrıntı yok. bilgisi olan arkadaş var mı acaba? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 16-10-2009, 14:13   #4
düzzgün

ben biraz araştırdım fakat askere alınmadan önce de mevcut olan rahatsızlık ve hastalık sebebiyle açılan bi dava örneği bulamadım. yapılan açıklama ve kanun maddeleri askerde hasta olanlara tazminat ödemekle ilgili. bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum. teşekkürler.
Old 16-10-2009, 14:49   #5
lawyer_721

iki olasılık var;
1-askerlik görevi esnasında maruz kalınan hastalık/yaralanma/sakatlanma gibi durumlarda mehmetçik vakfına yapılan başvurular genellikle kabul ediliyor. hem tazminatı hem de aylığa bağlanmayı dava açmaya mahal bırakmadan kabul ediyor.
2-askerlikten önce mevcut olan hastalık/yaralanma/sakatlanma hallerinde ise idarenin kusurundan bahsetmek mümkündür. hem maddi hem de manevi tazminat istenebilir. tabii askeri idare mahkemesinde.
elimde her hangi bir dosya yok; ama gerekçesini hatırlamadığım ve rededilen bir kararı okuduğumu hatırlıyorum. bana çok ters gelen bir karardı.
Old 24-11-2009, 14:06   #6
düzzgün

[quote=düzzgün]arkadaşlar ben şimdi dava açmaya hazırlanıyorum
müvekkil askere alındıktan sonra 9 ay askerlik yapmış ve sonra terhis edilmiş.
gerekçe olarak askerlik yaptığı sürede hastalığının ilerlemiş olduğunu belirtsem faydası olur mu acaba
bir de bu şekilde açtığım davada idarenin kusurundan da bahsetmeli miyim hastalık başta engel değilken sonradan ilerlemiş olabilir. her şekilde dava mutlaka askeri üksek idare mahkemesinde mi açılıyor ? bildiğim kadaryla ilk ve yüksek dereceli mahkeme değil mi ilk derece mahkemeleri yok.
son olarak davayı kime yöneltmek gerekiyor askeriye mi?
Old 24-11-2009, 17:30   #7
Av.M.Çağrı Alperen

Davayı sadece Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde açabilirsiniz. Husumeti ise Milli Savunma Bakanlığına yöneltmelisiniz. İdarenin kusurundan mutlak surette bahsetmelisiniz. Bu tip davalarda hastalığın bünyesel olduğu savunması ile karşılaşırsınız bu sebeple davacının askere alınmaması gerektiğini ancak idarenin kusuru neticesinde askere alındığını, askerde geçen süreler açısından çalışamamasından dolayı maddi kayba uğradığını belirtirsiniz. Şayet sara hastalığı ilerlemişse ve bunu sağlık raporları ile delillendirebiliyorsanız bu yönden de maddi tazminat talep edersiniz. Bunun yanında manevi tazminat talep etme hakkınız zaten mevcut. AYİM'de davayı fazlaya dair hakkınızı saklı tutarak açamazsınız. Bu yüzden tazminat talebinizi yüksek tutmanızda fayda var. Reddedilen kısım üzerinden idare lehine vekalet ücretine hükmedilmez. Tabi duruşma istemezseniz. Davacı fakir ise davayı adli yardım talepli açmanızı tavsiye ederim. Bunu da muhtardan alacağınız fakirlik ilmuhaberi ile istersiniz. Bu şekilde harç ödemezsiniz. Davayı açmadan önce muhakkak Milli Savunma Bakanlığına dilekçe yazarak tazminat talebinde bulunmalısınız.Bu dava şartıdır. Cevap muhtemelen red olarak gelecek ya da hiç gelmeyecektir. Sürelere dikkat ederek davayı açabilirsiniz.
Old 25-11-2009, 12:22   #8
düzzgün

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
gerçekten faydalı oldu.
Old 12-08-2010, 13:37   #9
düzzgün

merhaba
süre bakımından dilekçelerimizn gönderim tarihinden sonra 60 gün mü acaba.
yoksa baska süreler de var mı
bu konuda yardımcı olursanız sevinrm.
tesekkrler.
Old 19-11-2011, 12:29   #10
Av. Tuğba K.

Merhabalar;
5.5 ay ay askerlik yapmış müvekkile, askerden önce geçirdiği bir kaza dolayısıyla çürük raporu veriliyor. Ancak müvekkile çürük raporunun ardından başka bir askeri hastanede askerliğe elverişli olduğu, ancak komando olamayacağı yönünde bir rapor veriliyor.

Böyle bir durumda, tazminat davası açtığımızda müvekkilin askerliğe elverişli olduğu tespit edilip yeniden askere çağrılması söz konusu olabilir mi?
Old 19-11-2011, 20:59   #11
AVUKAT4772

Burası türkiye bu ihtimalide nazara almanızlazım kanatimce askere çağırırlar.Kaldığı yerden devam eder.Ama siz dava açmadan, önce bir hastaneden rapor alın, raporun sonucuna göre askerliğe elverişliliği ortaya çıkar. Rapor doğrultusunda artık hareket edeceksiniz.Kolay gelsin.
Old 22-11-2011, 13:28   #12
neytel

Varsayılan Terhisten sonra askerliğe elverişsizlik raporu verilmesi

Sevgili arkadaşlar benim müvekkilimde askerden terhisini aldıktan sonraki bir tarihte elverişsizlik raporu gönderiliyor.Burda raporamı itiraz edeceğiz,tazminatmı isteyeceğiz.Yapılacak olan nedir.Görüşleriniz için teşekkür ederim.
Old 24-01-2013, 19:48   #13
Lawyer59

Varsayılan askerliğe elverişsizken askerliğe alınma ve daha sonra terhis edilme

Hukuki sorunuzla ilgili AYİM'nin bir kararının tarih, Esas ve Karar numaralarını sunuyorum. Ancak karar metnini sunamadım. AYİM'in internet sitesinden inceleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.
AYİM 2. Dairesi 21.04.1999
E. 1998/119, K. 1999/265
Old 29-01-2016, 15:35   #14
Av. Selim Gezer

Varsayılan AYİM'de tam yargı davası açmak için zamanaşımı süresi?

Üstadlar merhaba,
Elverişsiz olduğu halde askere alınan daha sonra(7 ay askerlik yaptıktan sonra) elverişsiz olduğu anlaşılıyor ve çürük raporu düzenlenip terhis ediliyor, bu durumda dava açma süresi ne kadardır? Olayımızda vatandaş 2012 Eylül ayında terhis edilmiş.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi