Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yanlış kişiye karşı gerçekleştirilen takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2012, 21:49   #1
oguzhand0

Varsayılan Yanlış kişiye karşı gerçekleştirilen takip

İyi çalışmalar değerli meslektaşlarım

Bir trafik kazasına ilişkin olarak gerçekleştirdiğimiz ilamsız takipte kazayı gerçekleştiren sürücü ve aracın malikine karşı takip başlattık.

Araç kazadan sonra el değiştirdiği için biz yanlışlıkla kazanın gerçekleştiği zamanki değil de bugünkü araç malikine karşı takibe giriştik. Aracın el değiştirdiğini bilmiyorduk...

Şahıs da borca itiraz etmeyince takip kesinleşti.

Üstelik borçlu olmayan araç malikine karşı maaş haczi vb yaptırımlara da başvurduk...

Kabul etmeliyim ki daha dikkatli olmalı idik.

Şu aşamada ne yapmalıyız, ilgili şahıs hakkında yapılan feragat harca tabi midir?

Ne şekilde hareket etmeliyiz?

Saygılarımla
Old 23-08-2012, 08:06   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
İyi çalışmalar değerli meslektaşlarım

Bir trafik kazasına ilişkin olarak gerçekleştirdiğimiz ilamsız takipte kazayı gerçekleştiren sürücü ve aracın malikine karşı takip başlattık.

Araç kazadan sonra el değiştirdiği için biz yanlışlıkla kazanın gerçekleştiği zamanki değil de bugünkü araç malikine karşı takibe giriştik. Aracın el değiştirdiğini bilmiyorduk...

Şahıs da borca itiraz etmeyince takip kesinleşti.

Üstelik borçlu olmayan araç malikine karşı maaş haczi vb yaptırımlara da başvurduk...

Kabul etmeliyim ki daha dikkatli olmalı idik.

Şu aşamada ne yapmalıyız, ilgili şahıs hakkında yapılan feragat harca tabi midir?

Ne şekilde hareket etmeliyiz?

Saygılarımla

Feragat harca tabi. Ancak takip talebinde borçlu gösterilen kişi bir hata nedeniyle borçlu gösterilmiş ise, yani maddi bir hatadan kaynaklı ise, taraf düzeltmesi yaparak eski araç malikine karşı takibe devam edebilirsiniz diye düşünüyorum. (HMK.124/4)
Old 23-08-2012, 10:55   #3
Ercan Turgut

Benzer bir hata da biz yaptık İcra müdürü bize önceki takipten feragat ettirdi harcını yatırarak yeni takip açtırdı.sizin de öyle yapmanız gerekiyor.
Old 23-08-2012, 11:34   #4
garani

taraf sıfatını düzeltmenizde mani olmaz ise tarafı düzeltip devam edebilirsiniz ama feragat en mantıklı olan yol ve bu feragatte harca tabi.husumette yanlışlık olduğu sizin tarafınızdan da kabul edilen bir gerçek maalesef.bence de en mantıklı olan feragat etmeniz.
Old 23-08-2012, 11:59   #5
Av.Buğcan Çankaya

Bence borçlu gösterdiğiniz kişiyle bu konuyu görüşmelisiniz. İleride haksız hacizlerden dolayı varsa maddi ve manevi tazminat davalarıyla karşı karşıya kalmayın.
Old 23-08-2012, 12:37   #6
Aydinho

Söz konusu sorunuzda maddi hataya dayalı olarak düzeltme yapamayacağınız kanısındayım. Tavsiyem sadece o şahıs açısından feragat harcı yatırmanız. Tabi bunun için müvekkilden ibra da almanız gerekebilir. Bu hususu gözden kaçırmayın.
Old 24-08-2012, 01:51   #7
oguzhand0

Borçluyla görüştüm. Şahıs sağolsun gerçekten çok anlayışlı biri çıktı, maaşından para kesilmesini de şirkete bir feragatname göndererek hallettim lakin beni düşündüren PTT posta çeki hesabı...

Umarım feragat ve fek müzekkerem PTT' ye gitmeden şahsın posta çeki hesabına para yatmaz...

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla
Old 24-08-2012, 10:13   #8
Nil Şeker

Bizim açmış olduğumuz bir takipte benzer sayılabilecek bir durum yaşandı.Takibi açarken TC Kimlik numarasını bilmiyorduk.Dosyaya beyan etmedik.Daha sonra aynı isme sahip bir başkasının TC Kimlik numarasıyla işlemlere devam ettik ve takip kesinleşti.Sonraki aşamalarda durum farkedildiğinde icra dosyasına talep açıp hatayı beyan ettik ve doğru kişi üzerinden takip devam etti.
Old 24-08-2012, 12:53   #9
suskun_juliette

Sayın meslektaşım Nil Şeker;
Sanıyorum ki, Sn. Dayar isim benzerliğinden böyle bir sorunla karşılaşmamış.Kazaya karışan aracı kullananla aracın maliki adına işlem başlatılmış.Sonrasında icra takibi aracın plakası üzerinden sahiplik sorgulandığında çıkan şahıs hakkında icra takibine girişilmiş diye algıladım ben.Konuların farklı olduğunu düşündüğüm için yazma gereği duydum. Tabii ki; durumu başlık sahibi netleştirecektir

Saygı ve selam ile...
Old 24-08-2012, 13:13   #10
Nil Şeker

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Sayın meslektaşım Nil Şeker;
Sanıyorum ki, Sn. Dayar isim benzerliğinden böyle bir sorunla karşılaşmamış.Kazaya karışan aracı kullananla aracın maliki adına işlem başlatılmış.Sonrasında icra takibi aracın plakası üzerinden sahiplik sorgulandığında çıkan şahıs hakkında icra takibine girişilmiş diye algıladım ben.Konuların farklı olduğunu düşündüğüm için yazma gereği duydum. Tabii ki; durumu başlık sahibi netleştirecektir

Saygı ve selam ile...
Faklılığın farkındayımFakat ben olsam yine de bir talep açardım.Red edilirse yapılacak olan feragat ve yeni takiptir elbette.Bazen bir şey kaybettirmeyecekse olmayacakları görmekte de fayda vardır kanaatindeyim.
İyi çalışmalar dilerim..
Old 24-08-2012, 14:58   #11
oguzhand0

Aracın kaza anındaki sürücüsü ile aracın takip tarihinde trafik sicilindeki malikine karşı takip başlattım.

Ancak kazadan sonra araç satılmış ve sicildeki isim değişmiş.

Yani takibin açılış zamanında trafik sicilinden tespit ederek takibe giriştiğim şahıs kaza zamanında aracın maliki değilmiş.

Bu arada son gelişmeler; bugün aracın kaza zamanı maliki olan şahsı tespit ettim.

Şahısla irtibata geçtim.

Şahıs kazadan önce noter satışı ile aracı satmış, alan şahıslar aracı üstlerine geçirmemiş... Yani kaza vakti aracın sicildeki maliki olan şahıs da aslında sorumlu değilmiş...(İddiaya göre)

Sorumlu kim

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi