Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hacze nasıl çıkacağım biraz acil!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2007, 14:29   #1
tiyerianri

Varsayılan hacze nasıl çıkacağım biraz acil!

Kıymetli meslektaşlar.Elimde bir kuruma ait toplu dosyalar.Bu dosyalar içinden 33 tanesine hacze çıkacağım.Bugün itibariyle yolluklarını yatırdım.Taleplerini geçen hafta açmıştım.Bir türlü memuru alıp hacze gidemiyorum.Randevu verdiği günde çıkmıyor.Gerekçe olarak talimat nöbetinin kendilerinde olduğunu,çok fazzla dosya olduğunu en az bir ay beklemem gerektiğini söylüyor.Müdürle konuşuyorum o, memurla konuş diyor, memurla konuşuyorum o toupu müdüre atıyor vs.Şimdi kanuna göre talebten itibaren 3 gün içinde haczi yapmak zorunda memur.Sorum şu ne yapayım şikayet yoluna mı gideyim,görevi savsaklamaktan suç duyurusunda mı bulunayım yoksa sabredin ileride de nasılsa o icra dairesiyle çalışacaksınız işleri daha da zora sokmayın mı dersiniz? Uygulamada bu tür zorluklarla karşılaşan ve çözüm yolu bulan meslektaşlarımızın cevaplarını bekliyorum.
Saygıyla...
Old 06-04-2007, 14:36   #2
Av. BNK

Şikâyet yoluna git diyeceğim ama Ankara'da bir şikâyet dosyası 2 aydan önce sonuçlanmıyor. Orada nasıl olur bilemem. Savcılığa git desem yine aynı durum. İyisimi ya gidersiniz ya da savcılığa gidiyorum deyin, biraz da sesinizi yükseltin.

Şimdi diyeceksin ki sen nasıl avukatsın inan bana meslektaşım bazen işler böyle yürüyor.
Old 06-04-2007, 14:51   #3
Av.Abdülkadir ÖZ

Ne yazık ki bu sorunu hepimiz yaşıyoruz. 3 gün içinde hacze çıkılması gerekiyor peki ya çıkılmazsa? Kanun açık.Şikayet yoluna gitmek gerek. Şikayet eskiden dosya üzerinde incenebiliyordu. Bu durumda kararın çıkması 1 2 gün içinde mümkümdü. Şimdi dosya üzerinde karar vermeye pek rastlamak mümkün değil.Yinede şikayet yoluna gidip dosya üzerinde karar verilmesini istemek mümkün mü acaba?
Old 06-04-2007, 22:24   #4
Av.ZekiÖZSOY

Kusura bakmayın ama 33 dosyayada aynı anda yolluk yatırsanız memur 3 gün boyunca ancak sizin hacizlerinizi yapmak zorunda kalır burda memurun suçu yok
Old 06-04-2007, 22:47   #5
Av. Fatih KARACA

Sn. tiyerianri;
İster bir, isterse yüz dosya olsun hacze çıkmanız esastır. Kanun bu konuda icra memuruna bir takdir yetkisi vermemiştir. İşlemlerin yürümesi için yeterli memurun olmaması sizin değil Adalet Bakanlığı'nın boğuşması gereken bir sorundur. Kanunun emredici hükmü karşısında şikayet yoluna gitmek en iyi seçenek olarak görünüyor. Fikir vermesi açısından ilgili bir kararı aşağıya koyuyorum.
Saygılarımla.

*T.C.

YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 2005/19618

K. 2005/23874

T. 2.12.2005

• İCRA İŞLEMİNİN ŞİKAYETİ ( Haciz Konulan Taşınmazın Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Kapsamında Bulunup Bulunmadığı veya Eşlerin Kendi Kişisel Malları ile Diğer Eşin Borçlarından Dolayı Sorumlu Olabileceği Miktarın Saptanmasının Genel Mahkemelerin Vereceği Kararla Belirlenmesi )

• HACİZ ( İcra Organınca Devlete İlişkin Bir Hakimiyet Tasarrufu Olup İcra Takibinin Konusu Olan Para Alacağının Ödenmesini Sağlamak için İstemde Bulunan Alacaklı Lehine Bu Alacağı Karşılayacak Miktar ve Değerdeki Borçluya Ait Mal ve Haklara Hukuken El Konulması İşlemi Olması )

• TALEP ( İcra Dairesinin Haciz Talebinden İtibaren En Geç Üç Gün İçinde Haczi Yapmasının Gerekmesi )

• İCRA MÜDÜRÜNÜN TAKDİR YETKİSİ ( İcra Müdürüne Haciz Uygulaması Konusunda Bir Takdir Yetkisinin Tanınmamış Olması )

4721/m.218,269

2004/m.79,85

ÖZET : İcra dairesinin, haciz talebinden itibaren en geç 3 gün içinde haczi yapması gerekir ( m.79/1 ). İcra müdürü, ( borçlunun kendi yedinde veya 3. şahısta olan menkul malları ile gayrimenkullerinden ve alacaklı ve haklarından alacaklının ana, faiz ve masraflar da dahil olmak üzere bütün alacaklarına yetecek miktarı )haczedecektir ( m.85/1 ). İcra ve İflas Yasası'nın 79. maddesinde, gerekse 85. madde ifadesinden ortaya çıkan sonuç, icra müdürüne haciz uygulaması konusunda bir takdir yetkisi tanınmadığıdır.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki 3.kişi vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Haciz, cebri icra organı tarafından yapılan devlete ilişkin bir hakimiyet tasarrufu olup, icra takibinin konusu olan belli bir para alacağının ödenmesini sağlamak için, bu yolda istemde bulunan alacaklı lehine söz konusu alacağı karşılayacak miktar ve değerdeki borçluya ait mal ve haklara icra memuru tarafından hukuken el konulmasıdır. İcra dairesinin, haciz talebinden itibaren en geç 3 gün içinde haczi yapması gerekir ( m.79/1 ). İcra müdürü, ( borçlunun kendi yedinde veya 3. şahısta olan menkul malları ile gayrimenkullerinden ve alacaklı ve haklarından alacaklının ana, faiz ve masraflar da dahil olmak üzere bütün alacaklarına yetecek miktarı )haczedecektir ( m.85/1 ). İcra ve İflas Yasası'nın 79. maddesinde, gerekse 85. madde ifadesinden ortaya çıkan sonuç, icra müdürüne haciz uygulaması konusunda bir takdir yetkisi tanınmadığıdır. Gerçekten de 79. madde kesin bir ifade ile icra dairesinin haczi yapacağından, 85. madde yasal koşullar altında ( borçlunun )mal ve alacaklarının haczolunacağından söz etmektedir. 85. madde sadece ( alacaklara yetecek miktarın )saptanması konusunda icra müdürüne bir takdir hakkı tanımaktadır ( HGK.nun 31.03.2004 tarih ve 2004/12-202 E, 2004/196 K. ).
Ayrıca, icra müdürü haciz işlemini yaparken ( haciz tarihinde )taşınmazın ( borçlu adına )kayıtlı olması zorunlu ve yeterlidir. Böyle olduğu takdirde icra müdürünün haciz işleminde bir usulsüzlük bulunmadığı sonucuna varılmalıdır ( HGK.nun 13.06.2001 tarih ve 2001/12-461 E, 2001/516 K. ).
Somut olayda icra müdürünün işlemi yukarıdaki kurallara aykırıdır. İcra mahkemesince gerekçede ileri sürülen hususlar yargılamayı gerektirir. Bir başka değişle haciz konulan taşınmazın MK.nun 218 ve sonraki maddelerinde düzenlenen ve edinilmiş mallara katılma rejimi kapsamında bulunup bulunmadığı, ya da eşlerin kendi kişisel malları ile diğer eşin borçlarından dolayı MK.nun 269. maddesi gereğince sorumlu olabileceği miktarın saptanması hususları ancak genel mahkemenin vereceği bir kararla belirlenebilecektir. O halde, şikayetin kabulü yerine reddine karar verilmesi isabetsizdir.
SONUÇ : 3.Kişi vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK.nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 02.12.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.
* www.kazanci.com.tr adresinden alıntıdır.
Old 06-04-2007, 22:57   #6
Godfather

33 dosya 1 günde çözülür, haklısınız memurun suçu yok. onu işe alan devlette kabahat... günde 30 haciz yapamayacaksa bir daire raflardaki onbinlerce dosya nasıl çözülecek???
Old 06-04-2007, 23:09   #7
tiyerianri

Sayın Zeki Bey o icra dairesinin ne tür uslubu olduğunu bildiğim için 33 dosyayı bir anda hacze çıkalım dedim.Bir başka ifadeyle;o icra dairesi böyle toplu şekilde hacze çıkıyor aksi durumda ben zaten 33 dosyayı bir anda hacze sürmezdim.Başka bir konu ise randevu almışım müdür yardımcısından.Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.
Old 07-04-2007, 11:22   #8
icra20

İcra dairelerinin çalışma düzeni ile diğer kurumların çalışma düzeni aynı değildir. Örneğin nüfus,banka,maliye vs gibi dairelerdeki işleriniz için sıraya girersiniz, mahkemelerde duruşma sistemi vardır. Yani belli düzen ve tertip içerisinde işler yürütülmekte malesef icra dairelerinde böyle bir düzenleme bugüne kadar yaratılamamıştır. Sorun icra dairelerinden kaynaklanmamaktadır. Personel yetersizliğinden ve sistemden kaynaklanmaktadır. Siz günde 33 dosya haciz talebinde bulunacaksınız, ya diğerleri ne olacak binlerce dosya mevcut, bazen bir dosya bir günümüzü almakta, bazende günde 40 dosyada yaptığımız olmuştur, yaptığımız hacizler esnasında neyle karşılaşılacağı hususunda kim garanti verebilir. Haciz istemenize rağmen ilgili memur karşınızda oturup çay içip sohpet ediyorsa haklısınız, sadece o icra dairesinde sizin işiniz yoktur, talepler sırayla alınmamakta olduğu gibi alınsa bile bazı talepler incelemeyi gerektirmekte, yazışmaları yapılması lazım, dersinizki yazışmaları hatta kararlarıda biz hazırlıyoruz, sizin ne mecburiyetiniz var.Bu işleri yaparken siz kendinizi yasadan kaynaklanan mecburiyetten dolayımı yoksa icra dairelerindeki yoğun iş ve personel yetersizliğinden dolayı işlerinizin gecikmemesi için yardımcı olmaktamısınız. icra dairelerini ben acil servise benzetirim, günün her saati açık, istiyorsanız bir haftasonu gidin çoğu icra dairelerinin açık olduğunu görürsünüz, işler sadece hacizler değildir, evrak yerleştirme, satış hazırlıkları yapma muhabere işleri vs. gibi daha sizin birebir göremediğiniz yoğun farklı işler mevcut, oysa icra dairelerinde çalışan personelde diğer kurumlardaki memurlardan farkı yoktur. Buna rağmen en ufak bir aksamada bu özveriler gözardı edilmemesi lazım. birazda bardağın dolu tarafından olayları değerlendirelim.yasaya göre hacizler 3 gün içerisinde yapılması denilmekte isede bunun fiilen uygulama imkanı yoktur. Bu durumda örneğin sizden önce birisi gelip haciz istediğinde yolluğunu yatırıp memurun bu sorumluluktan kurtulabilmesi için hemen hacze çıktığında memura ne diyebilirsiniz. nihayetinde yasa gereği haczi derhal infaz etmektedir. Mahkemelerdeki personel yetersizliğide giderilmediği müddetçe icra dairelerine zaten hiç personel verilmez, hatta bazen personel yetersiz olmasına rağmen mahkemelerde personel eksilmesi halinde bile icra dairelerindeki personel alınarak mahkemelere bile görevlendirildikleri olmuştur. İcra Müdürlerinin konumlarıda belli değildir, diğer daire müdürleri sadece imza atmakta ve hertürlü imkan sunulmakta iken malesef icra dairelerindeki müdürler bazen mubaşir, bazen katip, bazen icra müdür yrd. vs gibi görevleride birlikte yürütmektedir. Başımdan geçen bir olayı anlatmadan geçemem, vatandaşın birisi gelip dosyasını sorduğunda ben kalkıp dosyayı arayıp arşivden çıkarıp incelerken bana sorduğu şey müdürbey nerde onunla görüşeceğim deyince ben müdürüm dediğimde inanamadı beni mubaşir zannetmiş, galiba ne demek istediğim bu örnekle bellidir. İcra dairelerinden sızlanmak yerine çözüm üretmenizi bende çözümün İcra ve İflas Genel Müdürlüğü adı altında bir birim oluşturularak devlet alacakları dahil tüm görev ve yetkilerin bu birimde oluşturulması halinde sorunların dahada azalacağı kanaatindeyim.
Old 07-04-2007, 12:24   #9
radikal

Bende sayın meslektaşım müdürüme katılmakla beraber, büyükşehirlerdeki sistemin bu şekilde yürümesinde avukatlarında etkisi olduğunu düşünüyorum. Herkes çuvaldızı önce kendisine batırsın, iğneği başkalarına?
Old 07-04-2007, 13:48   #10
süleyman zengin

İş sahipleri icra Müdürlerinin süpermen olmasını istiyorlar. Benim dairemde hiç katip yok. Katiplik hiç yapmadım. İcra Müdürlerinin Daktilo (bilgisayar) kullanmasını bilmesi gerekmiyor. Çünkü icra Müdürlüğüne girişte zabit katipleri gibi daktilo sinavından geçirilmiyor. Ben çok iyi bilgisayar kullanmasını bilmememe rağmen katiplik görevini fiilen , Ayda 350 - 400 adet haciz, satış ve kiymet taktiri ve 30 kadar satış hazırlaması, günlük telefona bakma, gelene gidene cevap verme ve yıllık 7 000 - 8 000 dosyanın kabulunu yapıyorum. Bu işleri iki müdür yardımcımla yapıyorum. Bahar gelmek üzere. Çoğu devlet memuru kırlarda piknik yapıyor yada yapacak. Biz mesaiden sonra cumartesi- pazar çalışacağız. Tüm bunların sonunda alacaklı ,vekili , borçlu , hakim ve savcılar bizi sevmeyecek. Eğer bir daha dünyaya gelsem İcra Müdürü olmak yerine köyümde inek otlatmayı tercih ederim.Bir gün alın atınızı...... deyip çekip gidecem.
Old 07-04-2007, 18:55   #11
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler

Yeterince icra dairesi ve icra memuru olmadığını hepimiz biliyoruz. Bıçak kemiğe dayandı. Ama unutmayalım ki bıçak iki ucu keskin bıçak ve icra çalışanlarının da canı yanıyor.

Birbirimize saldırmakla çözüm bulamayız. Hep birlikte çözüm üretmek için hep birlikte düşünmemiz gerekiyor.

Saygılarımla
Old 08-04-2007, 00:29   #12
Av.ZekiÖZSOY

Sayın meslektaşım ben de isterim tabi işimiz görülsün ama bazen biliyorsunuz bir hacze bile çıkmadan arabada akşama kadar dolanıp duruyoruz.
Old 08-04-2007, 09:53   #13
tiyerianri

Sorumun ana amacından saptığını gördüm çünkü ben sistemle ilgili bir şey sormamıştım değerli müdürlerimizin yazdıkları karşısından.İcra dairelerindeki sıkıntıyı ve çözümlerini hepimiz biliyoruz ama malesef böyle gelmiş ve gidiyor.Sayın radikal ve icra22 nin mesajlarından sonra gördüm ki tüm kabahat avukatlardaymış ve büyük şehirlerde sistemin bu hale getiren bizlermişiz! O halde pazartesi gidip memurdan ve icra mdüdüründen özür dileyeceğim sonra da "sisteme" gidip hacze çıkaılacak dosyalarım var müsait olursanız haciz yapar mısnız diyeceğim.
Old 08-04-2007, 10:59   #14
Armağan Konyalı

Sayın tiyerianri

33 dosyada hacze çıkamamış olmanız size özgü bir sorun değil. 100binlerce dosya içinde pek çok 33 dosya var.

İcra müdürü olan üyelerimiz sorunu açık yüreklilikle ortaya koyuyor. Sizi kişisel olarak suçlayan da yok. Tam tersine sizin gibi hacza gidemeyenlerin sorununun kaynağı işaret edilmekte. Bu nedenle ironik bir ifadeyle özür dilemenize gerek yok.

100binlerce dosya ne olacak? Kaç avukat müvekkiline hesap vermekte zorluk çekiyor? Ve daha ne kadar çekecek? Sorun gittikçe büyüyor.

İcra müdürlerimizin değindiği bir konu daha var: Mahkemelerin de katip sıkıntısı büyüyor. Bu sıkıntıyı şimdilik hakimler-savcılar çekiyor. Avukatlar henüz hissetmiyor. Ama yakında kararların yazılması da gecikmeye başlayacak. İşte o zaman acı gerçek çirkin yüzünü gösterecek.

Bir an önce önlem alınmalı. Önlem alması gerekenler avukatlar veya icra müdürleri değil.

Saygılarımla
Old 08-04-2007, 20:42   #15
süleyman zengin

Sayın Av.Armağan Konyalı, gerçekten konuyu çok iyi özetlemişsiniz. Bizim bir sürü sorunumuz var. Ama en önemlisi PERSONEL sorunu. Bu konuya bence BAROLAR BİRLİĞİ de gündeme getirmelidir. Saygılarımla.
Old 08-04-2007, 20:45   #16
tiyerianri

Bence sorun personel sıkıntısı değil ama neyse...Konuya alaka gösteren katılımcılara saygılar...
Old 08-04-2007, 20:58   #17
Armağan Konyalı

Sayın Süleyman Zengin

Barolar yıllardır hakim-savcı açığını gündeme getiriyor ama hala 30bin savcının yapması gereken işi sadece 3bin savcı yapıyor. Bu konuda başarısız olan barolar umarım icra daireleri konusunda başarılı olur.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi