Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Azilname ve Vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2012, 16:08   #1
adlig_recht

Varsayılan Azilname ve Vekalet ücreti

Değerli meslektaşlarım;
Davacı vekili olduğum bir dava dosyası sonuçlanıp kesinleşti ve lehimize vekalet ücretine hükmedildi.Asıl alacakla birlikte ilamlı takip yaptık ve o günden beridir maaş hacziyle alacağımız ödeniyor. Fakat dosyaya yatan miktar benim vekalet alacığıma ( ilam vekalet ücreti + icra vekalet ücreti) henüz ulaşmadı fakat bana azilname gönderildi. Henüz benim vekalet ücretim ödenmediği için bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerekli? Vekalet alacağım bitine kadar dosyadan para çekmeye devam etmem ( yeni vekilin bilgisi dahilinde) nasıl sorunlara yol açar. Ya da nasıl bir yol izlemeliyim?

Şimdiden teşekkürler
Old 17-01-2012, 16:12   #2
AV.ARZU KILIÇ

Sayın meslektaşım azilname nedeniyle artık söz konusu vekaletnameye dayalı olarak herhangi bir işlem yapmanız mümkün değil... vekalet ücretinizin tahsili için haksız azil diyerek alacak davası veya icra takibi yapmanız mümkündür... esasen azil haklı olsa da son aşamaya gelinmiş bir dosya olması nedeniyle hakkaniyet uygun oranda vekalet ücreti takdir edilmektedir... dolayısıyla gerek sözleşme gerekse ilam ve icra vekalet ücretinizin tahsilini sizi azleden (haksız azil olduğunu varsayıyorum zira haklı azil olduğunda netice değişecektir) müvekkilinizden dava veya icra takibi yoluyla talep etmelisiniz....
Old 17-01-2012, 16:31   #3
adlig_recht

Çok teşekkür ederim yanıtınız için. Aslında müvekkile icra takibi yapmak istemediğimden durumu yeni vekile bildirdim fakat benim daha ziyade sormak istediğim kendi vekalet ücretimi dosyadan çekmem durumunda nasıl bir hukuki veya cezai yaptırımla karşılaşırım. Her ne kadar müvekkil adına olsa da dosyadan çekilmekte olan para müvekkile değil bana ait. ( Azil bir sebebe dayanmıyor- görülen lüzum üzerine şeklinde)
Old 17-01-2012, 16:37   #4
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan adlig_recht
Çok teşekkür ederim yanıtınız için. Aslında müvekkile icra takibi yapmak istemediğimden durumu yeni vekile bildirdim fakat benim daha ziyade sormak istediğim kendi vekalet ücretimi dosyadan çekmem durumunda nasıl bir hukuki veya cezai yaptırımla karşılaşırım. Her ne kadar müvekkil adına olsa da dosyadan çekilmekte olan para müvekkile değil bana ait. ( Azil bir sebebe dayanmıyor- görülen lüzum üzerine şeklinde)

aslında bu doğru bir ifade değil, neticede vekalet ücreti ile ilgili olarak da taraflar hakkında hüküm kuruluyor. azilname bilgisi işlem yapmanızı engellemek amacıyla icra dosyasına ibraz edilmemiş mi? edilmiş ise hiçbir şekilde işlem yapamazsınız.. bununla birlikte azilnameden haberdar olmanıza rağmen o vekalete dayalı olarak işlem yapmanızın tam olarak nasıl bir cezai karşılığı olduğunu bilemiyorum... böyle bir durumda baro nezdinde de şikayet edilebilirsiniz...
Old 17-01-2012, 16:43   #5
adlig_recht

Çok teşekkür ederim. Dosyaya azilname sunulmadı fakat ben zaten direk olarak dosyada işlem yapmayı değil yeni vekilden yetki belgesi alarak işlem yapmayı düşünüyorum. Benim takıldığım nokta azil bilinerek fakat müvekkilin zararına olmayan bir işlem yapılmaya devam ederse bunun hukuki ve cezai yaptırımları ne olur? Şahsen bunu bilmediğim için bu noktaya takıldım ve merak ediyorum açıkçası
Old 17-01-2012, 17:01   #6
AV.ARZU KILIÇ

bu durumda size yetki belgesi düzenleyecek olan vekilin eylemi sanki daha ağır bir eylem gibi geldi bana.. zira müvekkilin rızası hilafına (azilname olgusu nedeniyle) size yetki belgesi vermesi vekalet görevi ile bağdaşmayacaktır... konunun diğer boyutu benim de kafama takıldı ve araştırmaya başladım.. vekaletin kötüye kullanılması diyebilmek için vekil edene zarar vermiş olunması gerekiyor... bu şekilde vekil edene zarar vermiş olur musunuz??
Old 17-01-2012, 17:07   #7
adlig_recht

azledilen vekile vekalet alacağını tahsil edebilmesi için yetki belgesi verilmesi benim çok karşılaştığım bir uygulama aslında

zarar konusuna gelince aslında aleyhinde icra takibi yapmayarak müvekkili takip masrafları ve vekalet ücretinden de kurtarmış oluyor azledilen vekil zarardan çok yarar var gibi
Old 17-01-2012, 17:15   #8
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan adlig_recht
azledilen vekile vekalet alacağını tahsil edebilmesi için yetki belgesi verilmesi benim çok karşılaştığım bir uygulama aslında

zarar konusuna gelince aslında aleyhinde icra takibi yapmayarak müvekkili takip masrafları ve vekalet ücretinden de kurtarmış oluyor azledilen vekil zarardan çok yarar var gibi

açıkçası ben böyle bir uygulama ile hiç karşılaşmadım... şu kadar ki, azilname olgusundan sonra böyle bir durumda vekalet ücretinin .... avukata ödenmesine muvafakat ederiz şeklinde bir beyanda bulunularak önceki avukatın vekalet ücretini tahsil etmesinin sağlandığını biliyorum.. sanki bu daha risksiz ve olması gereken bir yol....ayrıca diğer yorumunuza da tamamen katılıyorum...
Old 17-01-2012, 18:50   #9
Av. Mehmet Demirezen

Karşı vekalet ücreti için yetki belgesi almanıza gerek yok.
ayrıca dosyaya yatırılan paradan yasal vekalet ücretinizi azilnamaye rağmen alabilirsiniz.
Konu hakkında site içi araştırma yaparsanız aynı yönde bir çok konu başlığı bulabilirsiniz.
Old 17-01-2012, 21:32   #10
adlig_recht

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Bu durumda yasal ilam vekalet ücretimi bitene kadar dosyadan çekmeye devam edeyim
Old 03-02-2012, 17:48   #11
av.sebahattin

Sayın Meslektaşlarım;

İlamda yazılı vekalet ücretini azilnameye rağmen karşı tarafdan ilamlı takip ile tahsil edebilir miyiz.Teşekkürler şimdiden.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi