Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

BoŞanma Öncesİ EdİnİlmİŞ Mal

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-08-2009, 15:03   #1
CANKUN

Varsayılan BoŞanma Öncesİ EdİnİlmİŞ Mal

36 Yillik Evlİyİm. Uzun Yillardir EŞİm Tarafindan Hakaret,Şİddet Ve Tehdİtlere Maruz Kaliyorum Ve 8 Yildir Yatili Olarak Çocuk Bakiyorum 2 Gayrİmenkulumuz Var.her İkİ Evde Benİm Gayret Ve Çabalarimla EdİnİlmİŞtİr(belge Ve Banka Bİlgİlerİ Mevcuttur). Bİr Evİn Kredİsİ Halen Devam Edİyor Ocak 2010 Yilinda Kredİ Ödemesİ Bİtecek(bu Evde EŞİm Kizimla Bİrlİkte İkamet Edİyor) DİĞer Evde Benİm Üzerİme EŞİm BoŞanma Davasi AÇmiŞ Ve Evlerde Hak Talep Edİyor Kendİsİnİn Emeklİ MaaŞindan BaŞka Bİr Gelİrİ Yoktur.ayrica Daha Öncekİ Gayrİmenkullarİmİz Onun ÜstÜnde İken Satti Ve Parayi Kendİ Kullandi.bu Durumda Benİm ÇaliŞma Ve Gayretİmle Alinan Mallar Üzerİnde Hak Talep Edİp Herhangİ Bİr Hİsse Alabİlİrmİ?dava Ekİm 2009 Da Olacak.
Old 24-08-2009, 15:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşiniz, 2002 yılı öncesi satın alınan ev üzerinde tasfiye payı alacağına sahip değildir.

Şartları var ise, yani 2002 yılı öncesinde edinilen evin, alımında, korunmasında ve iyileştirilmesinde SOMUT katkısı olmuş ise, bunu ispat ederek katılma payı alacağını dava ve talep edebilir.

2002 yılından sonra karşılığı ödenerek edinilen mallar üzerinde, mülkiyet hakkı sahibi olmayan eşin ise, tasfiye payı alacağı bulunmaktadır.

Dikkat ederseniz davaya konu olan hep alacak hakkıdır. Hisse ortaklığı, mülkiyet verme şeklinde değildir. Medeni kanun mülkiyeti kendisinde bulunmayan eşe alacak hakkını dava etmesi gerekteiğni söylemektedir.

Daha önceki eşiniz üzerine olan ve eşiniz tarafından satılan gayrımenkuller için, bu defa sizin bir katkınız olmuş ise, siz de bu alacağınızı kanıtlamak durumundasınız.

Eşinizin mal rejiminin tasfiyesine yönelik bu alacak davalarının, ancak, boşanma kararı verilip kesinleşmelerinden sonra görülmesi gerektiğini belirtelim.

Sayın Katılımcı;

Bizler buradan, size karşı açılmış olan ve edinilmiş mallarda hak talep eden dava dilekçesini göremeden yanıt veriyoruz.

Hukuk çok fazla ayrıntı içerir. Yapmanız gereken, boşanma ve mal rejimi konularında bilgi sahibi bir avukatla somut durumunuzu yüz yüze görüşmek olmalıdır.

Davaların takibi ve ispatı uzmanlık gerektirir.

Hak kaybına uğramamak için MUTLAKA profesyonel destek alınız.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi