Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

evi nasıl tahliye edeceğim??

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2011, 17:19   #1
gülnihal çevik

Varsayılan evi nasıl tahliye edeceğim??

Kiracı olduğum evin satılması sebebiyle tarafıma tahliye için ihtarname çekilmiştir. Tahliye zamanı 30 hazirana az bir süre kaldı. Başka ev buldum ve taşınmak istiyorum.
Tahliye edeceğim 30 haziran tarihinden belli bir süre evvel bildirimde bulunmam gerekir mi?
Yoksa evi boşaltıp anahtarı teslim etmeye kalksam sorun olur mu? Derdim depozitomu eksiksiz teslim alabilmek.

Bu tür davalarda tecrübesizim. İlgilenen meslektaşlara çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Old 25-05-2011, 19:38   #2
kapgan

Sayın Çevik,

Tahliye konusunda siz de hemfikir olup yeni ev de bulduğunuza göre tahliye nedeni-süresi konularında bir uyuşmazlık yoktur.

Kiralayanın ihtarnamesine yanıt vermeden belirtiği süre içinde kiralananı tahliye etmeniz, mevcut kira sözleşmesinin karşılıklı olarak sona erdirilmesi anlamına gelecektir.

Sizin kiralananı 30 Hazirana kadar tahliye etmeniz halinde ,ayrıca bir kiralayana ulaşacak ihtar,ihbar,kabul v.b. gerek yoktur.

Depozito kiradan sayılmaz.Bu nedenle son ay kirasını depozitoya sayarım diye bir yanılgıya düşmemek gerekir.Haziran ayı kira bedelini süresinde ödemeniz durumunda,teslim tesellüm tutanağı düzenleyerek kiralananı teslim edersiniz.

Kiralayan evde bir hasar,ödenmemiş fatura görmez ise size depozitoyu iade etmek zorunda.Genellikle kira sözleşmelerinde bu şekilde yazıldığından olayı bu şekilde yorumladım.Tabi aksi bir hüküm varsa bakmak gerek.

Depozitonun ne zaman iade edileceği sözleşmede yazılı değilse,yargıtay kararlarına göre uygun zamanda,kötüye kullanılmadan ödenmesi gerekir.Yani net bir zaman dilimi yoktur.

Umarım bir sorun yaşamdan işleriniz yoluna girer.

Saygılarımla.
Old 25-05-2011, 22:10   #3
Admin

Evsahibiniz evi tahliye et diye ihtar çekmiş, siz de tahliye ediyorsunuz. Sizden daha iyi ve sorunsuz bir kiracı bulmak mümkün mü?

Şaka bir yana, ihtarın mahiyetine göre teorik olarak resmi tahliye tarihiniz sözleşmenin sona erdiği tarih (veya satın alma tarihine göre ihtarda belirtilen ayrı bir tarih) olabilir ancak evsahibinizin erken tahliyeyi değil sorun etmek, memnuniyetle karşılayacağına inanıyorum, bu açıdan bu noktada bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Bence tek dikkat edeceğiz, anahtarı teslim ederken sözleşmenin fesh edildiğini de karşılıklı olarak yazılı hale getirmeniz. Böylece o esnada depozito verilmese bile, bu belge ile depozito ile ilgili hukuki işlem yapma imkanınız doğar.

Öte yandan kiracının tahliyeden vazgeçmesi malsahibini tahliye davası açarak aylarca uğraşmak zorunda bırakacağından, depozito veya benzeri konularda size zorluk çıkarılacağını da hiç sanmıyorum. Böyle anlayışlı ve iyi bir kiracıya çıkarılmamalı da zaten!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi