Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiralanan Taşınmasın Tahliyesi, Kira Alacağının Tahsili,İtirazın Kaldırılması/iplali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-11-2007, 17:44   #1
SUCCEED

Soru Kiralanan Taşınmasın Tahliyesi, Kira Alacağının Tahsili,İtirazın Kaldırılması/iplali

Müvekkilim ile kiracı arasındaki kira sözleşmesi 2005 yılında yapılmış, kiracı kiralananı boşaltacağına dair ihbar sürelerine uymadan kiralananı tahliye ediyor.İçinde iken 3 aylık birikmiş kira borcu var haber vermeksizin ve ihbar sürelerine uymadan tahliyesinden itibaren 3 ay geçmiş. Kira alacağına ve kiralananın tahliyesine dair takip başlattım . Kiracı sadece içinde iken ödemediği kira bedellerini kabul ediyor ve kiralananı boşalttıktan sonraki kısımları tahliye etmiş olmasını gerekçe göstererek kısmi itirazda bulunuyor ve kiralananın anahtarını dosyaya teslim ediyor. Ben anahtarı takip açılıp itirazlar yapıldıktan 1 ay sonra kiralanandaki hasarları tesbit için icra dairesinden teslim aldım.
BİLGİNİZE SUNDUĞUM SORULARIM:
1) Kiracının anahtarı teslim etmiş olması tahliye ettiği anlamına mı gelir?
1) Borçlu benim takip talebinde belirtmiş olduğum kısımdan mı, yoksa anahtarı teslim ettiği güne kadar birikmiş olan kısımdan mı mesuldür?
2) Anahtarı dosyada teslim almam tahliyeyi kabul ettiğim anlamına mı gelir? Bu durum icra takibinden feragat etmiş olduğum anlamına mı gelir?
3)Bu durumda İcra Mahkemesi’nde itirazın kaldırılması yoluna mı yoksa genel mahkemelerde itirazın iptali yoluna mı gitmeliyim?
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
Old 20-11-2007, 18:25   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
1) Kiracının anahtarı teslim etmiş olması tahliye ettiği anlamına mı gelir?

Tahliye anlamına gelir. Usulüne uygun olarak anahtarı teslim koşulu yerine getirilmiştir. Ancak anahtarın dosyaya teslim edildiği size bir muhtıra ile bildirilmediğine göre, sizin öğrenme tarihinizde; teslim olgusu gerçekleşmiş olacaktır.

Alıntı:
1) Borçlu benim takip talebinde belirtmiş olduğum kısımdan mı, yoksa anahtarı teslim ettiği güne kadar birikmiş olan kısımdan mı mesuldür?

Kural olarak; akdi usulüne göre feshetmeyen kiracı bakiye kira döneminden de sorumlu olmaktadır(Siz bakiye dönemi yazmamışsınız). Ancak Yargıtay bir çok içtihatında, kiralayanın da mecuru boş olarak tutmasının kötüniyetli bir davranış olacağını; mecuru yeniden kiraya vermesi için çaba sarfetmesini; bu çabaya rağmen mecur yeniden kiraya verilemezse boş kalan zaman için kira aylığının talep edilebileceğini hüküm altına almıştır.Genellikle de boş kalan zaman için bilirkişi raporu tanzim edilmesini öngörmektedir.

Alıntı:
2) Anahtarı dosyada teslim almam tahliyeyi kabul ettiğim anlamına mı gelir? Bu durum icra takibinden feragat etmiş olduğum anlamına mı gelir?

Yasal haklarınız saklı kalmak kaydıyla anahtarı teslim alabilirsiniz.

Alıntı:
3)Bu durumda İcra Mahkemesi’nde itirazın kaldırılması yoluna mı yoksa genel mahkemelerde itirazın iptali yoluna mı gitmeliyim?

İmzası borçlu tarafından ikrar edilmiş bir belgeye dayanarak takip yapmış olduğunuz için, icra mahkemesinden itirazın kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 21-11-2007, 10:23   #3
SUCCEED

Öncelikle zaman ayırıp bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.Ben dosyadan anahtarı aldığımda,yasal haklarımı saklı tuttuğum yönünde bir ihtirazi kayıt belirtmedim.Sadece anahtarı teslim aldım diye dosyaya yazdım ve imza ile tarih attım.
Ancak,benim aklımı karıştıran bir husus var: Kiralananın boş kaldığı süre için bilirkişiden incelemesi istemem gerektiğini belirtmişsiniz. Bu durumda sanırım ayrı bir dava açmam gerekecek. Kiracının itirazı bakiye kira alacağına ilişkin olduğuna göre önce boş kalan aylardaki kiranın muaccel olduğunu tesbit ettirmem sonradan İcra Mahkemesinden itirazın kaldırılmasını istemem gerekiyor,sanırım?
Old 21-11-2007, 13:12   #4
ndemirci

Kiranın muaccel olduğunu ayrıca tespit ettirmenize gerek yok. Takibe başlarken zaten devam eden bir sözleşme, muaccel olmuş kiralar ve ödendiğine dair bir belge de yok.İcra Mahkemesi'nden, sözleşmeyi sunarak itirazın kaldırılmasını isteyeceksiniz. Kiracı evi her ne kadar icra takibinden önce tahliye ettiyse de sizin anahtarı teslim aldığınız tarih icra dosyasında zaten bellidir.Tahliye de sizin buna mutaali olarak anahtarı aldğınız bu tarihte yapılmış sayılır. Bu tarihe kadar işlemiş kiraları talep edebileceğiniz gibi,kira sözleşmesinin sonuna kadar işleyecek kira bedellerini de ayrı bir takip ya da dava konusu yaparak talep edebilirsiniz.Tabii ki tahliyeden (sizin öğrendiğiniz tahliye tarihinden) sonra evi kiraya verme çabası içinde olup da verememiş olmanız kaydıyla. Kolay gelsin.
Old 21-11-2007, 14:42   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan DEVİN
Kiralananın boş kaldığı süre için bilirkişiden incelemesi istemem gerektiğini belirtmişsiniz.

Ben böyle bir şey demedim. Mesajımı tekrar okursanız, Yargıtay'ın mahkemelerden beklentisi bu yöndedir, demek istedim.

Alıntı:
Bu durumda sanırım ayrı bir dava açmam gerekecek. Kiracının itirazı bakiye kira alacağına ilişkin olduğuna göre önce boş kalan aylardaki kiranın muaccel olduğunu tesbit ettirmem sonradan İcra Mahkemesinden itirazın kaldırılmasını istemem gerekiyor,sanırım?

Kiracı-borçlu kısmi itirazda bulunmuş olduğundan; kabul ettiği rakam yönünden icrai işlemlere devam edebilirsiniz. Kısmi itirazın kaldırılmasını talep ettiğinizde, kira borcu bulunmadığını kiracı kanıtlamak zorundadır. İcra hakimliği(dar yetkili olduğundan), evin boşaltılmış olduğu tartışmasını dinlemeyecektir(En azından bizim başımızdan geçen olayda, dinletmedik. Kiracı daha sonra, istirdat davası açabilir.

Saygılarımla
Old 08-10-2010, 09:42   #6
düzzgün

merhaba benim de bir sorum olacak sayın meslektaşlarım.
kira bedelinin ödenmemesi sonucu takip yaptık. kiracı halen içerde. takibe itiraz etti ve takip durdu. şimdi aynı zamanda kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle tahliye yoluna da gideceğiz. sorum şu : itirazın iptalini ve tahliyeyi aynı mahkemeden mi isteyeceğiz yoksa öncelikle itirazın iptali daha sonra tahliye davası mı açmalıyız? ayrı ayrı açsak da olur mu? nasıl bi yol izlememiz gerekir. teşekkürler.
Old 08-10-2010, 09:52   #7
avgubse

takip talebiniz haciz tahliye istemli ise borçluya 7/30 günlük ödeme emri göndermişsinizdir.bu durumda itiraz etti ve takip durdu ise temerrüde düşmesi için yine de 30 günlük sürenin geçmesini bekleyin..borçlu kira kontratına ve imzasına itiraz etmedi ise icra mahkemesinde tahliye ve itirazın kaldırılmasını,etti ise sulh hukuk mahkemesinde itirazın kaldırılması ve tahliyesini isteyebilirsiniz.ayrı ayrı istemenize gerek yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi