Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

itirazın kaldırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-04-2010, 13:55   #1
KOÇ

Varsayılan itirazın kaldırılması

Öncelikler herkese merhabalar ve koaly gelsin.Sormak istediğim bir hususu iletmek istiyorum.Müvekkilin kiracısı olan borçluya aralarındaki adi kira sözleşmesine dayalı olarak tahliye talepli icra takibi başlattık ve borçlu itiraz etti.İtirazında ''sadece şahsım adına böyle bir borç yoktur ve x şahsı ile beraber alacaklının dükkanını kiralamıştık.Kira sözleşmesinin tarihi de 01.02.2009 değil 18.06.2009 dur.Alacaklı sadece beni borçlu göstermektedir burada ortağım x şahsıda bulunmaktadır'' şeklinde itiraz da bulunmuştur.
Şimdi sormak istediğim elimizdeki adi yazılı şekilde imzalanmış(ki borçlu kira sözleşmesini inkar etmiyor,yalnız tarihe itiraz etmiş) kira sözleşmesi ile itirazın kaldırılmasını talep edeblirmiyiz yoksa itirazın iptali davası mı açmalıyız?Şimdiden teşekkürler ilgilenenlere..
Old 23-04-2010, 10:09   #2
Av. Eyüp KATI

yazılı belgenini aksini ancak aynı kuvvetteki bir belge ile ispatlaması gereken kiracınız olacağına göre bu konuya ilişkin merciye gidebileceğinizi (imzaya itiraz olmadığına göre) düşünüyorum. İİK 169 vd. imzasını açıkça inkar etmemiş olmaktan bahsetmektedir.
Old 23-04-2010, 11:19   #3
akrd61

Değerli meslektaşım kiracı kira aktini açık ve kesin olarak inkar etmediğinden kira aktini kabul etmiş sayılır.Size önerim İCM den itirazın kaldırılması ve tahliye isteyin, çünkü burada borçlunun yapmış olduğu itiraz kira akti dışındaki itirazdır bu şekilde yapılan itirazlarda borçlu itirazını İCM de İİK 68 deki belgelerden biri ile ıspat etmelidir eğer ıspat edemez ise İCM itirazın akldırılması ve tahliye kararı verir.
Old 23-04-2010, 11:35   #4
KOÇ

Sayın Av.Eyüp KATI ve sayın akrd61 cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Bende itirazın kaldırılması ve tahliye istemeyi düşünüyorum fakat kiracı bir kira sözleşmesi sunmuş itirazı ile birlikte bahsettiği tarih kira aktinin başladığı tarih olarak görünüyor müvekkile sormadım başka bir szöleşme yapıldı mı diye fakat bunun merci kararına etkisi ne olur acaba?
Old 02-05-2010, 20:59   #5
Av. Eyüp KATI

birlikte kiralama söz konusu ise ve kira kontratında müteselsil sorumluluk yoksa esit olarak kira borcundan sorumludur. ikincisi ise iki kisi iseler ikisine birlikte tahliye davası acmanız gerektiğinden merciye birisini götürerek tahliye kararı alamazsınız diye düsünüyorum.
Old 03-05-2010, 21:21   #6
KOÇ

Sayın Av.Eyüp Katı icra takibinde tek borçlu varken İCM den tahliye isterken nasıl iki şahsıda borçlu ve kiracı olarak gösterebilirim ki?Kaldı ki bu arada müvekkil ile görüştüm tekrar bu hususu ve müvekkilim söz konusu 2. kira aktini daha sonradan kendi kiracısının arkadaşı olan bu diğer şahsın kredi alabilmesi için yaptıklarını söyledi.Bu durumun açacağım tahliye davasında etkisi ne olabilir acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi