Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tehditle velayet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2011, 19:49   #1
Konuk

Varsayılan tehditle velayet

merhaba. ben 4 yıl önce boşandım. eski eşim kendi avukatını tuttu ve kafama silah dayayarak hiçbir istekte bulunmayacağıma, çocuklarımın velayetini vermem için, üzerime ait ev ve arabayı istemediğime dair avukatına hazırlatmış olduğu kağıdı imzalamamı istedi. mecburen imzaladım. boşanma davası sırasında (avukatımız ortaktı kendi şirketinin avukatıydı) avukatına silah zoruyla imzalattığını söyledim, kendisi eski eşime sorduğunda sen davaya bak karışma dedi. beni de kenara çekip bu konuda konuşursan çocukları yurt dışına kaçırırım seni de vururum dedi. şimdi ben tüm haklarımı istiyorum artık korkmuyorum ama ne yapacağımı da bilmiyorum. lütfen bu konuda bana yardımcı olunuz.
saygılarımla
Old 24-10-2011, 22:42   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Boşanma davası sırasında anlaşma yapılmamış yada feragat edilmemiş ise boşanmaya bağlı talepler (yoksulluk nafakası ve tazminatlar),boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde istenebilir.Bu nedenle tazminat davası veya kendi lehinize nafaka davası açmanız mümkün görünmüyor.

Ancak mal rejimi tasfi davasını 2002 den önceki dönem katkı payı değer artışı yönünden boşanma kararından sonra on yıl içinde açma hakkınız bulunmaktadır. Açılacak mal rejimi tasfiye davasında

1 Ocak 2002 öncesi dönem için :Eşinizin üzerine kayıtlı bulunan malların alınmasına,korunmasına ve iyileştirilmesine yapmış olduğunuz katkıları isteyebilirsiniz.

1 Ocak 2002 ile boşanma davasının açıldığı dönem arası edinilmiş mallar için de adinilmiş mallara ilişkin tasfiye alacağı talep edebilirsiniz.Bu döneme ilişkin zaman aşımı hatalı da olsa Yargıtay tarafından bir yıl kabul edilmektedir.

Yine her ne kadar çocuğunuzun velayeti babaya verilmiş olsa da; velayetle ilgili kararlar teknik anlamda kesin hüküm teşkil etmediğinden velayetin değiştirilmesi davası ile yeniden hüküm oluşturması imkan dahilindedir.

Velayetin değiştirilmesi davası açmanız durumunda, çocuğun yüksek menfaati gereği, şu an mevcut yaşadığı yer ve koşulları ile, sizin sunacağız ortam ve koşullar için karşılaştırmalı olarak uzman bilirkişilerden rapor alınabilir.

Öte yandan çocuk kendini ve isteklerini ifade edebilecek yaşta ise mahkemece dinlenilmesi talep edilebilir. Yanınızda kalmak istiyor ise, mahkeme dikkate alacaktır.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini önemle hatırlatırız, maddi durumunuz uygun değil ise, baroların adli yardım servislerine başvurarak bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi