Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

13 örnek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2008, 20:53   #1
caner87

Varsayılan 13 örnek

Benim anlayamadığım bir konu var.
diyelim ki, 1 senelik kira sözleşmemiz var.
son üç ay kala, yani 10. 11. 12. aylardan , 10. ay ve 11. ay ödenmiyor.
elimizde tahliye belgesi de mevcut.
bu arada müvekkil noterden ihtarname yolladığını da söylüyor- şu an için içeriğini bilmiyorum ama muhtemelen ödenmeyen kira bedelleri içindir-Bu ihtarname de kira döneminin bitimine bir ay önceden çekilmiş olsun.

Şimdi biz, direkt örnek 13 e göre ödeme emri yollarsak ve velev ki istediğimiz kiralar ödenir ise bu durumda tahliye edemeyecek miyiz?
kira süresinin bitmesine 7 gün kala ve ödenmeyen kira alacakları da varken hem tahliyeyi hem de bu kiraları nasıl alabiliriz?
ya da sadece tahliyeyi nasıl gerçekleştiririz?

anlatabildim mi?
Old 17-03-2008, 21:54   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Tam anlayabildim mi bilemiyorum ama;

Eğer ihtarname dediğiniz gibi kira borcun 30 gün içinde ödenmesi aksi halde akdin feshi ve tahliye atlebini içeriyorsa, daha sonra sizin yine aynı aylar kira parası için örnek 13 göndermeniz halinde "ek süre" yani bir otuz gün daha verdiğiniz kabul edilmektedir.

kira parası ihtarla verilen 30 gün içinde ödendiği taktirde , temerrüd oluşmadığından tahliye yapamazsınız.

Tahliye sebepleri sınırlı sayıdadır, olayınızda iki haklı ihtarın oluşup oluşmadığını ya da oluşturulabilip oluşturulamayacağını da incelemekte yarar var.

Saygılarımla.
Old 18-03-2008, 11:14   #3
akyürek

Borçluya göndereceğiniz öRNEK NO:13 ödeme emriyle, kira borçlarını 30 gün içersinde ödemesini, ödemezse İcra Hukuk Mahkemesinde açacağınız tahliye davasıyla tahliyesini sağlayabilirsiniz. Ödeme olursa tahliye talep edemezsiniz.

Bir kira döneminde iki haklı ihtar şartı oluşması halinde doğrudan Sulh Hukuk Mahkemesinde tahliye davasını açmalısınız. Bunun için müvekkilin keşide ettiği İhtarnameleri inceleyin. Tahliyeyi bu şekilde ve alacağınızı da icra yoluyla talep edebilirsiniz. Doğrudan tahliyeyse amacınız bu yol daha mantıklı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi