Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiralik Araçta Araç Malikinin Sorumluluğu- Detsekten Yoksun Kalma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-07-2014, 10:44   #1
siloos

Önemli Kiralik Araçta Araç Malikinin Sorumluluğu- Detsekten Yoksun Kalma

Öncelikle bana bu konuda vereceğiniz bilgiler veya paylaşacağınız kararlar benim için çok önemli. bu yüzden şimdiden teşekkür ederim.

sorum şu;
destekten yoksun kalma tazminatı ve manevi tazminat konulu davamda araç kiralık ancak ben davayı araç maliki olan kiralayan şahsa karşı da açtım.

araç sahibi kiralık araç olduğundan dolayı araç işleten sıfatına haiz olmadığını ve kazanın çok uzun süre sonra olduğunu iddia etmiş.

ancak bence kaza çok üzün süre sonra olmamıştır. araç 1 aylığına kiralanmış kaza da 19. gün olmuştur.

Bana bu hususta kiralananın da sorumlu olacağına dair yargıtay kararları veya görüşlerinizi aktarırsanız çok çok sevinirim.

Teşekkürler
Kolay Gelsin
Old 21-07-2014, 11:12   #2
thanatos

araç maliki KTK 3. madde uyarınca aracı kiralamış olsa dahi işleten sayılır ve sorumludur. uzun süreli kiralama kiracı için geçerli bir kavram. yani araç malkinin sorumluluğunu kaldıran bir madde değil. madde metnini inceleyin.
Old 21-07-2014, 11:44   #3
siloos

sayın meslektaşım
esasen sizinle aynı kanaatte olmama rağmen karşı yan aksini belirten yargıtay kararları sunduğundan biraz çekincelerim yok değil.

davalının sunduğu kararlara göre uzun süreli kiralamada araç sahibi artık araç işleten sıfatına haiz olmuyor ve sorumluluğu da ortadan kalkıyor. Hatta genelde mahkemeler sorumlu tuttuğu halde Yargıtay bozmuş.

Bu konuda bildiğiniz Yargıtay kararları varsa ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
tekrar reşekkürler
Old 21-07-2014, 17:43   #4
Av.Selen

Sn.Siloos; Yargıtaya göre 3 günden fazla kiralamalar uzun süreli kiralamadır ve malikin işleten sıfatını ortadan kaldırır. Yargıtay son bir iki sene içerisinde görüş değişikliği olmadı ise, bu davayı 1 aylık kiralama yapan malike açamazsınız.Ancak kiralama sözleşmesi noterden yapılmamış veya imza tasdikli değil ise, her zaman imal edilebilecek olduğu savı ile maliki de sorumlu tutabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi