Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Dava Açabilirlermi? nasıl?

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2005, 19:02   #1
toygur

Varsayılan Dava Açabilirlermi? nasıl?

öncelikle böyle bir formun olmasına çok sevindiğimi ve teşekkürlerimi bildiririm.

özet olarak konu başlığının açılımı şöyle.

Benim bir ltd.şti.im var küçük kardeşim bir firmada çalışıyor (A firması) B firmasından benim adıma ürün alıyor ama B firması daha garanti gördüğü için A firmasına fatura kesiyor. kesilen faturanın aslında teslim eden veya teslim alan adı ve imzaları yok.
B firması kendilerinde kalan fatura nuhsalarına sahte imza atıyor.Ödeme geçikince A firmasından talepte bulunuyor.

Kardeşim A firmasına benim şirketin faturasını kesip tahsilatını resmi banka hesabı yoluyla tahsil ediyor.

Ben B firmasına bir hata yaptıklarını faturayı benim firmama kesmeleri gerektiğini ve kendilerine ödeme yapacağımı belirtmeme rağmen "biz seni tanımıyoruz bizim muhatabımız A firmasıdır" demektedirler.

Şimdi B firması A firmasından talepte bulunabilirmi?

A veya B firması benim firmam ile ilgili dava açabilirmi?

Kardeşimi A firması işten çıkardı. A firması kardeşim hakkında bir işlem yapabilir mi?

cevap alabilirsem çok memnun olacağım.
Old 26-12-2005, 20:59   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Bu olayda vergisel ve cezai sorumluluk doğuyor , olayın mahkemeye taşınacağını siz düşünür müsünüz?

Kardeşinize karşı (A) tazminat davası açabilir.
Old 27-12-2005, 08:14   #3
toygur

Alıntı : Bu olayda vergisel ve cezai sorumluluk doğuyor , olayın mahkemeye taşınacağını siz düşünür müsünüz?

ben firmam adına kesilen faturanın beyanını yaptım.
olayın mahkemeye taşınacağını siz düşünürmüsünüz?'den neyi kastettiyinizi anlayamadım.

şayet A firmasının bir zararı olursa kardeşime karşı dava açmasıda normaldir.
Old 27-12-2005, 11:09   #4
Saim Dikici

Varsayılan Ynt: Dava Açabilirlermi? nasıl?

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: toygur

Kardeşim A firmasına benim şirketin faturasını kesip tahsilatını resmi banka hesabı yoluyla tahsil ediyor.

Bu kısmı açabilir misiniz?

Sizin firmanın faturasını ne diye kesip, tahsil ediyor? Ben burasını anlayamadım. Sizin firma A firmasına ne sattı ya da ne hizmet verdi ki A firması size bu parayı ödemiş???

Diğer hususa bu kısmı açıklarsanız cevap yazacağım.
Old 27-12-2005, 11:23   #5
toygur

Sn.Saim Dikici

Kardeşim B firmasından taşınabilir bilgisayar alıp A firmasına satış yapar satışı benim firmamın faturasını kullanarak yapıyor.
A firması bilgisayarı ve benim şirketin faturasını alarak ödemeyi yapıyor.

A firması ilgili faturanın kdv beyanını tarafımdan istedi bende gönderdim.

ilginiz için teşekkürler
Old 27-12-2005, 12:02   #6
Saim Dikici

Yani şöyle mi:

kardeşiniz A firmasında çalşıyor.

Kardeşiniz B firmasından bilgisayar alıyor, B firması bilgisayar faturasını A firmasına kesiyor. ( İlk yazınız böyle)

A firması ise B firmasına ödeme yapmak istemiyor çünkü onun muhatabı B firması değil, kaldı ki A firması olayın iç yüzünü bilmiyor. Sizin aracı olan ve bilgisayarın faturasını A ya keserek tahsil eden C firmasıdır.

Bu durumda:

Malı satan B firması sattığı malın faturasını tahsil edememiştir...

A firmasına sattığını düşünmektedir.

A firması bu malı sizden alsa bile defterine demirbaş olarak kaydetmiştir. Bilgisayarın seri nosu vs. bellidir. Resmileşmiştir.

Soru: Sizin firmanız madem parayı A firmasından tahsil etti, neden malı satan ve parasını alamayan B firmasına ödemeyi yapmıyor?

Çözüm:

B firmasının kestiği fatura iade fatura ile A firmasınca B ye iade edilir.

B firması yeni bir faturayı sizin C firmanıza hitaben düzenler.

Sizin C firmanızda bu faturayı B firmasına öder.

Haa, ödemezseniz nolur?

B firması bu faturayı A' ya keserek kendi defterine işlemiş ve muhtemelen maliyeye beyanda da bulunmuştur.

A firması he ne kadar bu faturaya ve irsaliyeye imza koymamış olsa da defterine bilgisayarı muhtemelen işlemiştir.

B firması basit bir bilirkişi incelemesi ile durumu tespit ettirerek, açacağı davayı kazanır.

Sizin firmanın kanuni temsilcisi ve muhtemelen kardeşiniz böyle bir durumda dolandırıcılıktan yargılanabilir...
Old 27-12-2005, 12:22   #7
toygur

Sn: Saim Dikici

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
işin kötü yanı A firması B firmasının faturasını iade kesmiyor muhatabım değil diyor
B firması kestiği faturayı C firması adına düzeltmeye yanaşmıyor muhatabım A firmasıdır diyor ama elinde belge yok. Teslim belgesi vb.
ben C firması olarak ortada kaldım kardeşim tahsil ettiği parayı kredi kartına yatırıyor ve kart ile B firmasına ödeme yapmak istiyor B firması önce kabul etmiyor sonrada kredi kartı iptal olunca borç benim üzerime kaldı. B firmasından ödeme planı yapmalarını istedim kabul etmeyip biz A firmasından alırız yoluna gitmek istiyorlar.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi