Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

milli eğitim bakanlığının genelgesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-12-2007, 18:14   #1
akarsu

Varsayılan milli eğitim bakanlığının genelgesi

Merhabalar;
Milli Eğitim Bakanlığı 18 Aralık 2007’de yapılacak olan sözleşmeli öğretmenlik atamaları için yayımladığı genelgede, çalışan ya da istifa eden; asıl ya da aday olan memurun, yani hasbelkader olsa bile ömründe bir defa 657’ye tabi olan kişilerin başvurularını kabul etmiyor.Aday memurken istifa eden ve KPSS'de hayli yüksek puan alan onlarca öğretmen adayı var, bu adaylar bekleme sürelerini de doldurmuşlar.Ancak öğretmenlik başvurularını yapamıyorlar.Bakanlığın bu genelgesine karşı ne tür bir hukuki yol izlenebilir, sonuç alınabilir mi?
İlgilenen meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 08-12-2007, 00:38   #2
halit pamuk

1) Milli Eğitim Bakanlığına sözleşmeli öğretmen olarak atamasının yapılması için başvurulur.

2) İdare, bu başvuruyu, genelgeyi de gerekçe gösterek reddeder ya da talebinize hiç cevap vermeyebilir.

3) Talebin reddine ilişkin işlemin iptaliyle (ya da hiç cevap verilmemiş ise, talepden itibaren 60 gün içinde cevap verilmemesi nedeniyle zımni red işleminin iptalini) ve bununla birlikte genelgenin ilgili hükmünün iptali amaçlı Danıştay'da(1) red işlemininden itibaren 60 günlük sürede dava açılabilir.

4) Genelgenin ilgili hükmünün iptali;

a) Yönetmelik, genelge gibi düzenleyici işlemler anayasaya ve yasaya aykırı olamaz.

b) Yapılan düzenlemeyle, Anayasa'da yer alan kamu hizmetine girme hakkının engellendiği gibi yasada olamayan bir hususun genelgeyle düzenlendiği ileri sürülebilir.

c) Şekil açısından da resmi gazete de yayınlanmaması nedeniyle iptali istenen hükmün hukuka aykırı olduğu en azından bir iddia olarak ileri sürülüp dava sebebinizi artırabilirsiniz.

doğrudan da genelgeye ilandan itibaren 60 gün içinde dava açılabilir ama yukarıdaki yöntemle açamanız daha doğru olur, diye düşünüyorum. Ayrıca, belki de genelgenin iptalini çoktan istenmiş olabilir, bilemiyorum tabi...

(1) Danıştay Kanunu.m.24:
c)Bakanlıkların düzenleyici işlemleri ile kamu kuruluşları veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca çıkarılan ve ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlemlere,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi