Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kooperatifteki Karışıklık

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-06-2002, 09:44   #1
mbazade

Varsayılan Kooperatifteki Karışıklık

Kooperatife üye olduğum zaman ödediğim peşinata karşılık olarak (1999'da) ödediğim yaklaşık 6 milyar lira için makbuz verilmedi. Bunun yerine Kooperatif muhasebecisi kendi elyazısı ile bir tutanak düzenledi. Bu tutanakta ödediğim miktar ve kooperatife kalan borcum ve devraldığım kişinin adı yazılı. Bundan sonraki ödemelerim için makbuzlarım var. Daha sonradan öğrendiğime göre karar defterinde devraldığım kişinin adı farklı gözüküyor. Son üç kongreye çağrıldım. Şu anki kooperatif yönetimi istifa etti. Ve kayyuma gidileceğini söylediler. İlerde inceleme sırasında eğer benim ilk girişte tutanakla ödediğim peşinat kooperatif hesabına geçirilmemiş ve eski muhasip (henüz ibra olunmadılar) tarafından zimmete geçirildi ise bu durumda, yeni yönetim veya kayyum bu parayı benden mi yoksa eski ibra olunmamış yönetimin muhasibinden mi talep eder? Ne yapmam gerekir? Kayyum süreci nasıl işler? Bu arada binalardaki eksik ve acil işler nasıl yaptırılacaktır? Kayyum mu yaptıracak yoksa yeni yönetim mi seçilecektir? Kooperatif ortaklarının ödemelerinde farklılıklar var. Genel kurulda bu konuda bir karar olmamasına rağmen, ilk üyelere göre benden fazla para alındı. Eksik işlerin tamamlanması için para toplanacağı zaman eşitlik ne şekilde sağlanacak? Genel kurul kararı olmadan yeni giren üyelerden farklı ödeme alınabilir mi?
Old 26-07-2002, 11:51   #2
nus

Sayın mbazade,
Altı milyar gibi yüksek bir rakam için makbuz alınmamış olması bir hata !
Umarız Koop. kayıtlarında üyelik kaydınız mevcuttur. Elinizdeki belgelerle bir avukata danışmanızı öneririz.
Saygılar
Old 26-07-2002, 13:03   #3
mbazade

Sayın nus,

Kooperatif kayıtlarında üyeliğim mevcut. Noter çekilişinde adıma daire tahsisi de belgeli. Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak, sorularımın geri kalanına da cevap verme imkanınız olursa ziyadesiyle memnun olacağım.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02934194 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.