Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatİf

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-04-2010, 16:05   #1
av.duyguf

Varsayılan Kooperatİf

1- Kooperatif yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleri istifa edebilir mi?İstifa ederse yedekleri görevi nasıl devralır.
Devralana kadar eskilerinin görevi devam eder mi?
yedekleri devralamazsa istifalar geçerli mi?

2- Kooperatif yönetim kurulu üyeleri toplanamaz ise ,herhanbi bir sebeple örneğin ortada yoklar vs. sadece bir yönetim kurulu üyesi kooperatif olağan veya olağanüztü genel kurul çağrısı yapabilir mi?
Nasıl? Şartları ?

Yapamaz ise bu durumda olağan veya olağanüstü genel kurul nasıl yapılalacak?

3- kooperatif üyelerinden 10 kişinin imzası ile denetim kurulunun göreve çağırılması diye bir şey var mı?
Hangi haller için ve şartları neler?
4- Denetim kurulu kendiliğinden genel kurulu göreve çaırabilir mi?
şartları neler?

5- Denetim kurulu , yönetim kurulunun toplanamadığını ve genel kurul yapamadığını öğrenirse resen genel kurul işlemlerine geçebilir mi?
Nasıl ? Şartları

6- Denetim kurulunun genel kurulu toplantıya çağırması için mutlaka kooperatif üyelerinin imzalı çağrısı mı gerekir?

7- Denetim kurulunun genel kurulu toplantıya çalğrmasında uygulanacak prosedür nedir?

8- Kooperatifin kasasında para bulunmaması halinde denetim kurulu toplantıyı hangi bütçe ile gerçekleştirecek?

9- Yapılacak genel kurulda yönetim kurulunun ibra edilmemesi halinde durum ne olacak?

10-Kooperatifin alacaklarını tahsil etmek için yapılacak yargılama masrafları için bile parası yoksa ne olacak?
Old 18-11-2010, 17:06   #2
Evren Osman

1. Kooperatif Yönetim ve Denetim kurulu istifa edebilir. İstifa dilekçeleri karar defterine yazılıp, notere onaylatırıldıktan sonra ( Aynı kararın içinde yedeklerinde çağrılmasının yazılması gereklidir) ticaret sicil de tescil edilir. Yedekler asil olarak görevlerine başlarlar.
2. Kooperatifin hangi hallerde olağanüstü genel kurul yapılacağı ve kimlerin çağırmaya yetkili olduğu 1163 sayılı kooperatifler kanunu ve anasözleşmenizde yazar. Buna göre denetim kurulu, üst birlik, sanayi ticaret bakanlığı ( bayındırlığa geçti ) çağırabilir.

Bu arada kooperatifin türü nedir ?

3.Ortak sayısının 10 da birinin imzası ile genel kurula çagırabilirsiniz.
4.Denetim kurulu genel kurul için gerekli evrakları toplayıp ilgili bakanlığa verecek sadece karar defterine denetçiler kara alacak
5. ilk 6 ay içinde genel kurul yapmazsanız savcılıktan kağıt gelir mutlaka ( istisnası tasfiye halindeyseniz gelmez)
6. Hayır denetim kurulu kendiside çağırır
7.aynı prosedür başvuru evraklarını sadece denetim kurulu verecek
8.Kooperatifte para yoksa kim masrafları verecek ise muhasebe fişi
100 (b)
336 (a) olarak kesilecek

ortaklar aidat ödeyince kim verdiyse ona ödenecek. Yoktan para yaratamayacağınız için bir ortak veya yönetim denetim borç verecek. Normalde kooperatifler kanununa aykırı ama yapacak bir şey yok. Ya da bu işlemleri hiç muhasebeye sokmayacaksınız.
9. İbra edilemezse yeni yönetim devralır. Aklanmamış olurlar sorumluluklarından kurtulamazlar
10.Parası yoksa 8 madde de yapılan yapılacak

konu ile ilgili detaylı bilgiyi Kemal Özmen'in Konut ve işyeri yapı kooperatifler kitabında bulabilirsiniz.

Para dışında sorularınız çok karışık değil

Kolay Gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi