Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çek ödemeden men

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2016, 00:22   #1
Av.Reha

Varsayılan Çek ödemeden men

Üstadlarım işlerinizde kolaylıklar dilerim öncelikle.
Müvekkil firma bir mimar ile anlaşıyor.Bu arkadaş esasında kendini mimar olarak tanıştırıyor.Eser sözleşmesine istinaden edimlerini yerine getiremiyor.Ancak elinde müvekkil firmaca keşide edilmiş üç adet sıralı çek mevcut.Bu çeklerin bankaya ibraz edildiği vakit ödenmesini en kısa yoldan nasıl durdurabiliriz.Aklıma gelen iki yol var birincisi menf'i tespit davası-uzun bir yol- ikincisi ise ihtiyati tedbir kararı doğrultusunda çek ödemeden men kararı aldırmak lakin bu uğurda izlenecek en kısa yola yabancıyım.Değerli bilgileriniz ve tecrübe paylaşımlarınız için şimdiden şükranlarımı sunarım.
Old 14-12-2016, 10:56   #2
av.sercan35

Dolandırıcılık suçunu işlediği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmanız, şikayet dilekçesiyle birlikte çekler hakkında tedbir kararı talep etmeniz daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Mimarlar ve mühendisler odasından bu şahsın mimar olmadığına dair belgeyi ve sözleşmeyi de eklemeniz işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.
Old 15-12-2016, 10:34   #3
Senatus

Sayın av.sercan35, yazdıklarınızdan savcılığın da tedbir kararı verebildiği anlamı çıkarılabilir mi ?
Sayın Av.Reha'nın kısa yola yabancı kaldığı gibi ben de kısa/uzak yollara biraz uzak kaldım da
Old 15-12-2016, 21:07   #4
Av.Reha

Teyit almak için soruyorum lütfen beni yanlış anlamayın tedbir talepli suç duyurusu dilekçesi ile başvuru yolunu mu deneyeyim?
Old 15-12-2016, 21:22   #5
av.sercan35

Deneyin bence faydalı olacağını düşünüyorum
Old 15-12-2016, 21:50   #6
Av.Reha

Üstadım haddimi aşarak bir soru sormak istiyorum.Hiç denendi mi veya olumlu bir karar var mı ?
Bir de Asliye Ticaret Mahkemesinde ihtiyadi tedbir talepli çek ödemeden men yasağı davası açsak netice alabilir miyim? Kaldı ki bazı forumlarda bu uygulamanın artık olmadığı gibi yazılarda okudum ancak bu konuda da belirsizlik var.
Old 18-12-2016, 13:30   #7
Matrix

Keşideci " ödemeden men " edemez/ talimat veremez.%15 teminat yatırmak kaydıyla " menfi tespit " istemenizin uygun olacağını düşünüyorum.İhtiyati tedbir istemeniz halinde hakim, muhtemelen depo etmeniz gereken miktarın " çek bedeli kadar " olmasını isteyebilir.Kolay gelsin.
Old 27-12-2016, 23:35   #8
Av.Reha

Alıntı:
Yazan Matrix
Keşideci " ödemeden men " edemez/ talimat veremez.%15 teminat yatırmak kaydıyla " menfi tespit " istemenizin uygun olacağını düşünüyorum.İhtiyati tedbir istemeniz halinde hakim, muhtemelen depo etmeniz gereken miktarın " çek bedeli kadar " olmasını isteyebilir.Kolay gelsin.

Bu karar hemen alabilirsem yine güzel olacak. Vadesi gelmiş bir çek,Ocak ayı ve Şubat ayı sonu iki çek daha var. İstenen acil suretle bankanın çeke ibrazı gerçekleştiği takdirde herhnagi bir işleme tabi tutulmamasıdır.
Açıkçası müvekkili herhangi bir suretle ikna edemiyorum. Acil suretle en gerekli hamle ne ise onu yapmam gerek.
Old 29-12-2016, 12:59   #9
Av.Bülent AKÇADAĞ

İlgili çekler 3. kişiye ciro edilir ise ciddi sorun ile karşılaşırsınız.

Bu sebeple tedbir talebinizde 3. kişileri de kapsayacak şekilde devir/temlik ve ödeme yapılmamasını da talep ediniz.

İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi