Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

fsek 10 /4

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-07-2010, 12:33   #1
marna

Varsayılan fsek 10 /4

FSEK 10 /4'de tanımı yapılan "birlikte eser üzerindeki hakların kullanımı" ile ilgili olarak bir konuya kafam takıldı. bu tip eserler üzerindeki hakların, "eser sahiplerini biraraya getiren gerçek veya tüzel kişiler tarafından kullanılacağını" söylüyor kanun.

peki bu, bir tür zorunlu dava arkadaşlığı mı oluyor? konu ile ilgili bir dava gören arkadaş odu mu?
Old 07-07-2010, 13:43   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan marna
FSEK 10 /4'de tanımı yapılan ... peki bu, bir tür zorunlu dava arkadaşlığı mı oluyor?
FSEK 1//2 deki "Eser sahiplerinden her biri, birlik menfaatlerine tecavüz edildiği takdirde tek başına hareket edebilir." hükmü
FSEK 10 /4'deki "eser üzerindeki haklar eser sahiplerini bir araya getiren gerçek veya tüzel kişi tarafından kullanılır." hükmü
"zorunlu dava arkadaşlığı" kavramını çağrıştırmamaktadır.

Tecavüz varsa eser sahiplerinden her biri tek başına veya
hak kullanılacaksa eser sahiplerini bir araya getiren kişi tek başına dava açabilir.

Kimse kimseyle arkadaşlık etmek zorunda değil.

Saygılarımla
Old 07-07-2010, 14:22   #3
marna

Sayın Konyalı..

Cevap için teşekkür ederim. Ancak ben de her iki ifadeden şu sonucu çıkarmıştım. Şayet bir tecavüz söz konusu ise şikayeti eser sahiplerinden herhangi biri yapabilir; ama bir hakkın kullanımı, sözgelimi bir tazminat davası, söz konusu ise konu sanki kanun bunun için tüm eser sahiplerinin bir araya gelmesini arıyor gibi.

Konu ile ilgili emsal bir karar da bulamadığım için nasıl bir arkadaşlık kurulacağını ben de tam olarak kestiremedim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi