Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İŞlemden Kalkan Bİr Dava 3 Ay Sonra Yenİlenİr Mİ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-12-2008, 22:56   #1
av.cevat

Mahçup İŞlemden Kalkan Bİr Dava 3 Ay Sonra Yenİlenİr Mİ?

İşlemden kaldırılan dava yenilenirmi?
İlk kez karşılaştığım bir hukuk davası.Davacı taraf açmış olduğu davada ilk duruşmaya hiçbir mazeret göstermeksizin katılmıyor.Hakim 3 temmuz 2008 tarihli ilk celsede davanın işlemden kaldırılmasına karar veriyor.Aradan 3 aydan fazla süre geçtikten sonra davacı taraf davasını harçsız yeniliyor.Davanın ilk duruşma tarihi 3 temmuz 2008 olmasına rağmen ,yenileme tensip tutanağında "9 ekim 2008 celse tarihinde işlemden kaldırılmasına rağmen " yazıyor.Davacı taraf 28 Ekim 2008 tarihinde yenileme dilekçesi vermiş.Burada davacı taraf harçsız dava yenileme süresini geçtiği gibi ,davayı yeniden açma zamanını da geçmiş değil mi?Kanuni mevzuata göre davanın işlemden tamamen kalkması gerekiyor.
Üstelik 3 temmuz tarihli tensip tutanağı elimde.9 ekimde gıyabımızda başka bir duruşma olma durumu da imkansız.Böyle bir teknik hata yapılması sözkonusu olabilir mi? Bu durumu acaba şimdi mı yoksa yenilenme kararıyla verilen yeni duruşma tarihinde mi gündeme getirmeliyim?
Old 10-12-2008, 23:50   #2
gurhankoc

Davacı davasını bir defa yenilemiş ve 9 ekime duruşma günü verilmiş ve sizin bundan haberiniz olmamış, davacı duruşmaya katılamadığından ikinci yenileme talebinde bulunuyor da olabilir. Tensip tutanağı elinizde olabilir ama dava dosyasını incelediniz mi?
Old 11-12-2008, 00:03   #3
Av.Cengiz Aladağ

Ben en çok "Kanuni mevzuata göre davanın işlemden tamamen kalkması gerekiyor." tümcesinin gerekçesi olan "kanuni mevzuatı" merak ettim. Hangi kanun, hangi mevzuat acaba o "davanın işlemden tamamen kaldırılmasını" gerektiren?
Old 11-12-2008, 16:58   #4
av.cevat

Varsayılan Sayın C.Aladağ

Davanın 3 temmuzda yapılan ilk duruşmasında hakim "yenileninceye kadar işlemden kaldırılmasına " diye karar vermişti.Yenileme yapılması için verilen dilekçe 28 Ekim tarihli.Ve 9 Ekim'de bir celse daha görüldüğü belirtiliyor.Bu duruşmayla ilgili bize herhangi bir tebligat yapılmadı.Aşağıdaki maddeyi ben mi yanlış anladım acaba?
HUKUK USULÜ MUHAKEMELERİ KANUNU
Madde 409 - (Değişik madde: 26/02/1985 - 3156/18 md.)
Oturuma çağrılmış olan tarafların hiçbiri gelmediği veya gelip de davayı takip etmeyeceklerini bildirdikleri takdirde dava yenileninceye kadar dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilir.
Oturum gününün belli edilmesi için tarafların başvurması gereken hallerde, gün tespit ettirilmemiş ise, son işlem tarihinden başlayarak bir ay geçmekle birinci fıkra hükmü uygulanır.
Yukarıdaki fıkralar hükmü gereğince dosyası işlemden kaldırılmış olan dava, işlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak üç ay içinde taraflardan birinin dilekçe ile başvurması üzerine yenilenebilir. Yenileme dilekçesi, oturum, gün, saat ve yerini bildiren çağırı kağıdı ile birlikte taraflara tebliğ olunur.
Dava dosyanın işlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak bir ay geçtikten sonra yenilenirse yeniden harç alınır. Bu harç yenileyen tarafından ödenir ve karşı tarafa yüklenemez. Bu şekilde harç verilerek yenilenen dava, yeni bir dava sayılmaz.
İşlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak üç ay içinde yenilenmeyen davalar açılmamış sayılır ve mahkemece bu hususta kendiliğinden karar verilerek kayıt kapatılır.
Birinci ve ikinci fıkralar gereğince işlemden kaldırılmısına karar verilmiş ve sonradan yenilenmiş olan dava, ilk yenilemeden sonra bir defadan fazla takipsiz bırakılamaz. Aksi halde beşinci fıkra hükmü uygulanır.
Old 11-12-2008, 17:26   #5
gurhankoc

Sayın meslektaşım;
kendisini yakından tanmıyorum ama THS'den tanıdığım ve bildiğim kadarıyla Cengiz bey de kanunu biliyordur. "Kanuni mevzuata göre davanın işlemden tamamen kalkması gerekiyor." ifadeniz yanlış. Üç ay içinde yenilenmeyen davalar "işlemden tamamen kalkmaz" , mahkemece "davanın açılmamış sayılmasına" karar verilir.
Kanımca Cengiz beyin işaret etmek istediği konu budur.
Sanırım benim cevabımı okumadınız. Verdiğim cevapta ısrarlıyım. Düşük bir ihtimal ama eğer mahkemece gözden kaçırılmış bir durum varsa da davanın açılmamış sayılmasına karar verilmesi gerekmektedir.
Old 11-12-2008, 17:33   #6
av.cevat

Varsayılan Sayın Gürkan Koç

Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Evet "Kanuni mevzuata göre davanın işlemden tamamen kalkması gerekiyor." ibarem yanlış.Bunun için tüm meslektaşlarımdan af diliyorum.Dava dosyasını tekrar inceleyeceğim.
Old 11-12-2008, 21:13   #7
Av.H.Sancar KARACA

Muhtemelen,
Davacı taraf 3 Temmuz tarihli oturum için mazeret dilekçesi vermiştir. Oturum sırasında bu istek atlanarak davalının katıldığı oturumda dosya -ilk kez- işlemden kaldırıldı diye tutanak tanzim edilmiştir. Mahkeme mazeret beyanını görmüştür ya da oturumdan önce intikal etmiş olan ancak dosyaya giremeyen dilekçe fark edilerek 9 ekim gününe duruşma açılmış, duruşma tarihi mazeret dilekçesine ekli masraf ile davacıya bildirilmiş ancak davalıya bildirilmemiştir. Davacı bu duruşmaya da girememiş ve davayı bir ay içerisinde harçsız yenilemiş ve yenileme dilekçesi- yeni duruşma günü de verilmek suretiyle - davalıya tebliğ olunmuştur. Kalem hatasına dayalı -fal açar gibi- tahminde bulundum tabi. Ama açıkçası durumu çok merak ediyorum.
Sn av.cevat, dosyayı inceledikten sonra durumu aktarır mısınız?
Kolay gelsin.
Old 12-12-2008, 12:45   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın av.cevat,

Değerli meslektaşım S.Karaca olabilecek usule uygun tek seçeneği -kendi söylemi ile- fal açarak yanıtlamış. Ancak böylesi yaratıcı ve akla yatkın mizanseni nedeniyle, öncelikle kendisini kutluyorum...

Bunun dışında eğer Sayın Karaca'nın işaret ettiği olasılık söz konusu değilse, davanın "tamamen işlemden kalkması" gerekiyor vb. şeklindeki cümlenize yönelik tüm çıkışları da haksız bulduğumu ve gülünç bir anlatımda bulunmadığınızı da belirtmek isterim.

Eklediğiniz yasa maddesinde de açıkça yazdığı üzere, 3 ay içinde yenilenmeyen davalar hakkında "açılmamış sayılma" kararı verilip, kayıtları kapatılır.

Benim aklıma da şu ihtimal geliyor, 3 ay geçtiği halde kaydı kapatılmamış ve sehven yenileme dilekçesi alınıp, işleme konulmuş ve dolayısıyla hatalı olarak yeniden duruşma günü verilmiş olabilir. Bu yanlışlık, tensip esnasında hakim tarafından farkedilmiş ve belirtilen nedenle, sehven açılan huzurdaki davanın HUMK.m.409 çerçevesinde derdest hale getirilemeyeceği, 04.10.2008 tarihi itibariyle açılmamış sayılması gerektiği, anılan nedenle ve salt bu gerekçeyle davanın açılmamış sayılmasına karar verildiğinin tespitiyle kaydının kapatılması gerektiği yönünde talepte bulunup, Mahkemeyi de kurtarmanız için tensipte size yol gösteriliyor da, olabilir

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi