Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adli yardım dosyasından istifa

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-11-2012, 21:31   #1
hatice_bck

Varsayılan adli yardım dosyasından istifa

merhabalar...
site içinde arama yaptım. ancak aradığım cevaba tam olarak erişemedim.
adli yardım kapsamında almış olduğum üç adet dosya var. bunlardan bir tanesi yeni kısa kararı verilmiş olan boşanma davası, bir tanesi tedbir nafakasının icrası, bir diğeri de meslek hastalığı nedeni ile tazminat davası.
yaşadığım şehri değiştirceğim için barodan naklimi alma zorunluluğum doğdu.
dolayısıyla bu dosyaları artık takip edemeyeceğim.
haklı nedenle dosyalardan istifa edeceğim. istanbulda Kartal ve Beyoğlu adli yardım büroları ile görüştüm ancak ikisi de bu dosyaların devri hakkında farklı ve çelişkili bilgiler verdi. ben de ne yapacağımı şaşırdım. yönetmelikte de bunun usulü hakkında net bir açıklama yok.
aynı şekilde üç tane de cmk dosyam var.
bu dosyalardan istifayı usulüne uygun olarak nasıl yapmalıyım?
evlilik arefesindeyim ve başımda çok iş var. bunları da eksiksiz tamamlyıp mesleki sorumluluğumu yerine getirmek istiyorum.
bu konuda siz değerli meslektaşlarımın bilgi ve tecrübesine ihtiyacım var.
yardım eden meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim
Old 07-11-2012, 11:17   #2
Emine Yıldız Balkan

iZMİR Barosu adli yardım ücretlerini ödedi ise geri istiyor.Ya da bu işi sizin adınıza ücretsiz olarak takip edecek bir arkadaşınızın varlığını bildirim koşuluyla kabul ediyor.CMk dosyaları için ise, herhangi bir ücret iadesi talep etmiyor.Başka yere nakli bildirerek dosyadan çekildiğinize dair dosyaya dilekçe sunuyorsunuz.Mahkeme halen zorunluluk kapsamındaysa yeniden müdafii istiyor.Yoksa gerek olmadığı kanaatine vararak dosyaya müdafisiz şekilde devam ediyor..Uygulama bu yönde..Kolaylıklar diliyorum.
Old 07-11-2012, 11:39   #3
figen çankaya

Önceliklle gerekçenizi bağlı olduğunuz baroya yazılı şekilde bildiriminiz halinde dosyalar üzerinizden düşecektir.Benim kayıtlı olduğum baro'da önceleri merkezde çalışyordum, daha sonra büro açmm dolayısıyla ilçede görev yapıyorum.Bu durumu baro'ya bildiridim,adli yardım dosyam karar çıkmıştı şansıma,nafakanın artırılması idi konusu sizinkine benzer yani.Ancak çıkmamış oldaydı dahi yine de şehir değiştirdiğim için mazeretim kabul olacaktı.CMK dosyalarımda ise hem CMK servisine hem de ilgili mahkeme dosyalarına durumu bildirirdim,görev düştü.Sizin de düşmesi gerekiyor.parayı iade etmenizde gerekmiyor.Zira işin tamamlanmasnın gerekmesi,haklı sebeplerle çekilmemize engel değildir diye düşünmekteyim. Sonuçta bizlerde insanız ve yerleşim yerimiz değişebilir,muhtelif haklı gerekçelerimiz doğabilir.Bu sebeple sizi çok iyi anlıyorum avukat hanım, herhangi bir şey çıkabilirmi stresi insanı yıpratıyor.Kolaylıklar ve ve şimdiden mutluluklar dilerim.
Old 07-11-2012, 13:30   #4
hatice_bck

vermiş olduğunuz yanıtlar için çok teşekkür ediyorum. inanın fazlası ile birçok konuda endişe içindeyim. istifalarımı dosyaya ve servise sunmalıyım ancak bu işlemi nakil almadan önce mi yapmalıyım, yoksa gitmek istediğim baroya nakil dilekçemi sunduktan sonra mı? çünkü bu konuda iki farklı yerden iki farklı cevap aldım ve kararsız kalmam sebep oldu...
Old 02-04-2013, 16:44   #5
Av.Bedia

Meslektaşım şu an sizinle aynı endişeler içerisindeyim ve konu başlığı açılmış olduğu için buradan yazma gereği hissettim.Sorununuzu ne şekilde hallettiniz merak etmekteyim. Bu konudaki tecrübelerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Ben de şehir değiştirmek mecburiyetindeyim ve henüz ön inceleme aşamasında olan iki adet dosyam var. Birinin ücreti ödendi ancak diğerinin ücretini henüz alamadım. Emeklerimin boşa gitmesini istemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim acaba?
Old 03-04-2013, 07:55   #6
hatice_bck

sizi çok iyi anlıyorum. biraz sıkıntılı olmakla beraber, hallettim konuyu, siz de üstesinden geleceksiniz.
ben İstanbul Barosundan Ankara Barosuna naklimi aldım. İstanbul Barosu Adli Yardım Bürosundaki temsilciler çok yardımcı oldular.
öncelikle tüm dosyalarım hakkında ayrı ayrı ayrıntılı bir rapor hazırladım. müvekkillere de dosyadan istifa etmek zorunda olduğumu bildirdim. adli yardım bürosuna hitaben, dosyaya yeni avukat atanmasına muvafakat ve bilgileri olduklarını, yeni avukatın adını da adli yardım bürosundan öğreneceklerine dair dilekçe aldım.
tüm bunları dosyalayı, nakil almak için zorunlu sebebimi belirten dilekçe ile birlikte adli yardım bürosuna sundum.
sonrasında nakil alacağım baroya gidip bavurumu yaptım. başvurumu yaptığım dilekçenin bir örneğini de nakil aldığım İstanbul Barosu adli yardım bürosundaki dosyama sundum.
devam eden davalara farklı bir avukat atandı.
ancak sonuçlanmış ve gerekçeli kararı yazılmamış dosyada kesinleşinceye kadar sorumluluğumun devam edeceğini söylediler. o dosyada da gerekli işlemleri yaptım. müvekkiil, temyizden feragat etmek istedi. temyizden feragat ettiğine dair dilekçeyi de sonrasında sundum ve sorumluluğum sona ermiş oldu. haketmiş olduğum ücretleri de iade etmem gerekmedi.
İstanbul Barosundan nakil alırken süreç bu şekilde oldu. ancak bazı barolarda durum farklılık gösteriyormuş. benim size anlatabileceklerim bu kadardır meslektaşım...
kolay gelsin
Old 03-04-2013, 07:57   #7
hatice_bck

tabi ki tüm mahkeme dosyalarına da istifa dilekçenizi sunup, müvekkile tebligat göndermeyi, 15 gün daha sorumluluğunuzun devam ettiğini unutmamak lazım. (duruşması yakın olan dosyalar açısından önem kazanır bu konu da...)
Old 03-04-2013, 09:06   #8
Av.Bedia

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için ben de Ankara'dan İstanbul'a naklimi aldıracağım Ankara Barosu'nun da herhangi bir sorun çıkarmayacağını umuyorum. Ancak henüz ücreti ödenmeyen bir dosyam var, umarım onunla ilgili herhangi bir sorun yaşamam. Diğer meslektaşlara da katkı sağlamak adına ben de tecrübelerimi zamanı gelince buradan aktarmayı düşünüyorum. Tekrar teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi