Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müvekkile makbuzsuz para vermek !!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2011, 16:43   #1
tangela

Varsayılan müvekkile makbuzsuz para vermek !!!

Müvekkilimle aramdaki samimiyet gereği tahsil ettiğim paraları makbuz almadan teslim ettim. Sonra sıkıntı olmasın diye kendisine 2 kez bende herhangi bir hak ve alacağının olmadığını ,parayı ödediğimi eğer bir itirazı var ise 1 gün içinde tarafıma bildirmesi gerektiğini yazan ihtar çektir. 4 ay boyunca herhangi bir cevap gelmedi. Ayrıca benden bir alacağı olmadığına dair faks çekti

Müvekkil benden bu parayı talep ederse yeniden ödeme yapmak zorunda kalırmıyım ? gönderdiğim ihtar gecerlimidir?
Old 22-08-2011, 17:05   #2
Av.Yasar SALDIRAY

Sayin Meslektasim

BENCE KENDI IMZASIYLA SIZE FAKS GÖNDERDIYSE ARTIK SIZE KARSI PEK BIR ISLEM YAPAMAZ DIYE DÜSÜNÜYORUM...

Ancak gene de bence bundan sonra direkt hesaba göndererek gönderilme nedenini de banka dekontuna yazin daha saglamdir.

Sayin meslektasim Neden dert ediyorsunuz ki saglam olmayan biri mi ???

Saygilarimla
Old 22-08-2011, 17:11   #3
tangela

evet sıkıntılı biri . azil ettiğini öğrendim. (gerçi elime henüz bir belge gelmedi)

daha büyük bi sıkıntı olmadan nasıl önlem alabilrim yada gönderilen ihtar aksi halde geçerli kabul edilirmi diye merakettim.

Saygılar
Old 22-08-2011, 22:49   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tangela
evet sıkıntılı biri . azil ettiğini öğrendim. (gerçi elime henüz bir belge gelmedi)

daha büyük bi sıkıntı olmadan nasıl önlem alabilrim yada gönderilen ihtar aksi halde geçerli kabul edilirmi diye merakettim.

Saygılar

İhtar ve ihtara yanıt vermemesi hiçbirşeyi kanıtlamaz. Faksı iyi saklayın.
Old 23-08-2011, 06:46   #5
Av. Hulusi Metin

Sayın tangela,

"Vekilin en tehlikeli hasmı,müvekkilidir".

1.Paranın tahsil tarihi ?
2.Müvekkile teslim tarihi?
3.Başkaca dosya ve tahsilatların olup olmadığı?

Saygılarımla
Old 23-08-2011, 10:00   #6
tangela

fakstaki imza islak imza değil neticede ,birde faks oturduğu semtteki bir telekom bayisinden gönderilmiş. Şirket yada kendi adına olan bir yerden değil. Zaten müvekkilim de söför .Kendine ait herhangi bir yeri yok . Faks ne kadar geçerli olur ?

Bu arada icra dosyasından her ay düzenli olarak para geliyor.

Parayı yeniden ödemek zorunda kalsam ödeme yaparken nelere dikkat etmek zorundayım ?

tahsil tarihinde kesilen serbest meslek makbuzum var. Bu rakamı ,takip masraflarını (ben yaptım) ve vekalet ücretini kesip ödeme yapabilirmiyim ?

Saygılar
Old 23-08-2011, 12:07   #7
Av. Hulusi Metin

Sayın tangela,

1.Bir dosya varsa...
Ve tüm tahsilatlar bu dosyaya ait ise;
Takip talebinin arkasına "makbuz almadan teslim" ettiğiniz rakamı da yazarak,tahsilat dökümü yapınız, müvekkili büronuza davet ediniz, mutabakat sağlayıp imzalamasını isteyiniz.

2.Devam eden tahsilatları ya müvekkilin banka hesabına,dosya no.sunu belirterek yatırınız veya makbuz karşılığı elden teslim ediniz.

Alıntı:
Parayı yeniden ödemek zorunda kalsam ödeme yaparken nelere dikkat etmek zorundayım ?

3.Dosya no.sunu belirterek rakamla ve yazıyla teslim edilen miktarı yazınız,müvekkil de adını soyadını yazarak imzalasın.

Alıntı:
...tahsil tarihinde kesilen serbest meslek makbuzum var. Bu rakamı ,takip masraflarını (ben yaptım) ve vekalet ücretini kesip ödeme yapabilir miyim ?

4.Aranızda sözleşme varsa, hükümlerini uygulayınız;yoksa,
mutabakat sağlarken, görüşme tutanağına yazarak tahsilattan düşünüz.

Saygılarımla
Old 25-08-2011, 13:00   #8
furugferruhzad

Sayın meslektaşım işin hukuki yanı bir yana(tekrar ödemek masm kalıyor)cezai boyutu önemli.Bu hususta emniyeti suistimalden yargılanan bir sürü meslektaşımız var.Müvekkil kötüniyetli ise büroya çağırarak imzasını alın ve bundan sonraki ödemeleri de makbuz karşılığı yapın.Tahsil ettiğiniz alacak üzerinde hapis hakkını kullanırkende çok dikkatli olun mutlaka yazılı bildirim yapın.
Old 07-09-2011, 12:08   #9
seyda_egeli

Faks cihazınızda temal kağıt kullanıyorsanız bir fotokopisini çektirip noterden onaylattırın derim çünkü termal kağıdın en büyük özelliği dosyada bile muhafaza etseniz belli bir süre sonra siliniyor.Sadece Tedbir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi