Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

azil vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-06-2012, 11:36   #1
NAZ80

Varsayılan azil vekalet ücreti

100.000.00 tl lik bir manevi tazminat davasın dava açılır açılmaz hiç duruşma yapılmadan , avukat azledilirse avukatın alabileceği vekalet ücreti ne kadardır.

1200 tl mi, yoksa dava sonucunda kazanılan değere göre mi?
Old 26-06-2012, 14:15   #2
Ezgi Yavuz

Bence bu durumda avukatlık ücreti avukatlık asgari ücret tarifesine göre belirlenecektir.
Old 26-06-2012, 14:52   #3
Milano

bende trafik kazasından dolayı sigorta şirketine maddi tazminat davası açmıştım. (yeni hmk'dan önce 8.000 TL'lik kısmi.) aynı müvekkil bir süre sonra silahlı gasp eyleminden dolayı göz hapsine alınmış ve sonra sorguya sevkedilip tutuklanmıştı. iddianame düzenlendi.duruşma günü tebliğ edildi.dosyaya vekaleti ibraz ettim ve ilk celse tahliye ettirdim. adam tahliye olduğunun ertesi günü mükafat olarak azletti. ne sorgu,ne de diğer yargılama faaliyetlerinin hiçbirinden vekalet ücreti almamıştım.sözleşme de yapmamıştım.maalesef asgari tarife üzerinden takip yapılabiliyor.
Old 26-06-2012, 17:49   #4
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan NAZ80
100.000.00 tl lik bir manevi tazminat davasın dava açılır açılmaz hiç duruşma yapılmadan , avukat azledilirse avukatın alabileceği vekalet ücreti ne kadardır.

1200 tl mi, yoksa dava sonucunda kazanılan değere göre mi?

Haksız azil halinde avukatlık ücretinin tamamına hak kazanılır.Hiç duruşma yapılmaması durumu değiştirmez.

Haksız azledilen avukat 2 kalem avukatlık ücretine hak kazanmıştır,Bunlar;

1- iş sahibi ile arasındaki vekalet ücreti.Arada sözleşme varsa buna göre yoksa Avukatlık Kanunu 164/4 gereği kazandığı dava miktarının % 10' u ile % 20 si arasında,

2- Yargılama gideri olarak Avukatlık asgari ücret tarifesinde yazılı oran üzerinden davacı asil adına hükme bağlanan % 12 ve azalan oranlarda nisbi avukatlık ücreti (Aksine müvekkili ile sözleşme yapmadıysa tabi.)

Dolayısıyla olayda AAÜT göre sadece maktu ücret talep edilebilir şeklindeki cevabın bir geçerliliği yoktur.

Müvekkil vekalet ücreti azille birlikte muaccel hale gelir.
Karşı taraf vekalet ücreti, karardan sonra bu ücretin müvekkil tarafından tahsili sonrası istenebilir.Kural bu olmakla birlikte müvekkil kötü niyetli olarak işi sürüncemede bırakır makul süre içinde bu ücreti tahsil etmekten kaçınırsa, bu ücretinde artık istenebileceği yönünde Yargıtay kararları mevcuttur.

Saygılarımla.
Old 26-06-2012, 18:47   #5
NAZ80

o zaman dava sonuçlanıp manevi tazminat miktarı belli olacak ondan sonra avukatın vekalet ücreti belli olacak

avukat 100.000 tl lik manevi tazminat davasıaçtı hakim10.000tl kabul etti avukatın vekalet ücreti ne olacak?
Old 26-06-2012, 19:15   #6
NAZ80

sonuçta dava kazanıldığında dosyada başka bir avukatın vekaleti olacak karşı vekalet ücreti yeni avukatın değil mi dir.
Old 26-06-2012, 19:19   #7
hukukkuşu

Vekalet sözleşmesi veya imzalanmış görüşme tutanağı olmadan vekalet ücretinin tamamını talep ettiğinizde kabul edileceğini düşünmüyorum.Ancak talep edilmeli, bu konuda tecrübeli meslektaşlar yorum yazarsa yararlı olur.
Old 26-06-2012, 21:37   #8
janveljan

Dikkat

Alıntı:
o zaman dava sonuçlanıp manevi tazminat miktarı belli olacak ondan sonra avukatın vekalet ücreti belli olacak

avukat 100.000 tl lik manevi tazminat davasıaçtı hakim10.000tl kabul etti avukatın vekalet ücreti ne olacak?

Hayır.

Haksız azil durumunda vekilin iş sahibinden olan ücret alacağı azil ile birlikte muaccel olur.Davanın sonuçlanmasını beklemek zorunda değildir.Aksi düşünce vekilin ücret alacağını iş sahibinin iradesine bırakmak olur.Örneğin iş sahibi davayı sürüncemede bırakabilir, davayı düşürebilir ya da reddettirebilir.

Avukatlık Kanunu'ndaki “kazanılan” ibaresi kanunda yapılan değişiklikle sonradan getirilmiştir.Önceki metinde yoktu. Bu ifade vekalet ilişkisinin azil dışında normal yolla sonlanmasında anlam ifade eder.Vekalet ilişkisinin Haksız azille sonlandırılmasında vekil azil anında davadan el çeker.Davanın kazanılmasıya da kaybedilmesinde bir rolü kalmaz.Haksız azil durumunda nisbi ücret dava değeri üzerinden hesaplanır.

Alıntı:
sonuçta dava kazanıldığında dosyada başka bir avukatın vekaleti olacak karşı vekalet ücreti yeni avukatın değil mi dir.

Hem evet hem hayır.

Dosyaya başka avukatın vekalet koyması haksız azledilen avukatın avukatlık ücretine halel getirmez.
Hem sonraki avukat hem de haksız azledilen avukat Avukatlık Kanunu gereği karşı yan avukatlık ücretine hak kazanırlar.İş sahibi bir davada 10 avukata vekalet verip hepsini haksız azledebilir.Ağanın eli tutulmaz.İş sahibi Aziller haksızsa Kanun gereği hepsinin vekalet ücretlerini ödemek zorundadır.Tabi burada gider olarak davayı kaybedene yüklenecek avukatlık ücretinin sadece bir tane olacağı gözden kaçırılmamalıdır.

Alıntı:
Vekalet sözleşmesi veya imzalanmış görüşme tutanağı olmadan vekalet ücretinin tamamını talep ettiğinizde kabul edileceğini düşünmüyorum.Ancak talep edilmeli, bu konuda tecrübeli meslektaşlar yorum yazarsa yararlı olur

Bence düşünün.

Vekalet ücret sözleşmesinin olmadığı durumlarda konusu para olan ya da para ile ölçülebilen dava ve işlerde avukatlık ücretinin %10 ile %20 arasında nisbi olarak ödeneceğini düzenleyen Avukatlık Kanunu'nun 164/4 maddesi çok uzun zamandır Avukatlık Kanunda öylece duruyor.

Kanunun'un 171. maddesinde azil durumunda ücretin tamamı verilir hükmü ile yukarıdaki hükmü birleştirdiğinizde tecrübeli meslektaşların yorunlarına ihtiyaç kalmaz diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 26-06-2012, 21:54   #9
Av. Tevrat DURAN

Azil eden şahıstan,
1- Av.Kanunu 164 son gereği yargılama gideri olarak karşı tarafa yükletilen %12 ve azalan oranlarda belirlenen vekalet ücretini (esasında emeğe göre 3 katına kadar çıkabiliyor teorik olarak)
2-Av.Kanunu 164 gereğince taraflar arasında ücret belirlenmemişse dava miktarının % 10-20 arasında avukatın emeğine göre belirlenen bir oranda (genellikle % 10dur 11 i görmedim)
toplamı vekalet ücretinizdir ve azil ile muaccel hale gelir. Davanın sonuçlanmasının sizin için bir anlamı ya da davanın sonuçlanmasını beklemenize gerek yoktur. Ben Av.yasası 53. maddeye göre ön görüşme için tuttuğum tutanağa vekil edenin imzasını alarak, ücreti bu tutanağa geçiriyor ve imzalatıyorum. Tavsiye ederim. Bir de öncelikle vekalet ücretinizi icra takibine konu etmenizi , itiraz halinde itirazın iptali ve inkar tazminatı talep etmenizi seçenekler arasına almanızı tavsiye ederim.

Haksız azilin tarafların anlaşması kapsamında olduğunu düşünüyorsanız, Av.Kanunu 165.maddeyi işletip her iki tarafı dayanışmalı sorumlu tutan bir dava-icra takibi de yapabilirsiniz.
Old 27-06-2012, 08:38   #10
av_yaseminceylan

Sayın meslektaşım Tevrat Bey'e katılıyorum. Ancak bunları yaparken baronuza da meslek kuralları çerçevesinde bilgi vermeyi unutmayınız.
Old 27-06-2012, 11:14   #12
Av. Tevrat DURAN

Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları;

III. Meslektaşlar Arası Dayanışma ve İlişkiler

Bir avukat, başka bir avukata karşı asıl ya da vekil sıfatıyla takip edeceği davayı kendi barosuna bir
yazı ile bildirir. Bu kural, bilgi verme yükümlülüğü ile bağlı olarak baroların ve Türkiye Barolar
Birliği’nin üçüncü şahısların aleyhine veya üçüncü şahısların barolar ve TBB aleyhine açacağı davalar
için de geçerlidir.
2
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi