Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Elektrik Kayip Kaçakta Yeni Düzenleme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2016, 15:28   #1
avkdeniz

Varsayılan Elektrik Kayip Kaçakta Yeni Düzenleme

Sayın meslektaşlarım,
6446 sayılı kanunda yapılan değişiklik 17.06.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu değişikliklerle beraber ortaya ciddi problemler çıkacak. Muhalefet partileri söz konusu kanunun iptali için Anayasa mahkemesine gidecek. Fakat asıl problemler bundan sonra başlayacak diye düşünüyorum. Şuanda mahkemelerde, hakem heyetlerinde görülmekte olan dosyalar ve başvuralar mevcut.
Yeni eklenen maddelerle beraber mevcut mahkeme dosyaları, hakem heyeti başvuruları ve ilamsız takipler bertaraf edilmiş durumda. Aslında durum bundan sonra karışıyor. Mahkemelerde görülen dosyaların birçoğu bilirkişiye gönderilmiş vaziyette, mahkemelerin görüşü herkesin bildiği gibi Yargıtay hukuk genel kurulunun kararları doğrultusunda idi fakat görüştüğümüz bir çok hakim söz konusu çıkan kanunla fikrini değiştirmiş vaziyette.
Yürürlüğe giren kanun GÖRÜLMEKTE OLAN MEVCUT MAHKEME DOSYALARINI, HAKEM HEYETİ BAŞVURULARINI VE İLAMSIZ İCRA TAKİPLERİNİ DE KAPSIYOR. Ve bu dosyalar için MAHKEMELERİN VE HAKEM HEYETLERİNİN YETKİLERİ "Kurumun düzenleyici işlemlerine uygunluğunun denetimi ile sınırlıdır.” İBARESİ İLE KISITLANIYOR.
Bundan sonra ki sürecin nasıl işleyeceği tam bir muamma, bundan dolayı siz sayın meslektaşlarımızın görüşlerini bekliyorum.
1- Davalar ve başvuralar devam ederken ANAYASA MAHKEMESİNDE GÖRÜLMEKTE OLAN İPTAL DAVASI BEKLETİCİ SORUN YAPILABİLİR Mİ?
2- Kanunların geriye yürümemesi ile ilgili bir kanun yok ama teamül bu yönde, mahkemeler söz konusu davada aleyhe karar verir ve kesinleşirse ANAYASA MAHKEMELERİNİN İPTAL KARARLARININ GERİYE YÜRÜMEMESİ İLE İLGİLİ BİR İÇTİHAT MEVCUT NE YAPMAMIZ GEREKECEK?
3- HAKEM HEYETLERİNDEN LEHE ÇIKAN KARARLARIN ÇOĞU ÖDENEK OLMADIĞINDAN TEBLİĞ EDİLMEDİ SÖZ KONUSU KANUNDAN SONRA TEBLİĞ EDİLECEK, İLAMLI TAKİP YAPSAK TÜKETİCİ MAHKEMESİNDEN DÖNER Mİ?
ŞİMDİDEN YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.....

UMARIM BİR KEZ DAHA KAYBEDEN VATANDAŞ OLMAZ VE UMARIM BU KEZ GERÇEK BAĞIMSIZ YARGI KAZANIR....
Old 22-06-2016, 15:28   #2
Av.Alper1907

Açtığım davada cevaba cevap aşamasındayım. Davayı açtıktan sonra yeni yasa yürürlüğe girdi. Bende dilekçemde bu yasanın anayasa aykırı hükümler içerdiğini Yasaların geriye yürümezliği ilkesi ile de bağdaşmadığını bu durumun Anayaya'nın 2. maddesine aykırı olduğunu, hukuk güvenliği ilkesini ortadan kaldırdığı vs. belirttim. Daha önce Anayasa Mahkemesi'nin 07.02.2008 tarihli 2005/128 E. ve 2008/54 K. sayılı kararı ile Avukatlık Kanunu’na eklenen geçici 21. madde ile Avukatlık Kanunu’nun 163. ve 164. maddelerinde 4667 ve 5043 sayılı Yasalarla yapılan değişikliklerin bu Yasaların yürürlüğe girdiği tarihten daha önce yapılan avukatlık sözleşmelerinden doğan ihtilâflarda uygulanmasına ilişkin kanunî düzenlemeyi anayasaya aykırı bularak iptal ettiğini emsal gösterdim. Dilekçemde Anayasa Mahkemesine dosyanın gönderilmesini veya Anayana'ya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesi'ne yapılmış olan mevcut bir başvuru varsa ise, söz konusu başvurunun neticelenmesine kadar Anayasa'nın 152/1 maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi'nin bu konuda vereceği karara kadar davanın geri bırakılmasını istedim.
Bunları yazdım ama henüz göndermedim, cevaba cevap süresinin bitimine doğru göndereceğim. Bu arada Anayasa Mahkemesine bir başvuru olursa onu da ekleyip, Anayasa mahkemesinin kararına kadar beklenmesi isteyeceğim. Sonuçlarını bekleyip göreceğiz.

Edit: http://www.haberturk.com/ekonomi/ene...yuksek-yargida haberine göre kayıp-kaçak ile ilgili Anayasa Mahkemesine müracaat edilmiş
Old 24-06-2016, 08:10   #3
avukathan

Muhalefet partisi anayasa mahkemesine başvurdu mu?
Old 24-06-2016, 15:14   #4
Atalay ARSLAN

Merhaba. Kanun değişiklik tarihi 17.6.2016 tarihinden önce karar verilmiş Tüketici Hakem Heyeti kararları ile İlamlı İcra takibi başlattım. Bugün de Elektrik Şirketinin Avukatı meslektaşımı hakem heyeti kararlarına itiraz davası açarken gördüm. İlamlı icra takibine koyduğum hakem heyeti kararlarına kanun değişikliğinin etkisi hakkındaki değerli görüşlerinizi merak ediyorum.
Old 24-06-2016, 16:54   #5
avukathan

Alacağınız henüz kesinleşmediği için kanundan etkileniyorsunuz. Bu durumda davanın kaybedilip alınan ücretin geri ödenmesi çok olası görünüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi