Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçinin GPS ile takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2011, 16:20   #1
Aysel Çınar

Varsayılan İşçinin GPS ile takibi

Bir kargo şirketi, çalışanlarına GPS takarak; müşteriye en yakın çalışanını tespit edip, müşteriye yönlendirerek; hem müşteri memnuniyeti hemde zaman tasarrufu sağlamak istemektedir.

Ancak işçiye takılacak olan GPS`nin hukuka uygunluğu noktasında tereddütlerimiz söz konusudur. Bu konudaki fikirlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim .
Old 08-03-2011, 23:50   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Aysel Çınar;

Söz konusu girişimin, insan haklarına açıkça aykırılık olarak nitelendirilebileceği konusunda tereddüt olamaz. İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına
İlişkin Sözleşme'nin (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi)"Özgürlük ve güvenlik hakkı"na ilişkin 5. maddesi, "Özel hayatın ve aile hayatının korunması"na ilişkin 8. maddesi ve "Hakların kısıtlanmasının sınırları"na ilişkin 18. maddesinin bu uygulamayla ihlal edildiği kanaatindeyim.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce başlatılan benzer bir uygulama için bknz:http://www.posta.com.tr/turkiye/Habe...icleID=609 71
Old 09-03-2011, 05:15   #3
av.murat kılıç

Gps mesai saatleri içinde kullanılsa ve mesai saatleri bitince işçi gps i çıkartıp paydos etmesi durumunda yinede özel hayatın ihlali olur mu? Sadece mesai saatleri içinde kullanılan gps cihazının hukuka aykırı olmadığını düşünüyorum.
Old 09-03-2011, 09:06   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Aysel Çınar
Bir kargo şirketi, çalışanlarına GPS takarak; müşteriye en yakın çalışanını tespit edip, müşteriye yönlendirerek; hem müşteri memnuniyeti hemde zaman tasarrufu sağlamak istemektedir.

Ancak işçiye takılacak olan GPS`nin hukuka uygunluğu noktasında tereddütlerimiz söz konusudur. Bu konudaki fikirlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim .

Sayın Aysel Çınar;

"İşçiye GPS takmak" nedir allah aşkına? Uzaylıların çip takması gibi bir şey mi?

Çalışana hizmet için verilmiş bir araçta GPS sistemi olacaksa (ki bunu bir çok firma kullanıyor artık) kanımca hiçbir mahsur yok.

Araçtan bağımsız mobil bir cihazla bu takip yapılacaksa, mesai saatleri içinde yine böyle bir uygulamaya gidilebileceği düşüncesindeyim.

Saygılar,
Old 09-03-2011, 09:26   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Gps mesai saatleri içinde kullanılsa ve mesai saatleri bitince işçi gps i çıkartıp paydos etmesi durumunda yinede özel hayatın ihlali olur mu? Sadece mesai saatleri içinde kullanılan gps cihazının hukuka aykırı olmadığını düşünüyorum.

Mesai saatleri içerisinde dahi olsa ihlalin gerçekleşeceğini düşünüyorum. Zira, işçinin en ufak bir hareketinin uydudan takip edilebileceği bir durumda, tabir-i caizse "karşıdan karşıya geçerken önce sola değil sağa baktın, yürürken aniden geri döndün, vs.."şeklinde anormal müdahaleler olabileceği gibi, -affınıza sığınıyorum- bir yerde sabit belirli bir süre kalması durumunda wc'de kaldığı süre bile bilinebilecektir. Uç örnekler veriyorum ancak özel hayatın, mahremiyetin ihlalinin gps sistemiyle mesai saatleri içerisinde de mümkün olabileceğini vurgulamak istedim.

Saygılarımla..
Old 09-03-2011, 13:18   #6
av.hakanguner

Bu konu bir kaç yıldır benim de aklıma gelir bize yapılsa nasıl düşünürdük acaba. Ssk lı olarak bir avukatın yanında çalışıyorum, patron bize bi gps verse baksa duruşmadamıyız, hacizde miyiz, yada duruşmamız bitmiş okuldan bir arkadaşımızı görmüş bir bardak çay eşliğinde laklak mı yapıyoruz. Her halükarda böyle bir kontrol yöntemi hoş görünmüyor. Kişi değil fakat araç konusu mantıklı geliyor.

saygılarımla
Old 09-03-2011, 15:51   #7
Aysel Çınar

Öncelikle yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

Sayın Ekici Antalya Büyükşehir Belediyesi`nin uygulaması hakkında da bilgi sahibi olmakla birlikte hatırlatmanız için ayrıca teşekkür ederim.

Olayımızda işçiyi 24 saat izlemek gibi bir amaç söz konusu değil. Sadece mesai saatleri içerisinde böyle bir uygulama yapılmak isteniyor. İşçinin özveri ile çalışma yükümlülüğü vs de dikkaete alınırsa yalnızca özel hayatın gizliliği açısından olaya yaklaşmak eksik olur diye düşünüyorum.
Old 09-03-2011, 16:20   #8
Av.Magisnus1977

İlginç bir konu. Bence cihaz kişiden bağımsız olarak araca takılabilir. Sonuçta araçlar şirketin malı ve amaçta kargonun en hızlı şekilde ulaştırılması. Ek olarak işçiden yazılı onay alınırsa sorun çıkmaz diye düşünüyorum.
Old 09-03-2011, 18:13   #9
Levent Cirit

Kİşilerin giyeceği üniformaya monte edilecek boyle bir cihaz ve kişilerin bu sistem ile mesai saatleri içerisinde izlenmeye rıza gösterdiklerine dair bir beyan ile sorun çözümlenebilir diye düşünüyorum.
Old 09-03-2011, 18:23   #10
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Kİşilerin giyeceği üniformaya monte edilecek boyle bir cihaz ve kişilerin bu sistem ile mesai saatleri içerisinde izlenmeye rıza gösterdiklerine dair bir beyan ile sorun çözümlenebilir diye düşünüyorum.
Alıntı:
...işçiden yazılı onay alınırsa sorun çıkmaz diye düşünüyorum.
Sorunun çözülmesinden kasıt işçinin işine devamıysa evet, işçi kendisine dayatılan gps cihazının üzerine takılmasını kabul etmesiyle birlikte bir işi olmuş olur ya da işini kaybetme tehlikesini atlatır. Peki bu durum, insan hakkı ihlali olmadığı gerçeğini değiştirir mi?
Old 09-03-2011, 21:08   #11
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Aysel Çınar

İşin mahiyetinden ve özelliklerinden kopuk olmadığı anlaşılan bu uygulamada kanımca herhangi bir hukuki mahzur yoktur.

Amacın işçiyi değil müşteriyi takip ve müşteri memnuniyeti odağında olup olmadığı üzerinde durulmalıdır. Bence nirengi noktası burasıdır.

Burada ölçüt uygulamanın işin özelliklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı, uygulamanın işverenin/işletmenin genel yararının gereği olması, işçinin özel hayatına, kişilik değerlerine temas eder bir uygulama çerçevesi olmaması, uygulamanın yalnızca gezici personelle ve mesai saati ile sınırlı olması.

Saygılarımla.
Old 09-03-2011, 22:29   #12
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
İşin mahiyetinden ve özelliklerinden kopuk olmadığı anlaşılan bu uygulamada kanımca herhangi bir hukuki mahzur yoktur. Amacın işçiyi değil müşteriyi takip ve müşteri memnuniyeti odağında olup olmadığı üzerinde durulmalıdır. Bence nirengi noktası burasıdır. Burada ölçüt uygulamanın işin özelliklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı, uygulamanın işverenin/işletmenin genel yararının gereği olması, işçinin özel hayatına, kişilik değerlerine temas eder bir uygulama çerçevesi olmaması, uygulamanın yalnızca gezici personelle ve mesai saati ile sınırlı olması.
İşin özelliği gereği de olsa "cihazın işçide mevcudiyeti başlı başına özel hayata müdahaledir" şeklindeki düşüncemde ısrarcıyım. İşçi hakları özelinde insan haklarının, işverenin sağlayacağı yarardan evla olduğu kuşkusuzdur.

Saygılarımla..
Old 09-03-2011, 22:41   #13
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
İşin özelliği gereği de olsa "cihazın işçide mevcudiyeti başlı başına özel hayata müdahaledir" şeklindeki düşüncemde ısrarcıyım. İşçi hakları özelinde insan haklarının, işverenin sağlayacağı yarardan evla olduğu kuşkusuzdur.

Saygılarımla..

Kıymetli üstadım,

İşçinin (ve hepimizin) özel hayatı işinin esnasında cereyan eden ve onun içinde mündemiç olmasa gerektir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 09-03-2011, 22:47   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

GPS, konumu yaklaşık olarak belirten bir cihazdır. Öye ki hemen bir çok cep telefonundan bile bu işlevi almak mümkündür.

İşveren çalıştırdığı ve işyeri dışında göreve gönderdiği işçisinin mesai saatleri içinde konumunu (işin gereği olarak) bilmek zorundaysa, hiç bir şekilde yasak olarak nitelendirilemez. (Kanaatindeyim)
Old 09-03-2011, 22:54   #15
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
GPS, konumu yaklaşık olarak belirten bir cihazdır. Öye ki hemen bir çok cep telefonundan bile bu işlevi almak mümkündür.

İşveren çalıştırdığı ve işyeri dışında göreve gönderdiği işçisinin mesai saatleri içinde konumunu (işin gereği olarak) bilmek zorundaysa, hiç bir şekilde yasak olarak nitelendirilemez. (Kanaatindeyim)

Katılıyorum bittabi. Parantez içine hapsettiğiniz ibare konunun özüdür Üstadım.
Saygılarımla.
Old 10-03-2011, 09:32   #16
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
İşçinin (ve hepimizin) özel hayatı işinin esnasında cereyan eden ve onun içinde mündemiç olmasa gerektir diye düşünüyorum.
Sayın Av. Ömer GÜNTAY;
İşyerinde özel hayatın gereği gibi hareket etmekten bahsetmiyorum ki. Sadece bir işçinin nerede olduğu ve ne yaptığının işverence her an denetim/kontrol altında tutulmasının bir insan hakkı ihlali olduğunu savunuyorum.

Alıntı:
GPS, konumu yaklaşık olarak belirten bir cihazdır. Öye ki hemen bir çok cep telefonundan bile bu işlevi almak mümkündür. İşveren çalıştırdığı ve işyeri dışında göreve gönderdiği işçisinin mesai saatleri içinde konumunu (işin gereği olarak) bilmek zorundaysa, hiç bir şekilde yasak olarak nitelendirilemez. (Kanaatindeyim)
Sayın Av. Mehmet Saim DİKİCİ;
"Nasıl olsa isterlerse uydudan hepimizi diledikleri gibi takip edebiliyorlar, varsın işverenler de izlesin" diyorsunuz yanılmıyorsam. İşverenin menfaatleri için devlet otoritelerince tırpanlanan özgürlüklerin bir de özel sektörce kısıtlanmasını doğru bulmuyorum. Araçlara değil insanların üzerine verici yerleştiriliyor, bu uygulamayı hukukla bağdaştırmak mümkün değil diye düşünüyorum. Bu tip uygulamaların yaygınlaştığını düşünsenize, George ORWELL'in 1984 romanında kurguladığından bir farkı kalmayacak o zaman.

Saygılarımla..
Old 10-03-2011, 10:32   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

Sayın Av. Mehmet Saim DİKİCİ;
"Nasıl olsa isterlerse uydudan hepimizi diledikleri gibi takip edebiliyorlar, varsın işverenler de izlesin" diyorsunuz yanılmıyorsam.

Sayın Av.Engin EKİCİ,

Öyle demiyorum. GPS olayının kameradan farklı olduğunu, konumu yaklaşık olarak belirten bir cihaz olduğunu; "işin gereği olarak" işveren, çalışanının konumunu bilmek zorunda ise, GPS ile konumunu öğrenmesinin özel hayata müdahale sayılamayacağını söylüyorum.

Saygılar,
Old 10-03-2011, 10:44   #18
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av.Mehmet Saim DİKİCİ;

Yanlış anlayıp yorumladığım için özrümü kabul edin lütfen. "İşin gereği olarak" işveren tarafından konumunu her an bilebileceği bir vericinin işçinin vücudu üzerine yerleştirilmesinin insan haklarına aykırı olduğunu düşündüğümü bir defa daha vurguluyor, saygılar sunuyorum.
Old 10-03-2011, 11:03   #19
Adli Tip

Sayın EKİCİ;

Sabit bir işyerinde çalışanların çoğunun, hangi saatlerde işyerinde olduğunu tespit etmek amacıyla kapıdan girip çıkarken elektronik kart okutmaları isteniyor.

Pratik olarak hiç bir fark yok! Ofis dışında çalışanların hangi saatlerde "işyerlerinde" oldukları da GPS cihazyıla takip edilebilir.

Call Center'larda çalışanların da tüm telefon görüşmeleri kayıt alınıyor örneğin. Bu da o çalışanların haberleşme hürriyetini tahdit değildir, kanısındayım.

Saygılar,
Old 10-03-2011, 12:03   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Av.Mehmet Saim DİKİCİ;

Yanlış anlayıp yorumladığım için özrümü kabul edin lütfen. "İşin gereği olarak" işveren tarafından konumunu her an bilebileceği bir vericinin işçinin vücudu üzerine yerleştirilmesinin insan haklarına aykırı olduğunu düşündüğümü bir defa daha vurguluyor, saygılar sunuyorum.

Estağfurullah sayın EKİCİ,

Saygılar,
Old 10-03-2011, 14:46   #21
Atahun

Peki, "İşin gereği" ile "özel hayata müdahale" çakıştığında öncelik ne olmalıdır?
Old 10-03-2011, 14:50   #22
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Atahun
Peki, "İşin gereği" ile "özel hayata müdahale" çakıştığında öncelik ne olmalıdır?

"insan" olmalıdır.
Old 10-03-2011, 15:47   #23
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Atahun
Sayın Adli Tip; Bence çalışan, işyerinde mi dışarıda mı? bunu tespit etmek başka şey; nerede ve ne yapıyor? bunun takip ve tespitini yapmak başka şeydir. Kaldı ki bu durumda, kişi tuvalet ihtiyacı için bir yere girdiğinde bile hesap verme zorunda kalabilir.

Call Center' larda ise; sanırım çalışanlar, şirkete ait hat ve telefonu kullanıyorlar. Dolayısıyla bu görüşmelerin kayıt altına alınması normal. Ancak, kendi hatlarını kullanıyorlarsa ve bu görüşmeler kayıt altına alınıyorsa bence bu da özel hayatın gizliliğine aykırıdır diye düşünüyorum.

Tuvalete gitmek ayıp mı? Neticede kamera sistemi değil bu. Velev ki işçinin günde kaç kere, nerde tuvalete girdiği GPS'le tespit edilebiliyor olsun, bunda ne mahsur var?

Soruyu şöyle değiştirelim:

İşveren gözünün önünde olmayan çalışanın, mesai saatleri içinde yaptığı çalışmalarına ilişkin beyanlarına inanmak zorunda mıdır, yoksa bunun teyidini yapmaya hakkı var mıdır?

Örneğin işçinin görevi şu: Üzerinde reklam panosu olan bir araçla belli bir güzergahda gezmek. İşçi ay sonunda "belirtilen güzergahda gezdim" diyecek, maaşını alacak.
Old 10-03-2011, 15:53   #24
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Tuvalete gitmek ayıp mı? Neticede kamera sistemi değil bu. Velev ki işçinin günde kaç kere, nerde tuvalete girdiği GPS'le tespit edilebiliyor olsun, bunda ne mahsur var?

İşveren gözünün önünde olmayan çalışanın, mesai saatleri içinde yaptığı çalışmalarına ilişkin beyanlarına inanmak zorunda mıdır, yoksa bunun teyidini yapmaya hakkı var mıdır?

Örneğin işçinin görevi şu: Üzerinde reklam panosu olan bir araçla belli bir güzergahda gezmek. İşçi ay sonunda "belirtilen güzergahda gezdim" diyecek, maaşını alacak.

Özgürlüklerden yana olmakla (liberal), özgürlükçülük (libertarian) arasındaki nüans bu konu için de geçerlidir kanımca. Dikkatlere sunuyorum.

Saygılarımla.
Old 10-03-2011, 16:34   #25
Atahun

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Yukarıda alıntısını yaptığınız mesajımı silmiştim. Madem alıntı yaptınız sizi yanıtlayayım.

Bu cihazla sadece çalışanın bulunduğu mevki ve konum durumu amaçlanıyorsa, buna bir itirazım yoktur. Bahsi geçen cihazın marifetlerini bilmiyorum. Ancak, daha detaylı biz izleme sözkonusuysa, bu durum çalışan tarafından "işin gereğinin" ötesinde bir durum olarak algılanabilir. İtirazım bu noktadadır.

Diğer ifadelerinize aynen katılıyorum.
Old 11-03-2011, 13:32   #26
Levent Cirit

Yargıtayca onanmış bir örnek sanırım bu hususa ışık tutabilir;
Bir altın firması, çalışan işçilerinin mesai sonunda özel hazırlanmış küvetlerde duş almalarını şart koşuyor zira bu küvet, işçinin işi sırasında üzerine yapışan altın tozlarını toplamaya yarıyor ve firma bu yolla her yıl 1-2 kilo altın kaybı olduğunu tespit etmiş.
Buna uymayan bir işçinin iş akdi feshediliyor, işçi kıdem ve ihbar tazminatı için dava açıyor. Sonuçta mahkeme, uygulamanın insan hakkı ihlali oluşturmadığını, işçiyi rencide de etmeyeceğini, işin niteliği ve gereği dolayısıyla işverenin uygulamasının haklı olduğunu belirtiyor ve haklı fesih nedeniyle davayı reddediyor. Yargıtay da kararı onuyor.
Şimdi burada kişiye hergün duş aldırtmanın insan hakkı ihlali olduğu söylenebilir mi?
Aynı şekilde görevi, mesai saatlerinde işverenin talimatı doğrultusunda belirli güzergahı dolaşmak olan işçinin bu yolla takibi özel hayatın ihlali olabilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi