Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Mülkiyeti Dava Ehliyeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-04-2010, 13:17   #1
detay82

Varsayılan Kat Mülkiyeti Dava Ehliyeti

Herkese merhabalar,
Sorum şu;
Apartman aidat borcunu ödemeyen kat malikine karşı açılan davada davacı kısmına ..."...APARTMANI" yazmak yeterli midir, ayrıca "...Apartmanı Yönetimi" ya da "...Apartmanı Yönetimi Adına Yönetici..." mi yazılmalıdır. Ehliyet yönünden davanın reddedilme durumları nelerdir.
Şimdiden herkese teşekkürler.
Old 26-04-2010, 14:29   #3
av.çiğdem tuna

Davada taraf teşkili açısından düşünüldüğünde,Apartmanın tek başına ehliyeti yoktur. Bazı mahkemeler bu eksiğn tamamlanması için ek süre verebiliyor.Bu tip davalarda,'.... Apartman Yönetimi Adına Yönetici'isminin yazılması daha doğrudur.
Old 27-04-2010, 12:09   #4
detay82

Dava ret sebebi değil yani. Zira apartman yönetimlerinin tüzel kişilikleri bulunmadığı için dava açma ehliyetleri olmaması gerekir. Ancak davada davacı vekilinin dosyaya sunduğu vekaletnamede apartmanı yönetimini temsilen Başkan .... yazması davanın reddini engeller sanırım.
Old 27-04-2010, 13:07   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.ismaildeger
Dava ret sebebi değil yani. Zira apartman yönetimlerinin tüzel kişilikleri bulunmadığı için dava açma ehliyetleri olmaması gerekir. Ancak davada davacı vekilinin dosyaya sunduğu vekaletnamede apartmanı yönetimini temsilen Başkan .... yazması davanın reddini engeller sanırım.

Aidat borcunu icra takibine konu etmek ve akabinde dava açmak için apartman yönetiminin dava ehliyeti bulunmaktadır.
Old 27-04-2010, 20:07   #6
üye14072

yasa değişti
yöneticinin dava ehliyeti var
diye biliyorum
Old 27-04-2010, 23:01   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
yasa değişti
yöneticinin dava ehliyeti var
diye biliyorum
Kat Mülkiyeti Kanunu
II - Yöneticinin görevleri:
1. Genel yönetim işlerinin görülmesi:
Madde 35- Yöneticinin görevleri, yönetim planında belirtilir; yönetim planında aksine hüküm olmadıkça, yönetici aşağıdaki işleri görür:

i) Kat mülkiyetine ilişkin borç ve yükümlerini yerine getirmiyen kat maliklerine karşı dava ve icra takibi yapılması ve kanuni ipotek hakkının kat mülkiyeti kütüğüne tescil ettirilmesi
Old 28-04-2010, 00:07   #8
üye14072

sayın konyalı
benim kastettiğim 38nci maddede yapılan değişiklik idi

ama 35 i de bu vesile ile öğrendim.

saygılar sevgiler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi