Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Hangi konular güme gitsin?
Üyelerin çoğunun ilgisini çekmeyen konular 1 2,50%
İyi formüle edilmemiş, açıklanmamış konular 10 25,00%
Yoğun imla hataları içeren konular 4 10,00%
Cevabı açık seçik belli olan konular 10 25,00%
Bu durum kendiliğinden ortaya çıksın 15 37,50%
Oy Verenler: 40. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 259)

İlginç olmasına rağmen güme giden konular

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2009, 18:42   #1
Nusret

Varsayılan İlginç olmasına rağmen güme giden konular

Evet, bu konuya attığım başlık böyle: İlginç olmasına rağmen güme giden konular. Tabii ki, ilginçlik de görecelidir ve bana ilginç gelen başka bir arkadaşa böyle gelmeyebilir. Ama, 99 kişinin okuduğu bir konunun ilginç olarak görüldüğüne dair bir önyargımın olması da doğaldır. Evet, "Tedbir ve AİHS'nin 13. maddesi" başlığıyla açtığım konu bir-iki günde 99 kişi tarafından okunmuş ama bir Allahın kulu oturup da bir mesaj yazmamış. Ben de bundan ilham alarak güme giden konularla ilgili bir başlık açayım dedim.

Sayın arkadaşlar, peki bu konuda ne dersiniz? Güme gitsin mi, gitmesin mi? Ya da hangi konular güme gitsin? Bir de anket mi düzenlesek nedir?
Old 25-05-2009, 18:59   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Nusret
Evet, bu konuya attığım başlık böyle: İlginç olmasına rağmen güme giden konular. Tabii ki, ilginçlik de görecelidir ve bana ilginç gelen başka bir arkadaşa böyle gelmeyebilir. Ama, 99 kişinin okuduğu bir konunun ilginç olarak görüldüğüne dair bir önyargımın olması da doğaldır. Evet, "Tedbir ve AİHS'nin 13. maddesi" başlığıyla açtığım konu bir-iki günde 99 kişi tarafından okunmuş ama bir Allahın kulu oturup da bir mesaj yazmamış. Ben de bundan ilham alarak güme giden konularla ilgili bir başlık açayım dedim.

Sayın arkadaşlar, peki bu konuda ne dersiniz? Güme gitsin mi, gitmesin mi? Ya da hangi konular güme gitsin? Bir de anket mi düzenlesek nedir?

Seçenekler içinden birden fazlasını seçebiliyor muyuz?
Old 25-05-2009, 19:02   #3
Nusret

Varsayılan Birden fazla seçenek

Anketi düzenlerken önce birden fazla seçeneğin işaretlenmesini de aktif yapayım dedim. Ama karışıklığa yol açabileceği için yapmadım. Arkadaşlar en çok hangisi üzerinde duruyorlarsa onu işaretlesinler diye. Açsaydım, bütün seçeneklerin eşit oranda oy alma durumu sözkonusu olabilirdi.

Sanırım sonradan birden fazla seçeneği aktif kılmak da mümkün değil. Baktım, göremedim. Size en çok hangisi uygun geliyorsa onu işaretleyin dilerseniz.
Old 25-05-2009, 19:20   #4
Admin

Hemen her forum tabanlı sitede üyeler "açtığım konuyu X kişi okumuş, hiç cevap yazan olmamış, konu bu kadar mı zor/sıkıcı/anlaşılmaz vs." şeklinde serzenişte bulunuyorlarsa da, aslında bu çok doğru bir varsayım değil.

Unutmamak gerek ki, konular üye olmayanlar tarafından da okunabiliyor (en azından THS'de) ancak üye olmayanların yanıt yazması mümkün değil. THS için üye/konuk oranı yaklaşık 70'de 1. Yani siteyi her bir üye için aynı anda yaklaşık 70 de üye olmayan ziyaretçi ziyaret ediyor. Dolayısıyla örneğin 99 kişinin okuduğu bir konu için, "99'u da mı konuyu bilmiyor ki yanıt yazmamış" varsayımı hatalı olacaktır, zira bu sayı bu konunun aslında henüz 1-2 yanıt yazabilecek üye tarafından okunduğunu, diğer okuyanların çoğunluğunun ise yanıt yazma hakkı bulunmayan site ziyaretçileri olduğu işaret etmektedir.
Old 25-05-2009, 19:39   #5
ISIL YILMAZ

2,3 ve 4 üncü seçenekler güme gidebilir, hiç sakıncası yok
Old 27-05-2009, 14:05   #6
av_fguz

Bence hukukçu okumayı yazmayı iyi bilen ve sonucunda da iyi anlamayı bilen kişidir.Ya da öyle olmalıdır diye düşünüyorum.Bir çok forumda öyle yazılar görüyorum ki yazanların hukuk fakültesi mezunu olup olmadığını merak ediyorum.Hızlı yazarken belki bir harfin yerine bir diğerine basıp hatalı bir kelime yazabiliriz ve bu da gözümüzden kaçabilir.Buna bir diyeceğim yok.Ama çoğu meslektaşımın dilbilgisi kurallarına uymadan yazdığını görmek üzücü.
Ben ders olması bakımından imla kurallarına uymayanlar güme gitsin seçeneğini işaretledim.Çünkü yazdığımız dilekçe ve ifade kabiliyetimizin avukatlık mesleğine kattığı artılar azımsanamayacak kadar çoktur.Bir forum başlığında görmüştüm bir arkadaşımız "iyi dilekçe iş bitirir" yazmış katılmamak elde değil.Ayrıca bazı arkadaşların mesajlarında bir büyük harf sonra bir küçük harfle yazıldığını görmüştüm.Acaba bilgisayarın buna ilişkin bir ayarı mı var diye düşünmeden edemedim.Bu da bana tuhaf gelen bir yazım şekli idi aslında.Düzgün konuşup düzgün yazan meslektaşlar görmek dileğiyle.
Old 27-05-2009, 14:15   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Nusret
Anketi düzenlerken önce birden fazla seçeneğin işaretlenmesini de aktif yapayım dedim. Ama karışıklığa yol açabileceği için yapmadım. Arkadaşlar en çok hangisi üzerinde duruyorlarsa onu işaretlesinler diye. Açsaydım, bütün seçeneklerin eşit oranda oy alma durumu sözkonusu olabilirdi.

Sanırım sonradan birden fazla seçeneği aktif kılmak da mümkün değil. Baktım, göremedim. Size en çok hangisi uygun geliyorsa onu işaretleyin dilerseniz.

Birden fazla seçenek işaretlenebilmeli. Çünkü asıl tek seçenek işaretlenirse doğru sonuç çıkmayabilir. Bir seçekte yoğunlaşma olursa, diğer seçenekler makul görünmüş olacak. Oysa Işıl Hanım'ında belirttiği gibi, çok seçenek "güme" veya "çöpe" gitmelidir.

İzin verirseniz düzeltmeye çalışayım.
Old 27-05-2009, 14:19   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Admin
Hemen her forum tabanlı sitede üyeler "açtığım konuyu X kişi okumuş, hiç cevap yazan olmamış, konu bu kadar mı zor/sıkıcı/anlaşılmaz vs." şeklinde serzenişte bulunuyorlarsa da, aslında bu çok doğru bir varsayım değil.

Unutmamak gerek ki, konular üye olmayanlar tarafından da okunabiliyor (en azından THS'de) ancak üye olmayanların yanıt yazması mümkün değil. THS için üye/konuk oranı yaklaşık 70'de 1. Yani siteyi her bir üye için aynı anda yaklaşık 70 de üye olmayan ziyaretçi ziyaret ediyor. Dolayısıyla örneğin 99 kişinin okuduğu bir konu için, "99'u da mı konuyu bilmiyor ki yanıt yazmamış" varsayımı hatalı olacaktır, zira bu sayı bu konunun aslında henüz 1-2 yanıt yazabilecek üye tarafından okunduğunu, diğer okuyanların çoğunluğunun ise yanıt yazma hakkı bulunmayan site ziyaretçileri olduğu işaret etmektedir.

Kendi adıma yukarıda yazılanlar ilave yapmam gerekirse...Sözkonusu forumu okudum, mesaj yazacaktım. Ama zaman bulamadım. Gerek mesleki yoğunluk, gerekse THS içindeki yoğunluktan dolayı fırsat bulamadım. Belki bu durumda bulunan başka üyelerimiz de olabilir.
Old 27-05-2009, 14:28   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av_fguz
Düzgün konuşup düzgün yazan meslektaşlar görmek dileğiyle.

Bu arada zikrettiğiniz arkadaşlar; birazcık da "hukuk" ile ilgilenseler çok daha iyi olur.
Old 27-05-2009, 14:33   #10
Armağan Konyalı

Bu durum kendiliğinden ortaya çıksın seçeneğini işaretledim. Aslında bu seçenek HEPSİ anlamına gelir diye düşündüm. Ama öte yandan çoğunluğun dikkatini çekmeyecek soruların güme gitmesini istemem.

İyi açıklanmamış soruların önemine göre karar verilmeli.

Kanuna baksa doğruyu bulacak üyelerin soruları ve imlası bozuk üyelerin soruları güme gitse de olur.

Sizin sorunuzu yanıtlamayışımın nedeni bu konuda henüz kendi görüşümü oluşturamayışımdır. Her isteyene ihtiyati tedbir verilmesi uygulamasının sakıncalarını konusunda kararsızım. Önce karar verilmeli, sonra yanıt verilmeli diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 27-05-2009, 14:45   #11
av_fguz

Sayın Saim cevabınızı anlayamadım ki yorum yapayım.Saat dört olmuş yorulmuşum ve kahve saatim gelmiş galiba ondan oldu.Üzgünüm.
Old 27-05-2009, 14:51   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av_fguz
Sayın Saim cevabınızı anlayamadım ki yorum yapayım.Saat dört olmuş yorulmuşum ve kahve saatim gelmiş galiba ondan oldu.Üzgünüm.

Ben sürekli kahve içiyorum. Ama çok içmenizi tavsiye etmem. Cevabım sizin konu ettiğiniz, "güzel yazıp, okuyan =(G.Y.O)" kişilere yönelikti...
Old 27-05-2009, 15:10   #13
av_fguz

Kahvemi içtim,beynime kan gitti,şimdi doğru düşünmeye başladım.Ne dediğinizi anladım.
Old 27-05-2009, 16:43   #14
Admin

Alıntı:
Yazan av_fguz
Bence hukukçu okumayı yazmayı iyi bilen ve sonucunda da iyi anlamayı bilen kişidir.Ya da öyle olmalıdır diye düşünüyorum.Bir çok forumda öyle yazılar görüyorum ki yazanların hukuk fakültesi mezunu olup olmadığını merak ediyorum.Hızlı yazarken belki bir harfin yerine bir diğerine basıp hatalı bir kelime yazabiliriz ve bu da gözümüzden kaçabilir.Buna bir diyeceğim yok.Ama çoğu meslektaşımın dilbilgisi kurallarına uymadan yazdığını görmek üzücü.
Yukarıdaki eleştirinize katılmamak imkansız. Ayrıca THS yönetiminin de arka planda sıkça "kötü yazılmış" mesajları ayıkladığını (ve yazanları uyardığını vs.) düşünürseniz, sizin forumda gördüğünüz ne yazık ki buzdağının görünen yüzünden ibaret ve işin arka planı tahmininizden de kötü durumda.

Ancak "bu Şekİlde bİr bÜyÜk bİr kÜçÜk" harf yazan meslektaşlarımızı bu eleştirinin dışına almak isterim zira bu yazım şekli genellikle internet acemiliğinden kaynaklanıyor. İnternet etiğine göre BU ŞEKİLDE TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE YAZILAN mesajlar bağırmak anlamına geldiğinden, forum mesajlarında bu tarz mesajlara sıcak bakılmıyor ve forum programı da bu şekilde yazan acemi üyelerin mesajlarındaki harfleri küçültmeye çalışıyor. Ancak program Türkçe harfleri tam algılayamadığından, metnin bir kısmı küçük bir kısmı büyük kalabiliyor. Dolayısıyla böyle bir mesaj gördüğünüzde üyemizin internete yatkın olmaması nedeniyle mesajı TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE yazdığını ve forum programının da başarısız bir küçültme işlemi yaptığını varsayabilirsiniz.
Old 28-05-2009, 17:35   #15
lawyer_721

"İyi formüle edilmemiş, açıklanmamış konular. "
istemesek te zaten güme gitmeye mahkumdurlar.
Old 29-05-2009, 15:44   #16
Av.Selim Balku

Sayın Nusret, kullanılan "güme gitmek" deyiminin hikayesini öğrendiğimde, forum konusu ile alakalı isabetli bir deyim kullandığınızın farkına vardığımı belirtmek isterim.

Cevabım:

Güme gitmesi gereken konuları çok seviyoruz.

Televizyonda ki yüksek reyting yapan programlarla THS'de "güme gitmesi gereken konuların" aynı reytingi yaptığı düşünüyorum.

Kolay gelsin...
Old 31-05-2009, 03:13   #17
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İlk seçeneğe mutlak güvenip, itibar edemeyeceğimize göre; bu durum kendiliğinden açığa çıkmaz.

Bu durumda ilk ve son şık dışında kalan tüm seçeneklere evet yanıtı veriyorum
Old 04-07-2009, 21:23   #18
Nur Deniz

Aciiilllllll! başlığı adında yazılmış ama daha önce tartışılmış konular..

Sitede bulunan ve konu açılmadan araştırma zahmetine girilmeden tekrarlanan konular.

Yazım kurallarına uyulmayan konular.

Gitmeli..

Güm diye artık neye deniyorsa.

Bence yani..
Old 05-07-2009, 14:30   #19
Nur Deniz

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=39612

Bir örnek ...

Meslektaş sorularına sorulabilecek soru , hukuk sohbetinde yer almış ve hukuk sohbetlerine benim gibi hukuktan anlamayan üyelerde katılabiliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi