Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

babası ve annesi eve almıyorlar. çocuğumu bile zorla görüyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2009, 00:31   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan babası ve annesi eve almıyorlar. çocuğumu bile zorla görüyorum

KAHDEM Derneği Kurumsal Sitesine gelen mesaj,yazana bilgi verilerek alana taşınmıştır.

Alıntı:
05 şubat 2009 tarihinde eşimle tartıştım.ekonomik sebeplerden dolayı... bunun üzerine eşim babasını arıyor ve tartıştığımızı söylüyor.babası eşime beni evden çıkarmasını ve anahtarları almasını söylüyor.bende olayların daha fazla büyümemesi için anahtarları eşime bırakıp evden ayrıldım.bursadan istanbula gittim ama giderken pişman oldum.2 gün otogarda kaldım fakat geri dödüğümde eim ebabasıyla birlikte eş yaları alıp başka bir eve taşımışlar kızımıda taşındıkları semt okuluna yazdırmışlar...bana söylenen şimdi eşim benden ayrılmak istiyor şiddet yok küfür yok aldatma yok kabahatli suçlar yok sadece ekonomi bahane ediliyor ben eşimi çok seviyorum boşanmak istemiyorum .şimdi ne yapmam lazım kimsem yok ...memlekette evlenip bursaya geldiğimiz için şu anda üzerimdeki elbiselerden başka hiçbirşeyim yok hepsi eşimde.ama babası ve annesi eve almıyorlar. çocuğumu bile zorla görüyorum olay çıkmasın diye yargıyada gitmedim şimdi ne yapmalıyım davayı ben açarsam ne olur maddi ve manevi dava .eşimin babasına yoksa onların dava açmasınımı bekleyim bukonuda beni aydınlatırsanız sevinirim
Old 16-03-2009, 10:45   #2
üye8180

Sayın Konuk, boşanma davası açabilir, bu davada , çocuğun velayetini, nafaka, maddi ve manevi tazminat, kişisel eşyaların iadesi taleplerinde de bulunabilirsiniz. Bu davada, eşinizin babasına karşı yöneltebileceğiniz bir tazminat talebi olamaz. Sadece, eşinizin, babasının kışkırtmalarına uyarak sizi evden attığını ve bu yönüyle ağır kusurlu olduğunu iddia edebilirsiniz. Tazminat taleplerinizi eşinize yöneltebilirsiniz. Aynı davada, çocukla kişisel ilişki kurulması talebinde de bulunursanız, bu sağlanacaktır.

Avukat yardımı almanızı, yoksulsanız bulunduğunuz yer Baro Adli Yardım Servisine başvurarak size ücretsiz avukat atanmasını talep edebilirsiniz.
Old 16-03-2009, 22:07   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

...

Alıntı:
ben eşimi çok seviyorum boşanmak istemiyorum .

Sayın Katılımcı;

Değerli meslektaşımın da belirttiği gibi boşanma davası açabilirsiniz, yukarıdaki beyanınızı da dikkate alarak şunu da eklemek isteriz ki,
Alıntı:
III. Birlikte yaşamaya ara verilmesi

Madde 197 - Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.

Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.

Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

Bu ve ilgili maddeler gereğince,ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu veya ayrı yaşamak zorunda bırakıldığınızı kanıtlamanız halinde bir boşanma davası açmadan da, çocuğunuzun velayetini ve tedbir nafakası niteliğinde, eşinizin yapması gereken parasal katkıya karar verilmesini aile mahkemesi yargıcından talep edebilirsiniz.

Ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu da; evi terk etmeye zorlandığınız şeklinde, psikolojik şiddet ve tehdit gördüğünüzü tanık dahil her tür delil ile ispatlayabilirsiniz.Yine bu şekilde, eşinizin ailesinin olumsuz telkinleri ile hareket ettiğini ve aile birliğini korumadığını ispatlama yoluna gidebilirsiniz.

Kişisel(özel)eşyalarınız için ise şu an nerede olduklarını biliyor iseniz orada, bu eşyalarınızın cins adet ve değer olarak listesini yaparak bir dilekçe ile mahkemece tespit yapılmasını ve size teslim edilmelerini isteyebilirsiniz.

Sayın Katılımcı;

Mutlaka doğrudan avukat desteği ile hareket ediniz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi