Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

beni evi tek etmeye zorladı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2009, 16:57   #1
Konuk

Varsayılan beni evi tek etmeye zorladı

eşim bana bir kaç aydır baskı ve hakaret uygulayarak babamın evine gitmek zorunda bıraktı.Boşanma davası açmış. Ev eşyalarını boşaltmaya başladığını öğrendim. Benim üzerime olan araba evin önünde ama alamıyorum

eşyalar için ne yapabilirim
araba için ne yapabilirim
Old 15-03-2009, 17:38   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Evi terk etmeye zorlandığınızı, eşinizin baskı ve hakaretlerini her türlü delil ile kanıtlayarak, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğu boşanma davasının reddini sağlayabileceğiniz gibi, eğer siz de boşanmayı istiyor iseniz, eşinizden nafaka ve maddi ve manevi tazminat teleplerinde bulunabilirsiniz.

Ev eşyalarınız ile ilgili olarak, eşyalar henüz götürülmeden veya nereye götürüldü iseler orada TESPİT yaptırabilirsiniz.Burada özel eşyalarınızın tarafınıza diğer eşyaların da yediemine teslimini isteyebilirsiniz.

sonrasında da mülkiyetinin size ait oludğunu iddia ettğiniz bu eşyaların tarafınıza aynen iadesini olmadığı taktirde değerleri toplamının tarafınıza faizi ile birlikte ödenmesi için dava açabilirsiniz.

Ayrıca TMK 169.maddesi gereğince,
Alıntı:
III. Geçici önlemler

Madde 169 - Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

Boşanma davasının açıldığı aile mahkemesinden araba ile ilgili olarak kullanımının size tahsis edilmesin yönünde bir tedbir kararı alabilirsiniz.

Haklarınız oldukça çeşitlidir, durumunuzun hassasiyetini de gözönüne alınarak daha çabuk hareket edebilmek için bir avukatın DOĞRUDAN yönledirmesinden yararlanmanızda YARAR vardır.

Eğer maddi durumunuz vukatlık ücreti ödemeye elverişli değil bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz.Boşanma davasının görüldüğü yer barosuna başvuru için mahkeme yargıcından süre dahi talep edebilirsiniz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi