Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İade mernis tebligatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-10-2015, 20:33   #1
cuysala

Varsayılan İade mernis tebligatı

Merhaba değerli meslektaşlarım,
Borçluya gönderdiğimiz ödeme emri tebligatında icra müdürlüğü tebligat zarfı çıkartırken zarfın üzerinde mernis adresidir yazmasından dolayı posta memuru muhtara tebliğ etmiş, 21. Madde gereği muhtara tebliğ edildi demiş. Henüz birinci tebligatimizdi. Şimdi 21 e göre yeniden mernise gönderilsin diye talep açıp tekrar göndermeyi düşünüyorum. Dogru olan bu mudur ? Fikri olan meslektaşlarımı bekliyorum.
Old 28-10-2015, 15:47   #2
Av.ZehraY

Merhabalar değerli meslektaşım;
Mernis adresine m.21'e göre tebligat yapılmasından ötürü bir daha tebligat göndermenizin birşey değiştirmeyeceği kanaatindeyim.Ayrıca m 21'e göre tebligatın iade edilmemesi yönünde ihtar oluyo.Yani evrak size gelse de iade edilmiş sayılmaz diye düşünüyorum.
Old 28-10-2015, 18:12   #3
cuysala

Alıntı:
Yazan Av.ZehraY
Merhabalar değerli meslektaşım;
Mernis adresine m.21'e göre tebligat yapılmasından ötürü bir daha tebligat göndermenizin birşey değiştirmeyeceği kanaatindeyim.Ayrıca m 21'e göre tebligatın iade edilmemesi yönünde ihtar oluyo.Yani evrak size gelse de iade edilmiş sayılmaz diye düşünüyorum.

Yeni talep açmadan tebligat zarfındaki mernis ibaresini kaldırarak yeniden gönderdim tebligatı Zehra hanım. Yanlış gitmiş tebligatı dosyadan yok etmeyi düşünüyorum
Old 30-10-2015, 10:34   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Ödeme emri muhtara tebliğ edilmiş ise takip kesinleşmiştir.

Yeniden tebligat gönderme mantığınızı anlayamadım.
Old 30-10-2015, 21:34   #5
cuysala

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Ödeme emri muhtara tebliğ edilmiş ise takip kesinleşmiştir.

Yeniden tebligat gönderme mantığınızı anlayamadım.

Mernis adresine tebligat çıkartılsın şeklinde idi talebim ama posta memuru 21.maddeye göre muhtara tebliğ etmiş. Birinci husus, bundan sonraki haciz talebinin bence icra müdürü tarafından kabul edilmeyeceği. İkincisi de, İcra takibi kesinleşmiş diyorsunuz ama tebligat usulsüzlüğünden dolayı borclu dava acar ise, borç miktarı da fazla olduğu icin islerin daha da uzamasından korkuyorum açıkcası.

İlk talebiniz 21.maddeye göre tebligat gönderilmesine olmamasına rağmen yine de kesinleşmiştir mi demek istiyorsunuz ?
Old 30-10-2015, 21:59   #6
Av.Bülent AKÇADAĞ

Evet posta memurunun yaptığı işlem neticesinde tebligat usulüne uygundur. Takibiniz kesinleşmiştir.
Old 31-10-2015, 09:01   #7
Av.Süleyman Yılmaz

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Evet posta memurunun yaptığı işlem neticesinde tebligat usulüne uygundur. Takibiniz kesinleşmiştir.

Konuyu tebligat kanununun ilgili maddelerine bakarak değerlendirsek sanırım konu aydınlığa kavuşacaktır:

BİLİNEN ADRESTE TEBLİGAT
MADDE 10–Tebligat, tebliğ yapılacak şahsa, bilinen en son adresinde
yapılır. Şu kadar ki; kendisine tebliğ yapılacak şahsın müracaatı veya kabulü
şartıyla her yerde tebligat yapılması caizdir.
(Ek fıkra: 6099–11.1.2011 / m.3 / Yürürlük / m.18/ç ) Bilinen en son adresin
tebligata elverişli olmadığının anlaşılması veya tebligat yapılamaması hâlinde,
muhatabın adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresi, bilinen en son
adresi olarak kabul edilir ve tebligat buraya yapılır.

Bilinen adreste tebligat
MADDE 16*–*(1) Tebligat,*öncelikle tebliğ*yapılacak*şahsın bilinen en
son adresinde yapılır. Bilinen en son adresin tespitinde, tebliğ*isteyenin beyanı,
muhatabın veya diğer ilgililerin bildirimleri ya da mevcut belgeler esas alınır.
(2) Bilinen en son adresin tebligata elverişli olmadığının anlaşılması*veya
tebligat yapılamaması*hâlinde, muhatabın adres kayıt sisteminde bulunan yerle-
şim yeri adresi bilinen en son adresi olarak kabul edilir ve tebligat buraya yapılır.
Ayrıca başkaca adres araştırması*yapılmaz. 79 uncu maddenin ikinci fıkrasına
göre renkli bastırılan tebligat zarfında, adresin muhatabın adres kayıt sistemindeki
yerleşim yeri adresi olduğu belirtilerek bu adrese tebligat yapılacağına dair
meşruhata yer verilir.

TEBLİG İMKANSIZLIĞI VE TEBELLÜĞDEN İMTİNA
MADDE 21–(Değişik: 3220–6.6.1985) Kendisine tebligat yapılacak kimse
veya yukarıdaki maddeler mucibince tebligat yapılabilecek kimselerden hiçbiri
gösterilen adreste bulunmaz veya tebellüğden imtina ederse, tebliğ memuru tebliğ
olunacak evrakı, o yerin muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birine veyahut
(Değişik ibare: 4829–19.3.2003 / m.5) “zabıta amir veya memurlarına” imza
mukabilinde teslim eder ve tesellüm edenin adresini ihtiva eden ihbarnameyi
gösterilen adresteki binanın kapısına yapıştırmakla beraber, adreste bulunmama
halinde tebliğ olunacak şahsa keyfiyetin haber verilmesini de mümkün oldukça
en yakın komşularından birine, varsa yönetici veya kapıcıya da bildirilir. İhbarnamenin
kapıya yapıştırıldığı tarih, tebliğ tarihi sayılır.
(Ek fıkra: 6099–11.1.2011 / m.5 / Yürürlük / m.18/ç ) Gösterilen adres
muhatabın adres kayıt sistemindeki adresi olup, muhatap o adreste hiç oturmamış
veya o adresten sürekli olarak ayrılmış olsa dahi, tebliğ memuru tebliğ olunacak
evrakı, o yerin muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birine veyahut zabıta amir
veya memurlarına imza karşılığında teslim eder ve tesellüm edenin adresini ihtiva
eden ihbarnameyi gösterilen adresteki binanın kapısına yapıştırır. İhbarnamenin
kapıya yapıştırıldığı tarih, tebliğ tarihi sayılır.
(Ek fıkra: 4829–19.3.2003 / m.5) Muhtar, ihtiyar heyeti azaları, zabıta
amir ve memurları yukarıdaki (Değişik ibare: 6099–11.1.2011 / m.5 / Yürürlük /
m.18/ç ) “fıkralar” uyarınca kendilerine teslim edilen evrakı kabule mecburdurlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi