Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eczane sözleşmesinin feshi, tedbir kararı alamıyorum.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2010, 13:16   #1
üye32062

Varsayılan Eczane sözleşmesinin feshi, tedbir kararı alamıyorum.

Sn.meslektaşlarım
Eczanesinde rapor bulunan bir müvekkilin sözleşmesi 3 aylıgına feshedildi. Bende asıl davadan önce tedbir başvurusunda bulundum.
Başvurum "aynı mahkemenin diğer dairesine düşen tüm başvurular kabul edilmesine" rağmen rededildi.
Bende yeniden diğer mahkemeye başvurdum, ancak bu başvurumda ilk mahkemenin ret kararına itiraz etseydin, kanunu dolanıyorsun şeklinde gerekçeyle yine reddedildi. Böyle bir gerekçe olabilirmi?
Müvekkilin eczanesi su an kapalı. HUMK 107 de yazılı itiraz prosedürünü takip edecek zamanımız yok. Zarar sürekli artıyor. Zaten fesihte 3 aylığına yapıldı, 3 aydan sonra sözleşme yenilenecek.
Bende asıl davayla birlikte yeniden tedbir isteyeyim diyorum. Ancak tereddütlerim var, feshin haksızlığının tespiti ve iptalinimi isteyeceğim?
Aynı mahkemenin iki farklı dairesi nasıl böyle farklı kararlar verir anlayamıyorum. Bu konuda yardımcı olacak ve karar ekleyecek meslektaşlarıma şimdiden cok teşekkür ederim.
Old 08-05-2010, 23:37   #2
umutlaw

Hkuk bagimsizligi ve dusunce ozgurlugu diyorum, her hakim kendi kanaatini kullanmistir tabi tartismalar bir yana bence siz fesih kararinin haksizligi noktasi uzerinde durun basitce bir islem icin 3 y boyunca kapatma cezasi biraz abartilidir bu para cezasi olur ancak kisiyi isten gucten ve mesleginden geriye birakip ustelik cevresinede bi suru soz kazandiracak sekilde olmamasi ve bununda hukukun modern cezalandirma normlarina aykiri oldugunu dusunuyorum.
Old 09-05-2010, 03:25   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Başvurum "aynı mahkemenin diğer dairesine düşen tüm başvurular kabul edilmesine" rağmen reddedildi.

Anladığım kadarıyla müvekkilinizin eczanesinde çok sayıda rapor bulunmuş.

Sosyal Güvenlik Kurumu Kapsamındaki Kişilerin Türk Eczacıları Birliği Üyesi Eczanelerden İlaç Teminine İlişkin Protokol hükmüne göre:

6.3.2. Eczanede yapılan denetimlerde, eczacı, eczane çalışanları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler hariç, bu protokol kapsamındaki kişilere ve TEB ile ilaç hizmeti sunumuna yönelik olarak protokol imzalamış diğer kurum mensuplarına ait sağlık karneleri ve/veya sağlık raporu (aslı veya fotokopisi) bulundurulduğunun tespiti halinde 250 TL cezai şart uygulanarak eczane yazılı olarak uyarılır, tekrarı halinde 250 TL cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 2 (iki) ay süre ile sözleşme yapılmaz.

Ancak eczanede bulunan karne veya sağlık raporu sayısının (aslı veya fotokopisi) 10 (on) un üzerinde olması halinde uyarı yapılmaksızın sözleşme feshedilir ve 3 ay süreyle sözleşme yapılmaz.

Bu durumda ihtiyati tedbir kararı veren mahkemelerin kararları bana şaşırtıcı geliyor. İhtiyati tedbir kararlarının gerekçelerini merak ettim.
Alıntı:
Ben de yeniden diğer mahkemeye başvurdum, ancak bu başvurumda ilk mahkemenin ret kararına itiraz etseydin, kanunu dolanıyorsun şeklinde gerekçeyle yine reddedildi. Böyle bir gerekçe olabilir mi?

Böyle bir gerekçe olabilir. Kanun reddedilen ihtiyati tedbir talepleri üzerine itiraz yolu göstermiş olduğuna göre sizin talebinizin reddi üzerine tekrar tekrar talepte bulunmanız yerine itiraz yoluna gitmeniz gerekir. Benzetmek gibi olmasın: Talebin reddi üzerine itiraz yolu açıkken, yeni nedenler ortaya çıkmamışken, tekrar talepte bulunmak derdest bir dava varken tekrar dava açmak gibi olur.

Saygılarımla
Old 09-05-2010, 13:16   #4
üye32062

Öncelikle İlginize teşekkür ederim.
Fesih kararı ile birlikte müvekkilin sistemi de kapandı. Eczanesi su an kapalı. HUMK 107-108 de yazılı itiraz prosedürünü uygulamayı düşündüm ancak itiraz kararının incelenmesi için karşı tarafın davet edilmesi ve dinlenmesi lazım. Bu arada geçecek sürede ki muhtemelen birkaç ay müvekkilin eczanesi kapalı kalacak. Sonunda itiraz kabul edilerek tedbir kararı verilse de fazla bir anlamı olmayacak. Zira fesih zaten 3 aylık süreyle yapılmıştı.
O nedenle itirazın incelenmesi için geçecek süreyi göze alamadım. Netice de fesihle beraber para cezası da uygulanan eczacılara ait başvurular kabul edildi, biz ise alamadık. Teşekkürler, saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi