Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtİrazin Kismen İptalİnde Tehİrİ İcra Talebİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2010, 12:59   #1
Hakkaniyet

Varsayılan İtİrazin Kismen İptalİnde Tehİrİ İcra Talebİ

Arkadaşlar, bu konu ile ilgili araştırma yaptım ancak net bir cevap bulamadım.
İtirazın iptali davasında borçlu vekiliyim. Mahkeme kısmen alacaklının itirazının kabulüne , alacak yargılamayı gerektirdiğinden icra inkar tazminatı ödememe yönünde lehimize karar verdi.
İtirazın iptali konusu olan alacak ilamsız takibe konudur. Biliyorsunuz mehil vesikası ilamlı icra için öngörülmüş. Mahkeme kararını tehiri icra talepli olarak temyiz etmek istiyorum, itirazın iptali istenen alacak ise ilamsız , o halde ben gerekçeli kararı tehiri icra talepli olarak temyiz ederek, icradan mehil vesikası alabilirmiyim, icrayı kesinleşene kadar durdurabilirmiyim ??
Old 13-05-2010, 13:35   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Hakkaniyet
Arkadaşlar, bu konu ile ilgili araştırma yaptım ancak net bir cevap bulamadım.
İtirazın iptali davasında borçlu vekiliyim. Mahkeme kısmen alacaklının itirazının kabulüne , alacak yargılamayı gerektirdiğinden icra inkar tazminatı ödememe yönünde lehimize karar verdi.
İtirazın iptali konusu olan alacak ilamsız takibe konudur. Biliyorsunuz mehil vesikası ilamlı icra için öngörülmüş. Mahkeme kararını tehiri icra talepli olarak temyiz etmek istiyorum, itirazın iptali istenen alacak ise ilamsız , o halde ben gerekçeli kararı tehiri icra talepli olarak temyiz ederek, icradan mehil vesikası alabilirmiyim, icrayı kesinleşene kadar durdurabilirmiyim ??
Merhaba;

İtirazın iptali davası ile takip ilamlı takibe dönüşecektir, böylece siz de icranın geri bırakılmasına dair süreci işletebileceksiniz...

Saygılarımla...
Old 13-05-2010, 13:40   #3
Av.Özgür KARABULUT

Bir de araştırma yaparken şu tartışmaya baktınız mı?

Tıklayınız
Old 13-05-2010, 17:26   #4
Hakkaniyet

İlginize teşekkür ederim. O tartışmayı inceledim. Ancak Yargıtay kararında yeniden ödeme emri tebliğine gerek olmadığını, itirazın iptali kararını ekleyerek, taleple hacze devam edileceği yolunda karar vermiş.
Yani benim anladığım alacaklı vekili kısmen kabul edilen alacağı için mahkeme kararını ilamsız takip dosyasına sunarak, bize ödeme emri göndermeksizin , mahkeme kararını aldığı gün haciz talebinde bulunabilir.
Haliyle bizim de alacaklının kararı aldığı gün böyle bir talebini engelleyebilmemiz için mahkemenin ve icranın kapısında nöb tutmamız gerekebilir
O yüzden bazı arkadaşlarla konuştum, icra d.leri en azından kararın temyiz süresinin geçmesini bekliyorlarmış..Bu konuda tereddüt ettim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi