Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

açık faturaya dayalı icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2010, 12:47   #1
av.kashan

Önemli açık faturaya dayalı icra takibi

Açık faturaya dayalı takip yapmayı düşünüyorum ancak;forum sayfalarında incelediğim üzere, açık faturaya dayalı takibe itiraz edildiği takdirde açılan itirazın iptali davası açık faturadan dolayı reddediliyormuş.Müvekkil, faturaya hizmetin ne olduğunu yazmamış,karşı tarafla da uzun süreli ticari ilişkileri var.Borçlu, borcu olmadığını ileri sürecek ve belki de o dönemlere denk gelen dekontları ibraz edecek.Ayrıca, taraflar arasında cari hesap sözleşmesi yok ve faturalar üzerinde sadece borçlu şirketin imzasız kaşesi bulunmakta.İlk defa böyle bir durumla karşılaştığım için kafam oldukça karıştı.Bu koşullarda ,itirazın iptalinden sonuç alabilir miyim? Bu konuda değerli meslektaşlardan yardım istiyorum.İyi çalışmalar
Old 12-05-2010, 07:45   #2
küçükşengün

Açılacak itirazın iptali davasında, tarafların ticari defterleri incelenecektir. Ayrıca (varsa) imzalı sevk irsaliyeleri gözönüne alınacak ve gerektiğinde tanık dahi dinlenebilecektir.
Old 12-05-2010, 21:56   #3
avbilgen

Burada sadece bir açık faturaya dayalı değil de uzun zamanlı ticari ilişki varsa varsa neden cari hesap bakiyesine göre icra takibi yapmıyorsunuz? Çünkü sadece bir tek faturaya dayanırsanız yazdığınız gibi o döneme denk gelen başka bir faturanın ödeme belgesi ile davanız reddedilebilir. Davayı açmadan önce müvekkil firmanın defterlerinin kapanış tasdiki varsa (genelde olmaz) kontrol etmenizde yarar var. Eğer kapanışınız varsa bu sizin için lehe kesin olur. Bu durumda özellikle karşı tarafın kapanış tasdiki yoksa sizin defterlerinize göre karar verilecektir. Eğer durum tam tersi ise yani onların defterlerinin kapanışı var da sizin defterlerinizin yoksa bu defa davayı kaybetme ihtimali yüksektir. Ancak iki tarafın da defterlerinin kapanışı yoksa cari hesap arasındaki uyuma bakılır ve sizin defterler de lehe delil de teşkil etmez. Bu nedenle bu tür davalarda tamamen somut olaya özgü koşullar nazara alınarak dava açılmalı diye düşünüyorum. Zira bazı dosyalarda bir faks veya imzalı bir kaşe dahi davanın gidişatını değiştirmektedir. İyi çalışmalar.
Old 12-05-2010, 22:04   #4
av.kashan

Evet ticari defterler galiba en önemli delil olacak .Ama özellikle kafamı karıştıran nokta faturaların üzerinde imzasız kaşe olması hususu.Bu durumda fatura, kapalı fatura olur mu?Çünkü kapalı fatura için sadece kaşe de yeterli ise ispat külfeti yer değiştirir.Teşekkürler
Old 12-05-2010, 22:09   #5
av.kashan

Sayın Bilgen,size de teşekkürler.Ticari defterlere baktırdım ancak kendim görsem daha iyi olacak.Cari hesap demişsiniz fakat Yargıtay ,taraflar arasında cari hesap sözleşmesi olmadan salt bu iddiayı kabul etmiyor.Sözleşmeyi ibraz etmek gerekiyor ki bu olayda sözleşme yok.Bu konuda çok sayıda karar var.Ben de zaten bu yüzden tereddüt yaşadım.
Old 14-05-2010, 03:37   #6
avbilgen

Öncellikle faturanın üzerinde "imzasız" bir kaşe olması bence faturayı kapalı hale getirmez. Zira karşı tarafın şirket yetkilisine ait imza olmadıkça bu durum tarafları olumlu ya da olumsuz bağlamaz. Kaldı ki bugün istediğiniz bir kaşeyi istediğiniz yere yaptırabilirsiniz.
Cari hesap sözleşmesi ilişkisine gelince Yargıtay'ın böyle carı hesap sözleşmesi için sözleşme şartını koştuğunu biliyorum. Ama uygulamada bu sözleşmeyi yapmış ticari şahıslar çok enderdir.Genelde ana firma-bayii ticari ilişkişilerinde bunu görüyoruz. Yargılama esnasında tarafların uzun süredir alış-verişlerinin olduğu görülünce -tarafların arasında sözleşme olmasa dahi- davanız sadece cari hesap sözleşmesi yok diye reddolunmuyor. Önceki mesajda da belirttiğim gibi bu durum tamamen somut uyuşmazlığın kendine özgü şartlarının içinde değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca davanın gerekçesinde cari hesap bakiye alacağı değil de toplam fatura bakiye alacakları yazsanız da olumlu sonuç alacağınız düşüncesindeyim. İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi