Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haksız Fesih-İfanın engellenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-06-2013, 19:20   #1
klozo

Varsayılan Haksız Fesih-İfanın engellenmesi

Çözemediğim bir konu hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Müvekkil,işverenle eser sözleşmesi yapıyor.Müvekkil malzemeleri alıp ifayı yerine getirmek için iş alanına gittiği zaman işveren tarafından işyerine sokulmuyor.Sözlü olarak anlaşmayı fesh ettiğini söylüyor.

Müvekkil bunun nedenini mail ile soruyor,işveren bunu cevapsız bırakıyor.
sözleşme tarihi 10 Temmuzda sona eriyor.İşveren,ifayı engelleyerek müvekkilimi temerrüde düşürmeye çalışıyor.

1-Müvekkilimin ifaya hazır olduğunu ve bu feshin haksız olduğunu nasıl ıspatlayabilirim?

Noterle görüştüm.Noter,İBK kararları gereği yapacağı delil tespitinin bir işe yaramayacağını söyledi.Asliye Hukuk hakimi ile görüştüm o da notere yönlendirdi ben burada hiç delil tespiti yapmadım dedi.

İhtar,protesto yolunu da karşı tarafı uyandırmak adına doğru bulmadım.
Karşı tarafa tebligat yapılmaksızın delil tespitinin yapılmasını düşündüm.
Onu da yeni delil yaratma olarak algıladım bu fikri de kendi kendime çürüttüm

2-Delil tespitini nasıl yaptırabilirim?Müvekkilimin ifaya hazır olduğunu nasıl ıspatlayabilirim?bu haksız feshi ortadan kaldırıp;müvekkil lehine haklı fesih haline nasıl döndürüp sonra da tazminat istemine yönelebilirim?

3-18/3 Ispat şartını getirmişken;öte yandan her iki tarafın tacir olması sebebiyle bütün ihbar ve ihtarın noter üzerinden yapılması maddesinden hareket edebilir miyiz?Fakat öte yandan da noter tespti taktiri delil niteliğinde.

4- iki tarafı uzlaştıracak bir formül bulabilir miyim?
Old 30-06-2013, 13:00   #2
innocencioonesto

Varsayılan Eser Sözleşmesinde Alacaklı Temerrüdü

Merhaba,

Sorunun alacaklı temerrüdü hükümlerine göre çözümlenebileceğini düşünüyorum. Bilindiği üzere;
'Yapma veya verme edimi gereği gibi kendisine önerilen alacaklı, haklı bir sebep olmaksızın onu kabulden veya borçlu*nun borcunu ifa edebilmesi için kendisi tarafından yapılması gereken hazırlık fiillerini yapmaktan kaçınırsa, direnime düş*müş olur.' Alacaklının direnimi, ya yöntemince kendisine sunulan edimi kabul etmemesinden ya da kabul için kendisine düşen hazırlık işlemlerini yapmamış olma*sından do*ğar. Burada, eser sözleşmesi alacaklısı edimin ifası için üzerine düşen hazırlık işlemlerini yapmamak ve ifayı engellemek suretiyle alacaklı temerrüdünü gerçekleştirmektedir.Alacaklının yapması gerekli olan hazırlayıcı işler için be*lirli bir gün saptanmamışsa, alacaklının hazırlayıcı işleri yap*maktan kaçındığının kabul edilebilmesi için, borçlunun ön hazır*lıkları tamamlaması yolunda alacaklıya çağrıda bulunması zorun*ludur. Uygun bir süre içinde buna uymayan alacaklı dire*nime dü*şer. Alacaklının ön hazırlıkları yapması için belirli bir gün sap*tanmışsa, borçlunun çağrıda bulunması gerekli değil*dir. Alacaklı temerrüdüne düşen düşen alacaklıya karşı borçlunun tevdi yeri tayini talep etme hakkı doğmuş olsa da eser sözleşmesinin niteliği itibariyle borcun bu suretle tevdi mümkün olmadığından, noter vasıtasıyla alacaklıya bir ihtarname gönderilerek sözleşmenin ifası için gerekli hazırlıkların bir an evvel yapılması ve engellemelerin kaldırılması hususu ihtar edilerek, borcun alacaklının elinde olan nedenlerden dolayı ifa edilemediğine dair ispat yaratmak mümkün olacaktır diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi