Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Özel Güvenlik Görevlisinin Haksız fiilinden doğan tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-12-2013, 14:12   #1
Av.Nefer

Soru Özel Güvenlik Görevlisinin Haksız fiilinden doğan tazminat

İyi günler,
X Belediyesi' ne ait Düğün Salonunun güvenliğinin sağlanması amacıyla, X belediyesi ile Y Güvenlik Hizmetleri Ltd.Şti. arasında sözleşme yapılıyor.
Y Güvenlik Hizmetleri Ltd.Şti. bünyesinde çalışan Z güvenlik görevlisi, X belediyesine ait Düğün Salonunun bekçiliğini yaparken, arkadaşları ile bisiklete binen müvekkilimin oğlunu "gürültü yaptıkları gerekçesiyle" darp edip, bacağının kırılmasına neden oluyor.
Olaya ilişkin Asliye Ceza Mahkemesinde yargılama yapıldı ve Z güvenlik görevlisi cezalandırıldı.Şimdi ise Manevi Tazminat davası açmayı planlıyoruz.

Davamızda hasım olarak Z Güvenlik Görevlisi, X Belediyesi ve Y Güvenlik Hizmetleri Ltd.Şti.yi göstermeyi düşünmekteyim...
Siz Sayın meslektaşlarım arasında açmayı düşündüğüm davaya ilişkin tecrübeleri olanların deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum. Olaya ilişkin yargıtay ilamı aradım ancak bulamadım, elinde Yargıtay ilamı olan meslektaşım var ise, bizimle paylaşırsa sevinirim.
Saygılar...
Old 12-12-2013, 16:35   #2
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av.Nefer
İyi günler,
X Belediyesi' ne ait Düğün Salonunun güvenliğinin sağlanması amacıyla, X belediyesi ile Y Güvenlik Hizmetleri Ltd.Şti. arasında sözleşme yapılıyor.
Y Güvenlik Hizmetleri Ltd.Şti. bünyesinde çalışan Z güvenlik görevlisi, X belediyesine ait Düğün Salonunun bekçiliğini yaparken, arkadaşları ile bisiklete binen müvekkilimin oğlunu "gürültü yaptıkları gerekçesiyle" darp edip, bacağının kırılmasına neden oluyor.
Olaya ilişkin Asliye Ceza Mahkemesinde yargılama yapıldı ve Z güvenlik görevlisi cezalandırıldı.Şimdi ise Manevi Tazminat davası açmayı planlıyoruz.

Davamızda hasım olarak Z Güvenlik Görevlisi, X Belediyesi ve Y Güvenlik Hizmetleri Ltd.Şti.yi göstermeyi düşünmekteyim...
Siz Sayın meslektaşlarım arasında açmayı düşündüğüm davaya ilişkin tecrübeleri olanların deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum. Olaya ilişkin yargıtay ilamı aradım ancak bulamadım, elinde Yargıtay ilamı olan meslektaşım var ise, bizimle paylaşırsa sevinirim.
Saygılar...
Açacağınız davada hem asıl işveren hem de asıl işverenin birlikte sorumlu olacağını düşünüyorum. Kişinin davalı olarak gösterilip gösterilemeyeceği hususunda açıkçası tam bir fikrim yok. Ama ona karşı açılmasında da bir sakınca olmadığı kanısındayım. Gerçi siz şartlarını daha iyi analiz etmişsinizdir ama tedavi masrafları ve maddi tazminat da talep edebilirsiniz
Old 12-12-2013, 16:51   #3
Av.Nefer

Sayın Av.mehmet.av,
Dediğiniz gibi maddi tazminat da talep edebilirim; ancak yapılan tedavi masraflarına ilişkin faturamız yok... İspat konusunda sıkıntı çekeceğim düşüncesiyle maddi tazminat talep etmeyi düşünmedim...
Old 12-12-2013, 17:08   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av.Nefer
Sayın Av.mehmet.av,
Dediğiniz gibi maddi tazminat da talep edebilirim; ancak yapılan tedavi masraflarına ilişkin faturamız yok... İspat konusunda sıkıntı çekeceğim düşüncesiyle maddi tazminat talep etmeyi düşünmedim...
Sayın Nefer,
Tedavi masrafı ile maddi tazminatı ayrı ayrı talep edebilirsiniz. Tedavi masraflarını kanıtlayamasanız dahi olayda müvekkilin uğradığı bri güç kaybı vs. varsa maddi tazminat şartları gerçekleşmiş olur.
Old 13-12-2013, 11:50   #5
Av.Selim Balku

Önceki cevapların aksine, husumetin, düğün salonu sahibi belediyeye yöneltilemeyeceğini düşünüyorum.

Belediyenin nikah hizmeti vardır ancak düğün yapma gibi bir görevi yoktur. Muhtemelen anahtar teslimi veya kiralama ile işi teslim etmiştir.

Dikkatli inceleme yapmanızı öneririm...
Old 13-12-2013, 15:56   #6
yeditepelişehir

Ben de sayın Balku gibi düşünüyorum. Özel güvenlikçinin eylem ile belediye arasında herhangi bir bağ yoktur.
Old 13-12-2013, 19:40   #7
Av.Fatih UYANIK

Belediyenin buradaki durumu eğer idari bir karar ile kamu hizmeti amacıyla düğün organizasyonu gerçekleştriyorsa, hizmet kusuru nedeniyle idari yargının görev alanına girebilir. Ancak özel işletme yoluyla gelir elde etme amacıyla işletilen bir düğün sarayı söz konusuysa bence belediyenin de sorumluluğu söz konusudur. Özel güvenliğin haksız fiili nedeniyle, Özel Güvenlik firmasının yanında, Site Yönetiminin dahi mahkum olduğunu bir meslektaşımın dosyasından dolayı biliyorum. Husumeti buna göre yöneltmenizi öneririm.
Old 20-12-2013, 17:03   #8
Av.Nefer

Sayın Av.Fatih UYANIK,
ben de sizin gibi bir sonuca vardım...
Davamda husumeti belediye, güvenlik şirketi ve güvenlik görevlisine karşı yöneltmeyi düşünüyorum...
Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi