Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Keşide Yeri Olmayan çek ve İlamsız takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-09-2008, 14:57   #1
sedatbalta

Varsayılan Keşide Yeri Olmayan çek ve İlamsız takip

Sayın Meslektaşlarım gerçektende çok büyük bir sorunum var,bu sorunu ben büyütmüyorum çünkü büyük;galiba hukuken çaresi yok.Müvekkilim kendisine ciro yoluyla geçmiş bulunan ancak keşide yeri olmayan çekin zamanında ödenmemesi nedeniyle çeki yazdırmak için bankaya götürüyor;ancak bankaya keşideci tarafından ödemedem men talimatı verilmiş ve müvekilim çekin arkasına ödemeden men kaşesini vurdurarak büromuza getirdi,daha sonrasında ise bizde keşide yeri olmadığından dolayı genel haciz yoluyla takip başlattık(cirantayı takip etmedik);ancak bu takimizde avans faiz(%27) oranını istedik,Daha sonrasında ise keşideci tarafından itiraz geldi,itiazın içeriği geneldi(borcun aslına,ferilerine ve faize itiraz edilmiş) ve ayrıca ödemeden men olgusunu itirazında belirtmiş.Şimdi sorum şu:itirazın kaldırılması davası açamıyoruz;çünkü keşide yeri olmayan çek İİK m 68/1 anlamında belgelerden değil(Müvekilim Çeki ciro yoluyla elinde bulunduruyor).Ayrıca itirazın iptali davası açma konusundada sonderece sıkıntı yaşamaktayız;Çünkü yargıtayın yerleşmiş kararlarında şöyle denmekte:Keşide yeri taşımayan bir belge TTK 692/5 ve 693/1 hükümlerine göre çek niteliğinde bir kıymetli evrak sayılmaz ve belgede lehdar ismide yazılmayıp hamiline olarak düzenlendiğinden anılan belgenin BK.nun 457 ve devamı maddeleri gereği havale niteliğide de kabulü mümkün olmadığı gibi içeriği itibari ile adi bir borç ikrarı niteliğinde de kabul edilmeyeceğinin kabulü gerekir diyor.Ayrıca şu hususuda belirtmekte yarar var:keşideci lede herhangi bir ticari ilişkimiz yok.Şimdi sayın meslektaşlarım ne yapmam gerekir?Gerçektende tıkandımkaldım.Yardım ederseniz minnettar oılurum ayrıca lehimize yargıtay kararı varsa ve cevabınıza eklerseniz tekrar tekrar minnettar olurum.Şimdiden herkese teşekürü bir borç biliyorum
Old 10-09-2008, 18:27   #2
korayoz

Keşideci ile hamil arasında bu tip geçersiz çekler yazılı delil başlangıcı kabul ediliyor Yargıtay ca ancak cirantalar için böyle bir durum söz konusu değil diye biliyorum. Bir borç için çek verilmesi çek bedeli tahsil edilmediği sürece ödeme yerine geçmez. Borcun ödenmesi için çeki cirolayan kişiye başvurabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi