Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

stj. avukatken emekli sandığına bağlı olmak sorun cıkarır mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2007, 12:50   #1
calforn

Varsayılan stj. avukatken emekli sandığına bağlı olmak sorun cıkarır mı?

bilgisi olan varsa ve cevap verirse sevinirim.saygılar..
Old 18-01-2007, 16:56   #2
teoman14

Bunun yasak olduğunu biliyorum. Zira staja başlarken istenen belgelerden biri de SSK, Emekli Sandığı ve Bağkurla ilşiğimizin olmadığına dair yazıdır.
Old 18-01-2007, 16:58   #3
av.selma

Evet,sayın meslektaşım. Benim staj yaptığım dönemde benimle birlikte staj yapan bir arkadaşımın daha önce yapmakta olduğu avukatlık stajı sonunda ruhsat alabilmek için barolar birliğine başvurduğunda;staj döneminin başlangıcında 1ay gibi bir süre emekli sandığında kayıdı gözüktüğü için stajı yanmış. Ve tekrar staj yapmak zorunda kalmıştı.
Old 18-01-2007, 17:04   #4
prag

avukatlık stajınızı yaparken emekli sandığına bağlı olarak çalışmak stajınızın yapılmamış sayılmasına yol açar. çünkü Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet avukatlıkla birleşemez.avvukatlık mesleğiyle birleşmeyen bir işle uğraşmak ise mesleğe kabul edilmeme sonucu doğurur. Yaşanmış örnekleri vardır. ya emekli sandığına bağlı olarak çalışmanızı yada avukatlğı tercih etmenizi öneririm.
Old 18-01-2007, 18:04   #5
Hoca

Avukatlık yasası gereği, "avukatlık mesleği ile bağdaşan" işlerden birisini yapıyor olmanız nedeni ile Emekli Sandığına tabi iseniz sorun olmaz. Bunun dışındaki hallerde büyük olasılık ile stajınız geçersiz sayılacaktır. Hangi meslek (iş) nedeni ile emekli sandığına tabi hizmetiniz olduğunu yazarsanız sağlıklı ve doğru cevap alabilirsiniz. Saygılarımla.
Old 19-01-2007, 03:25   #6
fengari

Emekli Sandığı'na bağlı olmaktan kasıt örneğin halihazırda memur olarak çalışıyor olmaksa,evet.Kendi durumumdan biliyorum,çünkü avukatlık stajına başlamadan önce Emekli Sandığı'na tabi olarak çalısıyordum ve o zor kararı alarak istifa ettim.Ruhsat alma aşamasında problem yaşayacağım söylenmişti bana.(Stajımı 2005'te yaptım.)Çalışmakta iken stajını bir şekilde tamamlamış olmasına rağmen,ruhsatını alamayan ve bu konuda bir tür af beklentisi içinde olan insanların varlığını biliyorum.(Bağınız örneğin 'Dul ve Yetim Maaşı' almak şeklindeyse,bir problem yaşayacağınızı zannetmiyorum.)
Avukatlık stajı sizin için ne kadar öncelikli?Sanırım bu soruya vereceğiniz cevap alacağınız kararda belirleyici olacak.Eğer 'Buna değer' diyebiliyorsanız işinizden ayrılacaksınız.Aksi takdirde stajınızı emeklilik döneminize erteleyeceksiniz.Şu anki mevzuata göre -bildiğim kadarıyla-başka alternatifiniz yok.Kolay gelsin!
Old 19-01-2007, 12:25   #7
calforn

babadan dolayı emekli sandığına bağlı arkadaş bu da mı sorun cikarır?
Old 19-01-2007, 20:38   #8
Cest la vie

Aslinda forumda bu konu daha once cesitli yerlerde tartisilmisti:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9173

Ozellikle bu linke bakarsaniz, sorunuza cevap alabileceginizi dusunuyorum.

Basarilar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi