Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hukuk mezunu olarak Kpss sınavı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2009, 14:14   #31
bahar ulutaş

merhabalar
bende şuan stajyer avukat olarak çalışmaktayım,kpss ye girmek istiyorum KPSS A mı KPSS B grubuna mı girmem gerek ? bunun için stajımı bitirmek ve avukat olmak zorundamıyım? en kısa zamanda ceveplarınız bekliyorum teşekkürlerr
Old 24-10-2009, 18:47   #32
tucee

merhaba arkadaslar ben dokuz eylül üniv.huk.fak.2 sınıf ögrencisiyim mezun olduktan sonrası için şimdiden endişeliyim kpss hakkında hiç bir bilgim yok.hakimlik sınavı için kpss puanına ihtiyac var mı?bu konuda bilgisi olan arkadasların yardımını beklıyorum.çok teşekkür ederim..
Old 26-10-2009, 17:05   #33
erkanakca84

Merhaba,Lisans düzeyinde eğitim alan mezunlar Kpss A grubundan yılda bir kez yapılan sınava girerler. Bunun için mezun olmak yada mezun olabilecek durumda olanlar yani son sınıf öğrencisi olmak gerekir. Sınava girmek için avukat olma şartı aranmıyor ancak sınav sonrası tercihler döneminde kurumların isteklerine göre avukatlık ruhsatnamesine sahip olma şartı aranabilir. Ancak Bakanlık ve diğer kurumların uzman yard. sınavları için Avukatlık şartı aranmaz.
Diğer soruda ise ; öncelikle daha şimdiden böyle bir endişe taşımamanızı tavsiye ederim ve eminim zamanla kafanızdaki soru işaretlerini halledersiniz. Siz mezun olana kadar durum ne olur bilemem ama şimdiki sistemde Hakimlik sınavı için Kpss şartı aranmıyor. Ayrıca biraz zaman ayırdığınız ve internette araştırma yaptığınız taktirde çok geniş bilgilere rahatça ulaşabilirsiniz.
Selamlar ve başarılar...
Old 28-12-2009, 17:18   #34
adliyargı

Alıntı:
Yazan bahar ulutaş
merhabalar
bende şuan stajyer avukat olarak çalışmaktayım,kpss ye girmek istiyorum KPSS A mı KPSS B grubuna mı girmem gerek ? bunun için stajımı bitirmek ve avukat olmak zorundamıyım? en kısa zamanda ceveplarınız bekliyorum teşekkürlerr
Merhabalar,

KPSS nin hangi grubuna gireceğiniz size bağlı bir durumdur.Şöyle ki;KPSS A kadroları devletin en üst kadrolarıdır örnek olarak uzmanlık,müfettişlik,kaymakamlık... burda sizin hangi mesleği düşündüğünüz önemli mesajınızdan çıkarımım kamu avukatı olmak istediğiniz yönünde BİLDİĞİM KADARIYLA (emin değilim) kamu avukatlığı için KPSS B puanı gerekmektedir ancak bunu kesin olarak memur sitelerinden öğrenebilirsiniz. (Örnek vermicem reklama girer mi veya yasak mı bilmiyorum). KPSS A ile ilgili olarak açıklamayı Sn.erkanakca84 yapmış olduğundan o konuya değinmiyorum.
Old 16-08-2010, 11:24   #35
tucee

Hukuk fakültesi 3.sınıf ögrencisiyim avukatlık sınavının tekrar gündeme gelecegini duydum bu bizi etkiler mi?
Old 27-03-2011, 12:05   #36
Nill

sevgili avrupa yakası açıklamanız için teşekkürler.Ayrıca konunun içeriğinden çok anlatım tekniğiniz çok güzel-)bir saatten beri bu bilgileri bir araya toplamak için uğraşıyordum teşekkürler..
Old 28-03-2011, 10:02   #37
avrupayakası

Rica ederim sevgili Nill. Bu arada en son bilgilere göre devlet memurları kpds den 70 ve üstü aldığı takdirde dil tazminatı alıyorlarmıs E sonucta bizler süper ingilizceyle hukuk fakültelerinden mezun olduk değil mi ama
Old 24-08-2011, 23:02   #38
nvhn

Merhaba arkadaşlar, ben bu sene hukuk fakültesinden mezun oldum ve kpss ile ilgili araştırma yapıyorum, okuduklarım az çok bana yardımcı oldu ama yakın tarihte hukuk mezunu olup kpss'ye giren birileri varsa onlardan da bu konuda bilgi almak isterim. En çok kafama takılan problem ise ben stajımı baslatmak üzereyim ve kpss ataması ile staj süremin son dönemi çakışırsa nasıl bir yol izlemeliyim. Hem memur olup hem stajımı tamamlamam uygulamada mümkün müdür?(1 aylık bir çakışma olabilir)
Diğer bir öğrenmek istediğim konu ise istanbul'a atanmak zor mudur? Eşim serbest meslek yapıyor olursa ve tayinim istanbul dışına çıkarsa gitmek zorunda mı kalırım? şimdidem çok teşekkür ederim..
Old 11-11-2011, 00:20   #39
GamYıl

merhaba Nvhn.Ben de kpss ye hazırlanıyorum bu yıl.Bildiğim kadarıyla kpss B den gireceğimiz kurumlarda avukatlık şartı aranıyor en azından kurumların büyük bir çoğu diyeyim.bu vasıfa sahip olmak için doğal olarak stajımızı yapmamız gerek.Kpss atamana gelince çakışırsa hem kuruma atanıp hem hem stajını devam ettiremıyorsun bildiğim kadarıyla ama şöyla yapabilirsin hem iyi de olur ilk atamada değilde 2.atamada tercih yaparsın hem stajın bitmiş olur hem de puanlar düşmüş olur.Eşinin serbast meslek yaptığından bahsetmişsin avukatlar için uygulama nasıldır tam bilmiyorum ama öğretmen bir eş serbat çalışan eşin yanına gelebiliyor sanırım serbest çalışan eşin 2yıldan beri sigortalı olarak orda çalışıyor olması gerekiyor.Daha fazla bilgisi olan arkadaşlardan ben de bilgi bekliyorum..
Old 21-12-2011, 17:46   #40
BurcuYıldırım

Bende avukatlık stajımın 5. ayındayım ve temmuzda yapılacak sınavada henüz stajım yeni bitse de ruhsatım gelmemiş oluyor, atama konusunda şüpheliyim. Tayin konusunda ise kamu avukatlarında istenilmediği sürece tayin çıkmaz diye biliyorum. ilk 2 yıl stajyer gibi görünülüyormuş bildiğim kadarıyla zaten o iki tayin çıkmazmış, ama sonradan eş tayini istenilse biraz uzun sürsede tayin mümkün diye biliyorum. ama hazine avukatı olup tayinim çıkmasın ben iyiyim diyorsanız BAHUM'un da işine geliyor, tayine pek sıcak bakmıyor bu kurum, sanırım mevzuatta da yeri yok. ama örneğin Sağlık Bakanlığı avukatlığı yapıyorsanız örneğin ayrı mevzuatlar hakim, buna göre;

"Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği
Olağanüstü ve Özel Durumlarda Yer Değişikliği (Değişik Başlık:RG-21/10/2005-25973)
MADDE 21 –(Değişik:RG-13/04/2007-26492) Sosyal güvenlik kurumları kapsamında veya sosyal güvenlik kurumları kapsamı dışında kalan ve özel kanunlarla düzenlenmiş bulunan diğer sandıklara tabi olarak çalışması halinde en az dört yıl; müracaat tarihi itibari ile son bulunduğu yerde kesintisiz en az iki yıl prim ödediğini veya Bağ-Kur sigortalısı olanların Bağ-Kur borçlarını yapılandırdıklarını,
Belgelendirmeleri gereklidir. Durumlarını bu şekilde belgelendirenlerin eşlerinin bulunduğu yerlere atanma talepleri, bu Yönetmelikte belirtilen atama ve yer değiştirme dönemlerine bağlı kalınmaksızın genel hükümler çerçevesinde işlem tesis etmek suretiyle değerlendirilir.
Ancak, bu maddenin dördüncü fıkrasının (c) bendine göre yapılacak yer değiştirmelerde; işverenin zorunlu olarak yer değiştirdiğini belgelendirenler ile askerlik nedeniyle işyeriyle ilişiği kesilenlerden askerlik dönüşü aynı yerde en geç iki ay içerisinde tekrar göreve başlayanlar için, müracaat tarihi itibariyle dört yıllık prim ödeme şartı aranmakla birlikte bulunduğu yerde iki yıllık kesintisiz prim ödeme şartı aranmaz. Doğum ve hastalık nedeniyle alınan ücretsiz izinler hariç olmak üzere bir yılda toplam 1 ayı aşan her türlü kesinti, sigortalılık süresinin tespitinde kesinti olarak değerlendirilir. Sosyal güvenlik kurumları kapsamında çalışanlardan askerlik süresini borçlanıp primlerini ödeyenlerin askerlikte geçen süreleri dört yıllık süre kapsamında değerlendirilir.
Eşi, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında kurulan üniversitelerde öğretim üyesi olanlar ile Tıpta Uzmanlık Tüzüğüne göre bu üniversitelerde uzmanlık veya yan dal uzmanlık eğitimi görenlerin eşlerinin, eşinin bulunduğu yerlere atanma talepleri bu Yönetmelikte belirtilen atama ve yer değiştirme dönemlerine bağlı kalınmaksızın genel hükümler çerçevesinde değerlendirilir. Ancak, eşi uzmanlık veya yan dal uzmanlık eğitimi görenlerin atanma talebinde bulunabilmesi için eşlerinin kalan eğitim sürelerinin altı aydan fazla olması şarttır."
diyor yönetmelik hükmü. tercih yaparken hangi kurumların tercih edildiği önem arzediyor bu gibi birçok nedenle.
Old 21-12-2011, 21:46   #41
nvhn

çok teşekkür ediyorum bilgilerden dolayı.. araştırdığım diğer bir konuda istanbulda A kadroda hukuk mezunları için hangi kurumlar var ve puanları ortalama nasıl.. mutlaka ki yüksek puanla alım yapıyorlardırkendimi biraz da okuduğum bölümle ilgili bir kadroya atmak istiyoum.. çok şey mi istiyoum nedir?)
Old 22-12-2011, 14:28   #42
BurcuYıldırım

ben pek A kadrolar düşünmedim. A grubu kadrolarda çoğunlukla yüksek KPSS puanı yanında kendi yaptıkları mülakatlar, yine yüksek KPDS puanları v.s. de gerekiyor. Ama tabi çalışma koşulları ve maaş durumları KPSS B grubundan çok daha iyi. SPK çok iyi diye biliyorum ama çalışma bölgesi Ankara mı İstanbul mu tam bilgim yok. Merkez Bankası felan var o İstanbuldadır mesela. 90dan aşağı bi puan çok kurtarmıyor bilginiz olsun.
Old 28-03-2012, 10:51   #43
av.m.kılıç

Benim öğrenmek istediğim, hukuk uzmanı olarak alan bazı kurumlar avukatlık ruhsatına sahip olma şartı aramakta. Bu gibi kurumlarda hukuk uzmanları avukat olarak mı görev yapmaktadır acaba, yani duruşmaları vs takip ederler mi?
Old 03-02-2013, 22:01   #44
gamzetopcu

Herkese merhaba şuan öğrenciyim ve kurum avukatlığı düşünüyorum . kpss de hangi grup puanı ile tercih yapılıyor ve kurum avukatlığının herhangi bir dezavantajı var mı ? Şimdiden çok teşekkür ederim .Saygılar .
Old 06-02-2013, 15:18   #45
ekrem yılmaz

Her kurum kendi açtığı sınavda hangi puan türlerinden aldığını belirtir. Kpss'den aldığınız puandan sonra kurumların sınav açmasını beklemelisiniz.İlanları takip etmelisiniz.
Old 11-02-2013, 15:46   #46
gamzetopcu

çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi