Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim evi terk etti boşanmak istiyor ne yapmalıyım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2008, 20:08   #1
Fatma Sultan

Varsayılan Eşim evi terk etti boşanmak istiyor ne yapmalıyım?

23 yıllık evliyim.eşimle evlendiğim ilk günden beri problemler yaşıyoruz.psikolojik şiddet görüyorum bazende fiziksel.bundan 8 ay önce evi terk etmişti anlaştık geri döndü ve geçenlerde evi yine terk etti.çalışmıyorum ev hanımıyım boşandığımda ne yapcağımı bilmiyorum.davayı açarsa benim yasal haklarım neler?netalep edebilirim?birde yardım için başvurabileceğim bir yer önerebilirmisiniz?teşekkür ederim.cevabınızı bekliyorum
Old 15-04-2008, 20:25   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Şiddetten korunmak için aile mahkemesi yargıcına başvurarak eşiniz hakkında önlem alınmasını isteyebilirsiniz. Bu kapsamda ortak konuttan uzaklaştırılabilir ve konut sizin barınmanıza özgülenir, ayrıca tedbir nafakası bağlanabilir.

Kötü muamele ve şiddetli geçimsizliğe dayanarak dava açma hakkına sahipsiniz.

Boşanmak istemiyorsanız kendisi ağır kusurlu olduğu için dava açtığı takdirde itiraz edebilirsiniz, bu takdirde davası reddedilir.

Ayrıca boşanma davasını siz veya eşiniz açtığı takdirde dava süresince ortak konutun size özgülenmesini ve dava süresince tedbir nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.
Yine boşanma davası açarsanız gördüğünüz şiddet nedeniyle manevi tazminat ve boşanma nedeniyle maddi olarak zarara uğrayacağınız için maddi tazminat isteyebilirsiniz, yoksulluk nafakasına karar verilmesini isteyebilirsiniz. Çocuklarınız varsa velayetin verilmesini ve iştirak nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Aile konutu eğer eşiniz adına tapuda kayıtlı ise sizin rızanız olmadan devrini engellemek için tapu müdürlüğüne giderek aile konutu şerhinin düşülmesini isteyebilirsiniz. Bu takdirde rızanız dışında yapılacak devirler, kurulacak rehinler geçersiz olur.

Boşanma gerçekleşirse mal rejiminin tasfiyesi davası açarak 2002'den sonra edinilen mallardaki katılma alacağınızı isteyebilirsiniz.

Haklarınızı güvenle kullanabilmek için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım veya varsa kadın hakları merkezine başvurmanızı öneriyorum.
Old 16-04-2008, 11:18   #3
Fatma Sultan

teşekkür ederim Özge Hanım.yalnız konutumuz yok işyerimiz var fakat 2001 yılında alındı.boşandığımız taktirde bana hak talep edemeyeceğimi söyledi işyeriyle ilgili.işyeri olduğundan dolayı şerhde koyduramıyorum.yüklü miktarda makinalar var içinde bunda benim hakkım olabilirmi?eğer dava açarda birşey talep edersem,hiç yardımda bulunmayacağını ve herşeyi sileceğini söylüyor.önerilerinizi bekliyorum.saygılar...
Old 16-04-2008, 14:59   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

2001'de alındığı için bu mal, mal ayrılığı rejimine tabi olacaktır. Eğer bu işyerinin edinilmesine, iyileştirilmesine, korunmasına karşılık almadan katkıda bulunduysanız bu katkı oranında hakkaniyete uygun bir bedel isteyebilirsiniz.
Bunun dışında önceki mesajımda belirttiğim istemleriniz olabilir ve yardım etmemek eşinizin takdirinde değildir, verilen kararlara uymamak hapis cezasını gerektiren bir eylemdir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi