Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kambiyo takiplerinde ödeme emrinin kesinleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-02-2013, 22:51   #1
elfnlg

Varsayılan kambiyo takiplerinde ödeme emrinin kesinleşmesi

Merhaba sayın meslektaşlarım acil konuda yardımınıza ihtiyacım var. Ben 13.09.2012 de kambiyo senetlerine mahsus yolla icra takibi başlattım. Aynı zamanda ihtiyati haciz kararı da alarak işleme koydum. Borçlu tarafımdan imza itirazı ile dava açıldı. Mahkeme 27.12.2012 de davayı reddetti. Ancak bu arada borçlu anlaşmalı olarak kendini borçlandırarak takibini kesinleştirdi ve benim ilk sıradan ihtiyati haciz koydurduğum taşınmaz malına haciz koydu. Yargıtay ilk sırada ihtiyati haciz olsa dahi sıra cetvelinde takibin kesinleştiği tarihi dikkate alıyor.

Benim ödeme emrim hangi tarih itibariyle kesinleşmiş olur?
Satış durumunda paylaşım ne şekilde olur?
Old 27-02-2013, 12:24   #2
Av. Ali YILMAZKARA

Yanılıyorsam üstatlarımın düzeltmesini memnuniyetle karşılarım; benim fikrimce imzaya itiraz davasının itiraz eden aleyhine sonuçlanması ile takibiniz "itiraz süresinin de başangıcı olan" TEBLİGAT tarihinde kesinleşmiş sayılır. (Yahut tebliği takip eden 5. gün bitiminde ben de emin olamadım)
Old 27-02-2013, 15:18   #3
Avukat Tekin

Kambiyo takibine karşı yapılan itirazlar mahkemece kabul edilmedikçe yahut takibin durdurulmasına karar verilmedikçe bu itirazlar takibi kendiliğinden durdurmaz. Dolayısıyla olayınızda sizin haczinizin ön sırada bulunması gerekir.
Hatırlatmak isterim ki durum farklı ise ve hacziniz alt sıraya düşse dahi asliye ticaret mahkemesine açacağınız bir sıra cetveline itiraz davası ile üst sıradaki alacağın muvazaalı olduğunu iddia edebilirsiniz. Bu davada alacağın gerçek olduğunu kanıtlama sorumluluğu karşı tarafa ait olacaktır.
Old 27-02-2013, 22:01   #4
Av. Gökhan Tazegül

Dikkat katkı..

Alıntı:
Yazan elfnlg
Ancak bu arada borçlu anlaşmalı olarak kendini borçlandırarak takibini kesinleştirdi ve benim ilk sıradan ihtiyati haciz koydurduğum taşınmaz malına haciz koydu.

Ayrıca nitelikli dolandırıcılık suçundan dolayı (kamu kurum ve kuruluşlarının aracı olarak kullanılması nedeni ile)delil durumuna göre şikayet hakkınızı da kullanabileceğinizi hatırlatmak isterim.
Kolay gelsin..
Old 27-02-2013, 22:34   #5
outlawyer

Meslekdaşımın da dediği gibi, itiraz takibi kendiliğinden durdurmayacağından hacziniz ilk sırada yer almalıydı, bunun için sıra cetveline itiraz ediniz. Aynı zamanda ben olsam şu yolu da denerdim; borçlunun kendi kendine haciz koydurduğunu düşünüyorsam bu muvazayı da yargı önüne taşırdım. Muvaza davalarında alacak-borç ilişkisinin dayanağı olarak karşı yan ne gösterecektir? Siz haciz tarihlerini ve aleyhe verilen kararı kendinize dayanak etmelisiniz. Aslında haciz sırasında alt sıraya düşmeniz uğradığınız zararın kanıtı olduğundan bir nevi işinize de yarayacaktır.
Old 28-02-2013, 20:17   #6
elfnlg

İcra daireleri arasında birlik yok her iki görüşü belirten icra müdürleri var.Konuyla ilgili elinde yargıtay kararı olan meslektaşım paylaşabilirse sevinirim.

Borçlu ile alacaklı görünen taraf arasında banka üzerinden para alış verişi yapılmış bu nedenle ispat konusunda sıkıntı yaşamayacaklarını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi