Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık ücret sözleşmesi damga vergisinden muaf olabilir mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-07-2011, 11:47   #1
Av. İbrahim YİĞİT

Varsayılan Avukatlık ücret sözleşmesi damga vergisinden muaf olabilir mi ?

Kolay gelsin arkadaşlar,

2009 yılında imza edilen vekalet ücret sözleşmesine dayalı olarak, vekalet ücretinin tahsili amacı ile icra takibine girişilecektir. Acaba, avukatlık ücret sözleşmesinin damga vergisinin yatırılması gerekir mi diye araştırma yapıyordum. Aşağıdaki sonuçlara ulaştım:

KANUN NO: 488

DAMGA VERGİSİ KANUNU

Kabul Tarihi: 1 Temmuz 1964

Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 11 Temmuz 1964 - Sayı: 11751

5.t. Düstur, c.3 - s.2741

BİRİNCİ BÖLÜM

Mükellefiyet ve İstisnalar

KONU :
MADDE 1 - Bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kâğıtlar Damga Vergisine tabidir.

.......

İSTİSNALAR
MADDE 9 - Bu Kanuna ekli (2) sayılı tabloda yazılı kâğıtlar Damga Vergisinden müstesnadır.

.......

(1) SAYILI TABLO (*)
Damga Vergisine Tabi Kağıtlar
I. Akitlerle ilgili kağıtlar
A. Belli parayı ihtiva eden kağıtlar:
1. Mukavelenameler, taahhütnameler ve
temliknameler (Binde 8,25)

İstisnalarda da açık bir düzenleme bulamadım. Bu durumda çıkardığım sonuç, takibe girişmeden önce ücret sözleşmesinde yazan rakam üzerinden damga vergisi yatırmam gerektiğidir. Düşüncenizi öğrenmek istiyorum. Kolay gelsin.
Old 31-07-2011, 18:36   #2
üye31284

Merhaba, benim de yakın zamanda sözleşmeye dayalı bir icra takibim olabileceğinden sorunuz dikkatimi çekti. Hala ödeneceğine inandığımdan net bir araştırma yapmamıştım ama sorunuz üzerine yaptığım araştırmalarda emin olmamakla birlikte kendimce bir sonuca ulaştım.
Kanımca evet damga vergisi yatırılması gerek.

Bu sonuca da hem Damga Vergisi Kanunu' nun sizin de belirttiğiniz maddelerinden hem de şu linkte okuduklarımdan yola çıkarak ulaştım.

http://www.alomaliye.com/2009/mehmet...mensuplari.htm

Burada SM, SMMM, YMM lerin mükellefleriyle imzaladıkları sözleşmelerinden bahsediliyor.
Söz konusu meslek mensuplarının yaptığı sözleşmelerden damga vergisi alınıldığı ve süre uzaması halinde belli şartlarla tekrar damga vergisi alınacağından bahsediliyor.

Ancak SM, SMMM, YMM lerin mutlaka mükellefleriyle sözleşme imzalama zorunlulukları var ama biz avukatların böyle bir zorunlulukları yok.

Ama benim yorumuma göre zorunluluk unsuru damga vergisi açısından önemli değil.

Yani netice olarak; evet bizlerin de ücret sözleşmelerimiz için damga vergisi ödememiz gerektiği sonucuna ulaşıyorum.

Aramızda mutlaka daha önceden sözleşmeye dayanan takipte bulunanlar olmuştur ve en doğru cevabı onlar verecektir. Ben her halükarda vergi dairesini arayacağım ama yine de neticeden haberdar ederseniz sevinirim.
Old 01-08-2011, 02:10   #3
Muhsin KOÇAK

2 Sayılı kağıtlardan olmadığı ve 1 sayılı tabloda yer almış olduğundan damga vergisine tabidir ( binde 8,25 )

Akdin kimler tarafından imzalanmış olduğunun bir önemi bulunmamaktadır, belirli bir parayı ihtiva eden her türlü sözleşme damga vergisi konusunu teşkil eder. muafiyet sadece kanuna ekli 2 sayılı listede yer alan kağıtlara münhasırdır.
Old 01-08-2011, 11:00   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Sabah vergi daireme gittim ve gerisi malum. Önce damga vergisi tahakkuku için müracaat ettiğim memur; " bu sözleşme 2 nüsha olarak hazırlanmış, damga vergisi 2 kat alınacak " diyerek ilk süprizi yaptı (Biri müvekkilde kalacak şekilde 2 nüsha hazırlanıyor ya, o sebeple). Sonra da teyit için şefine gitti ve döndüğünde 2. bombayı da patlattı: " Bu sözleşme 2009 yılında düzenlenmiş. Döneminde ödenmeyen damga vergisi olması sebebiyle ödenmesi gereken damga vergisinin 1 misli de vergi ziyaı cezası alacağız " dedi ve ihbarnameyi elime tutuşturdu. Daireye 82,50-TL damga vergisi ödemeye gittim, dostlar bana 330,00-TL fatura çıkardı iyi mi?
Old 01-08-2011, 14:35   #5
Av.İlker DOLGUN

Atalarımızın zamanında vergi daireleri olsaydı; Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar sözünü doğru söyleyenden dokuz katını alırlar diye tarihe altın harflerle kazırlar ve bizlerde bu garip ve komik uygulamalar karşısında hazırlıksız yakalanmazdık heralde.
Old 01-08-2011, 18:56   #6
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Sabah vergi daireme gittim ve gerisi malum. Önce damga vergisi tahakkuku için müracaat ettiğim memur; " bu sözleşme 2 nüsha olarak hazırlanmış, damga vergisi 2 kat alınacak " diyerek ilk süprizi yaptı (Biri müvekkilde kalacak şekilde 2 nüsha hazırlanıyor ya, o sebeple). Sonra da teyit için şefine gitti ve döndüğünde 2. bombayı da patlattı: " Bu sözleşme 2009 yılında düzenlenmiş. Döneminde ödenmeyen damga vergisi olması sebebiyle ödenmesi gereken damga vergisinin 1 misli de vergi ziyaı cezası alacağız " dedi ve ihbarnameyi elime tutuşturdu. Daireye 82,50-TL damga vergisi ödemeye gittim, dostlar bana 330,00-TL fatura çıkardı iyi mi?

VUK 371 hükümlerinden yararlanmak isteyip dilekçe ile tahakkuk istemiş olmanız halinde vergi ziyaı cezası kesilmeyecekti
Old 01-08-2011, 21:57   #7
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Muhsin KOÇAK
VUK 371 hükümlerinden yararlanmak isteyip dilekçe ile tahakkuk istemiş olmanız halinde vergi ziyaı cezası kesilmeyecekti

Sayın KOÇAK, aynı maddeye dayanarak ihbarnamenin iptali talebi ile vergi mahkemesine başvuramaz mıyım? Neticede ortada dilekçe yoksa da, ben sözleşmeyi ibraz ettim ve dairede ihbarnameyi tebellüğ ettim
Old 01-08-2011, 22:16   #8
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Sayın KOÇAK, aynı maddeye dayanarak ihbarnamenin iptali talebi ile vergi mahkemesine başvuramaz mıyım? Neticede ortada dilekçe yoksa da, ben sözleşmeyi ibraz ettim ve dairede ihbarnameyi tebellüğ ettim
Sayın YİĞİt, kanunun anılı maddesinde ".... kendiliğinden dilekçe ile haber vermesi halinde...." ibaresine yer verilmiş olması kesin hüküm niteliğinde olması nedeniyle dava açmanız durumunda, her ne kadar dilekçe verilmemiş ise de sözleşmeyi kendi isteğinizle ibraz ettiğinizi ispat etmiş olmanız durumunda VUK madde 3 hükmü dikkate alınmak suretiyle vergi ziyaı cezasının terkini mümkün olabilir.
Old 02-08-2011, 10:28   #9
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Muhsin KOÇAK
Sayın YİĞİt, kanunun anılı maddesinde ".... kendiliğinden dilekçe ile haber vermesi halinde...." ibaresine yer verilmiş olması kesin hüküm niteliğinde olması nedeniyle dava açmanız durumunda, her ne kadar dilekçe verilmemiş ise de sözleşmeyi kendi isteğinizle ibraz ettiğinizi ispat etmiş olmanız durumunda VUK madde 3 hükmü dikkate alınmak suretiyle vergi ziyaı cezasının terkini mümkün olabilir.

Üstadım bugün yine dün olduğu gibi vergi daireme gittim

VUK 371. maddesini söylediğimde o kısımın şefi (dünkü yardımcı olan) o madde sadece beyana dayanan vergiler için geçerli olup damga vergisini kapsamamaktadır. Ben size uzlaşmayı tavsiye ederim. VZCV'de % 80 veya 90 oranında indirim yapılır dedi. Ben de tavsiyesine uydum.

Uzlaşma bölümünde talep formunu doldurdum ve 3 gün sonra toplanacak komisyonda görüşülmek üzere randevumu aldım. Sanki böyle daha güzel oldu gibi

PS: Bunları ve başımdan geçenleri kronolojik olarak yazıyorum ve beyanları aynen aktarıyorum ki, pratikte bu gibi problemlerle karşılaşacak arkadaşlar önceden bilgi sahibi olsunlar, benim gibi Fransız kalmasınlar diye

KANUN NO: 213

VERGİ USUL KANUNU (V.U.K.) (*)

Kabul Tarihi: 4 Ocak 1961

Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 10 Ocak 1961 - Sayı: 10703 - 10705

4.t. Düstur, c.1 - s.1037

PİŞMANLIK VE ISLAH :
MADDE 371- (Değişik: 5728 - 23.1.2008 / m.281) Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna aykırı hareketlerini ilgili makamlara kendiliğinden dilekçe ile haber vermesi halinde, haklarında aşağıda yazılı kayıt ve şartlarla vergi ziyaı cezası kesilmez.

1. Mükellefin keyfiyeti haber verdiği tarihten önce bir muhbir tarafından her hangi resmi bir makama dilekçe ile veya şifahi beyanı tutanakla tevsik edilmek suretiyle haber verilen husus hakkında ihbarda bulunulmamış olması (Dilekçe veya tutanağın resmi kayıtlara geçirilmiş olması şarttır.).

2. Haber verme dilekçesinin yetkili memurlar tarafından mükellef nezdinde her hangi bir vergi incelemesine başlandığı veya olayın takdir komisyonuna intikal ettirildiği günden evvel (Kaçakçılık suçu teşkil eden fiillerin işlendiğinin tespitinden önce) verilmiş ve resmi kayıtlara geçirilmiş olması.

3. Hiç verilmemiş olan vergi beyannamelerinin mükellefin haber verme dilekçesinin verildiği tarihten başlayarak onbeş gün içinde tevdi olunması.

4. Eksik veya yanlış yapılan vergi beyanının mükellefin keyfiyeti haber verme tarihinden başlayarak onbeş gün içinde tamamlanması veya düzeltilmesi.

5. Mükellefçe haber verilen ve ödeme süresi geçmiş bulunan vergilerin, ödemenin geciktiği her ay ve kesri için, 6183 sayılı Kanun'un 51 inci maddesinde belirtilen nispette uygulanacak gecikme zammı oranında bir zamla birlikte haber verme tarihinden başlayarak onbeş gün içinde ödenmesi.

Bu madde hükümleri, emlak vergisi ile ilgili olarak uygulanmaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi