Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

CMK md.231 ve Yurtdışına çıkış yasağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-09-2011, 19:26   #1
Meral83

Varsayılan CMK md.231 ve Yurtdışına çıkış yasağı

Sayın Meslektaşlarım;

Şu anda sanık olan müvekkilimin cezası yargıtayca CMK md.231 bakımından değerlendirme yapılmasının zorunlu olması sebebiyle bozuldu, suç : ilhak-ı hakka eksik teşebbüs.

Müvekkilim dünya çapında iş yapan bir kişi, hükmün açıklanmasının geride bırakılmasına karar verilmesi halinde yurtdışına çıkış yasağı konuyor mu?
Old 17-09-2011, 12:48   #2
av.sgenc

Şu ana kadar Hem CMK md. 231. uygulanıp, hem de yurt dışı yasağı koyan bir karar görmedim. Zaten böyle bir karar yasanın amacına aykırı olacağı kanısındayım.Madde metnin de geçen "belirli yerlere gitmesinin yasaklanmasına" hükmünün de yurt dışı yasağı olarak düşünümemesi gerektiği düşüncesindeyiz.
Saygılarımla...
Old 17-09-2011, 15:25   #3
S.Orhan

Alıntı:
Yazan av.sgenc
Şu ana kadar Hem CMK md. 231. uygulanıp, hem de yurt dışı yasağı koyan bir karar görmedim. Zaten böyle bir karar yasanın amacına aykırı olacağı kanısındayım.Madde metnin de geçen "belirli yerlere gitmesinin yasaklanmasına" hükmünün de yurt dışı yasağı olarak düşünümemesi gerektiği düşüncesindeyiz.
Saygılarımla...

Sayın av.sgenc,
Soru ilerde gerçekleşebilecek bir ihtimali içeriyor.
Anladığım kadarıyla CMK. 231. maddesi henüz uygulanmamış, mahkumiyet hükmü Yargıtayca sadece CMK.231.maddesinin uygulanıp uygulanmayacağının değerlendirilmesi için bozulmuş.Soruda CMK.nun 231.maddesinin uygulanması halinde uluslararası iş yapan bir kişiye yurtdışına çıkış yasağı konulup konulmayacağı endişesi var.
CMK.nun 231.maddesi daha öncede birçok yönüyle forumlarda tartışıldı.HAGB bir mahkumiyet hükmü değildir, bu nedenle ne karar verilirse verilsin sonuçta hükmün açıklanması geri bırakıldığından uygulanması da geri bırakılmıştır.
Saygılarımla.
Old 17-09-2011, 19:53   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan S.Orhan
CMK.nun 231.maddesi daha öncede birçok yönüyle forumlarda tartışıldı.HAGB bir mahkumiyet hükmü değildir, bu nedenle ne karar verilirse verilsin sonuçta hükmün açıklanması geri bırakıldığından uygulanması da geri bırakılmıştır.
Saygılarımla.

Hükmün açıklanmasının geriye bırakılma kararı ile birlikte yurt dışı çıkış yasağı ve/veya farklı yaptırımlar uygulanabilir. Örneğin bir dosyamda propaganda suçunu işleyen müvekkil hakkında her ne kadar HAGB kararı verilse de 2 yıl boyunca gösteri ve yürüyüşlere katılması da yasaklandı. Bu ceza HAGB kararı ile birlikte değerlendirilemez. Somut olayda da aynı mantıkla hareket edilebileceği kanaatindeyim.
Old 17-09-2011, 20:23   #5
Av.Ömer Güntay

Ben de Sayın S.Orhan gibi düşünüyorum.

CMK.m.109 uyarınca bir adli kontrol tedbiri olan "yurtdışına çıkış yasağının" HAGB müesesesi açısından uygulanmasına yasal imkan olmadığı kanısındayım.

Mahkemenin HAGB kararı ile birlikte sanık 5 yıl süreyle bir denetim süresine tabi tutulmaktadır. Hakime, denetim süresine (5 yıl), bir denetim tedbiri (1 yıldan fazla olamayacak) bağlamak takdiri imkanı tanınmıştır. (CMK.m.231/8) Bu takdiri tedbirlerin ne olacağı ise, m.231/8-a,b,c bentlerinde gösterilmiştir.

Dolayısıyla, HAGB kararı verilmesinde denetim süresine eklenecek denetim tedbiri ile tutuklama tedbirine seçenek olarak öngörülen adli kontol uygulamalarından birisi olarak düzenlenen yurtdışına çıkış yasağını ayırdetmek gerekir.

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ

Örneğin bir dosyamda propaganda suçunu işleyen müvekkil hakkında her ne kadar HAGB kararı verilse de 2 yıl boyunca gösteri ve yürüyüşlere katılması da yasaklandı. Bu ceza HAGB kararı ile birlikte değerlendirilemez.

Sayın AKÇADAĞ, sizin olayınızda da, mahkeme bu kararı 231/8-c bendi uyarınca vermektedir. Ancak bu bir "ceza" olarak kesinlikle nitelenemez; bu denetim süresine bağlanmış takdiri bir tedbirdir. Hakim, buna sanıktan, olaydan ve dosyadan edindiği kanıya göre karar "verebilmektedir".

Neticeten: HAGB kararı verilmesi halinde, bir adli kontrol kararı olan yurtdışına çıkış yasağı uygulanamaz.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi